Vatikan'a mülteci götürecek

Mültecilerle dayanışma sergilemek amacıyla göç krizinin sembollerinden biri haline gelen Yunanistan’ın Midilli adasına giden Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, burada göçmen kamplarında kalan 12 Suriyeliyi Roma’ya getirmek üzere yanına aldı

Vatikan'a mülteci götürecek

Papa Francesco, dünyanın dikkatini göçmenlerin yaşadığı drama çekmek amacıyla, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Yunan Ortodoks Kilisesi lideri 2. Ieronymos ile birlikte Midilli’yi ziyaret etti.
Bu ziyaretiyle Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasına dikkat çekmek isteyen Papa'nın, adada 5 saat kalması planlanıyor.

Vatikan'a sığınmacı götürecek
Papa Francis, Midilli'den Vatikan'a dönerken yanında sığınmacılar da götürecek. Yunanistan Mülteci Koordinasyon Dairesi'nden bir yetkilinin AFP'ye yaptığı açıklamaya göre, söz konusu mülteciler 'risk altındaki gruptan' seçilecek, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki anlaşma kapsamında olmayan, o tarihten önce adaya gelmiş aileler arasından olacak.
Yunanistan devlet televizyonu ERT, Midilli adasındaki Kara Tepe açık hava kampında kalan üç ailenin kura yoluyla seçileceğini söyledi.
Papa Francis, daha önce de tüm Avrupalılardan, sığınmacılara evlerini açmalarını istemişti.

'Mezarlık ziyareti'
Papa Francis, Patrik Bartholomeos ve Yunanistan Başpiskoposu Jerome, Ege Denizi'ni geçmeye çalışırken ölen mültecilerin anısına limandan suya çelenk bıraktı.
Midilli'ye varmadna önce uçakta gazetecilere, "Bu oldukça kederli bir seyahat. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en kötü insani krize şahitlik edeceğiz. Acı çeken, kaçan, gidecek yeri olmayan çok fazla insan göreceğiz" dedi. Papa, "Ayrıca bir mezarlık da ziyaret etmiş olacağız, Ege Denizi. Öyle çok kişi bu adalara varamadı ki..." diye konuştu.
Papa Francis daha önce de bir sığınmacının ayaklarını yıkadığı görüntülerle soruna dikkat çekmişti.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321