banner216
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

''Türkiye'nin AB'ye üyeliği avantaj sağlar''

Almanya Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğinin hem stratejik hem de ekonomik yönden avantajlar sağlayacağını söyledi

banner197
''Türkiye'nin AB'ye üyeliği avantaj sağlar''

 

 

''Türkiye'nin AB'ye üyeliği avantaj sağlar''

Almanya Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğinin hem stratejik hem de ekonomik yönden avantajlar sağlayacağını söyledi

Tarihte olan savaşlar nedeniyle Türklere karşı ön yargıların oluştuğuna dikkat çeken Polenz, "Toplumda olan ön yargıları kırmak için daha çok zamana ihtiyacımız var. Diyalog halinde olmamız ve birbirimizi daha iyi tanımamız gerekiyor." dedi.

Ruprecht Polenz, Gelsenkirchen'de işadamlarına Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin ihtimallerini ve engellerini anlattı. AB'nin ve Türkiye'nin günümüzde kendi sıkıntılarından dolayı üyeliğe fazla vakit harcayamadıklarını söyleyen Polenz, "AB'nin şu an daha fazla genişleme derdi yok. Romanya ve Bulgaristan'la oluşan problemleri çözmek istiyor. Bir taraftan Yunanistan ve bazı ülkelerde ekonomik kriz var. Türkiye'yi ise Suriye yeterince meşgul ediyor." dedi.

Türkiye'nin birliğe üye olmadan da başarılı olabileceğini, kendilerinin reformlar önerebileceklerini dile getiren Polent, "Bu reformlar AB'yi öne sürerek daha kolay gerçekleştirilir. Mesela bizim hukuk sistemimizi uygulamak Türkiye'yi korur. Yarın başkası iktidara geçse bile sistem kişilere bağlı olmadan sistem işler." diye konuştu.

AB'nin bir Hristiyan kulübü olduğu, Türkiye'yi istemediği yorumlarını hatırlatan Ruprecht Polenz, yapılan araştırmalarda halkın büyük bir kısmının Türkiye'yi istemediğinin ortaya çıktığını kabul etti. Kıbrıs sorununun Türkiye'nin önündeki başka bir engel olduğunu söyleyen Polenz, "Bu sorun tek taraflı çözülmez. İki tarafında yapması gereken şeyler var." açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin birliğe üyeliğinin AB için hem stratejik hem de ekonomik yönden avantajlarına değinen Polenz, "Türkiye'nin bulunduğu bölgede birçok sorun el birliği ile çözülebilir. Türklerin hakkında tarihte olan savaşlar insanlarda ön yargı oluşturmuş. Yapılan iyilikler hep unutulmuş. Toplumda olan ön yargıları kırmak için daha çok zamana ihtiyacımız var. Bu zamanı iyi değerlendirip diyalog halinde olmamız ve birbirimizi daha iyi tanımamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir