banner269
Öne Çıkanlar Dünya PKK Almanya turistik Fransa Donald Trump

''Türkiye KKTC'nin yanında olmaya devam edecek''

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin, KKTC'nin haklı mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğunu belirterek, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

banner197
''Türkiye KKTC'nin yanında olmaya devam edecek''

 
''Türkiye KKTC'nin yanında olmaya devam edecek''

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin, KKTC'nin haklı mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğunu belirterek, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974'teki harekatın yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC'ye gelen İsmet Yılmaz’ı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

İsmet Yılmaz burada yaptığı açıklamada, Türkiye adada kalıcı bir antlaşma yönündeki desteğini sürdüreceğini belirterek, Türkiye’nin KKTC'nin haklı mücadelesinde Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olduğunu ve bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

"Kıbrıslı Türkler adada kalıcı bir çözümü hak etti" diyen Yılmaz, “Daha da geciktirilmeden varılacak her iki tarafın hakkına, hukukuna riayet eden bir sözleşmenin, bu adaya barış getireceğine, Doğu Akdeniz’deki barışın da tüm bölgeye katkısı olacağına inanıyorum. Türkiye’nin de bu barışa giden yolda, gerek TBMM, gerek Türkiye olarak da her türlü desteğimizi bir kez daha açıklamak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise İsmet Yılmaz’a barış yönündeki temennileri için teşekkür ederek, 20 Temmuz’un amacının, Kıbrıslı Türklerin geçmişteki karanlık günlere bir kez daha dönmemesi ve adada kalıcı bir barış tesis edilmesi yöndeki temennilerin dile getirilmesi olduğunu kaydetti.

Adada kalıcı bir çözüme çok yaklaşıldığı zamanların olduğunu, 2004’te kalıcı bir çözüm için yapılan halk oylamasında Kıbrıslı Türklerin olumlu yaklaşımına karşın Kıbrıslı Rumların olumlu yaklaşım sergileyemediğini anımsatan Akıncı, cumhurbaşkanının seçilmesiyle birlikte yeniden başlatılan çözüm sürecinde temennilerinin, her iki kesimin de olumlu yaklaşabileceği bir çözüm antlaşması yaratmak olduğunu söyledi.

“Temenni ederiz ki her iki tarafın da evet diyebileceği, tüm tarafların hak ve hukukunu koruyacak kalıcı bir antlaşmaya zemin oluşturabilelim” diyen Akıncı, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı ve İsmet Yılmaz’a TBMM Başkanlığı görevinde başarılar diledi.

KKTC'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'ın katılımıyla Boğaz Şehitliği, Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük'ün anıt mezarlarında tören düzenlendi.

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir