banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

Türk Kızılay ile TÜMİŞAD işbirliği

Merkezi Budapeşte'de bulunan Türk- Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Genel Merkezi, Suriye'deki mevcut durumdan kaçarak ülkemize sığınan misafirlere gönderilmek üzere 100 bin dolarlık ayni yardım projesini, Türk Kızılay'ı adına Kızılay Bayrampaşa Şubesi ile birlikte gerçekleştirmişti

banner197
Türk Kızılay ile TÜMİŞAD işbirliği

 

 

Türk Kızılay ile TÜMİŞAD işbirliği

Merkezi Budapeşte'de bulunan Türk- Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Genel Merkezi, Suriye'deki mevcut durumdan kaçarak ülkemize sığınan misafirlere gönderilmek üzere 100 bin dolarlık ayni yardım projesini, Türk Kızılay'ı adına Kızılay Bayrampaşa Şubesi ile birlikte Temmuz 2012 de gerçekleştirmişti.

Bu projeye yetkili ve ilgili makamlarda ciddi ilgi göstermiş, ayrıca ülkemizin tüm sosyal ve siyasal kesimlerinin de takdirini toplamıştı. Türk- Macar İşadamları Derneği ile Türk Kızılay'ı her alanda işbirliği yapmak için bir girişimde bulundu.

Türk Kızılay'ı ve Türk Macar İşadamları Derneği tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanan İŞ BİRLİĞİ PRTOKOLÜ hazırlandı. Böylesine özel ve onur verici olan İş birliği protokolünün imza törenine Bayrampaşa Kaymakamı Hasan Gözen, Türk- Macar İşadamları Derneği Genel Başkanı Osman Şahbaz, Bayrampaşa Belediyesi meclis üyesi Selami Dönmez, Türk Kızılay'ı Bayrampaşa şube Başkanı Ecz. Ali Murat Duman ve geniş, coşkulu halk da iştirak etti. Bu faaliyetin ülkemizdeki tüm dernek ve ilçelere örnek olması siz değerli basın ve medya mensuplarımızın katkıları ile olabilecektir.

kizilay-tum-isb-b.jpg

TÜMİŞAD Türkiye'ye Yardımını Sürdürüyor

Türk Kızılay'ı Bayrampaşa şube Başkanı Ecz. Ali Murat Duman , ''Böyle uluslararası bir protokolü imzalıyor olmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Bu protokol Bayrampaşa'mıza farklı kapıları da açılmasını sağlayacaktır. Şimdiye kadar Balkanlar'a açılan ilçemiz şimdi Avrupa'nın göbeğindeki bir kurum ile işbirliği anlaşması imzalayarak gelecek adına yenilikleri de beraberinde getirmiş olacaktır'' dedi.

Bayrampaşa Belediyesi Konferans salonunda gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman

kizilay-tum-isb-d.jpgŞahbaz, ''Türkiye ve dünyada kutsal bir görev üstlenen Türk Kızılay'ı Türk halkının ve dünyadaki insanlığın yardım elidir. Dil, din, millet, ırk ayrımı gözetmeden yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Türk Kızılay'ına Türk Macar İşadamları Derneği olarak daha önce olduğu gibi bundan sonrada Macaristan - Türkiye arasında bir elçi, bir köprü vazifemizi yerine getireceğiz. Bu yılın temmuz ayında Macaristan olarak yapmış olduğumuz yardımlar ihtiyaç olduğunda yine devam edecektir. Macaristan'daki yardım kuruluşlarına yıllardır yapmakta olduğumuz ve artık bir gelenek haline getirdiğimiz yardımlarımız da devam edecektir. Macaristan'da yaşayan bizler dost, müttefik ve kardeş Macar halkının yardımseverliğini her daim hissetmekteyiz. Ortak tarihimizde de bunun birçok örneğini görüyoruz. Macar Kahramanı Avusturya'nın karşısında yenilgiye uğrayan, Macar bağımsızlık hareketinin önderi II. Ferenc Rákóczi'yi 1715 yılından 1735 yılında vefat edene kadar Osmanlı Devleti kabul ediyor. Tekirdağ'da mahiyetindekilerle birlikte Kral misafir etmiştir. Bir başka Macar milliyetçisi devlet adamı, Kossuth Lajos 1849 yılında Osmanlı Devletine sığınıyor. Kütahya'ya yerleşiyor. Avusturya ve Rusya sert bir nota verip savaşla tehdit ederek mültecilerin iadesini istiyor. Osmanlı devleti ise bunu prestij meselesi yaparak her iki Devlete de verdiği nota ile mültecileri iade etmeyeceğini bildiriyor. Kral Kossuth Lajos yazısında şöyle ifade ediyor; '' Ben Türklere şükran ve minnet borçluyum. Bunu mukaddes ve aziz bir mükellefiyet olarak kabul ediyorum. Türklerin milli hususiyetlerine ve asaletlerine karşı büyük bir saygı duyuyorum ve onları çok takdir ediyorum.'' diyor. İki yıl Kütahya'da yaşıyor. Yine bir başka Macar Kralı İmre Thököly ve karısı İzmit'e geliyor. Sonra bu topraklarda vefat ediyor. Bizler Fedakârlık Nedir Bilen İki Milletiz. 1997 yılında kurulan TÜMİŞAD her iki ülkede de sosyal konularda da duyarlı çalışmalara imza atmaktadır. Bizler bugün Türk Kızılay'ı ve TÜMİŞAD olarak geleceğe dönük iki ülke arasındaki yardım ilişkilerinin güçlenmesi ve yardım bilgisi transferi konularında işbirliği protokolüne imza atacağız. Macarlar deprem döneminde, sel felaketinde derin ve geniş bilgi ve tecrübeye sahiptirler. Bu konuda da katkı sağlayacağız. Bu protokol Macaristan ve Türkiye'ye hayırlı ve faydalı olmasını diliyorum'' dedi.

Bayrampaşa Kaymakamı Hasan Gözen ise; ''Dünya'nın eski dünya olmadığını, geleceğin inşasını sivil toplumların üzerinden gerçekleştirileceğini söyledi. Bugün burada Türk Kızılay'ını ve Türk Macar İşadamları Derneğinin Başkanlarını tebrik ediyorum. Her şeyin devletten beklenilmediği ortamlarda sivil inisiyatifin neler başarabildiğini son yıllarda görmekteyiz. İşte şimdi de bunlardan birisine şahitlik etmekteyiz. Katkı veren, emeği geçenleri kutluyorum'' dedi.

Her iki kurumun Başkanları Protokol anlaşmalarını misafirlerin huzurunda imzaladılar. İşbirliği Protokolünün hazırlanışında uzunca süredir fedakarca gayret gösteren Türk Kızılay'ı Bayrampaşa şube Başkanı Ecz. Ali Murat Duman'a TÜMİŞAD Başkanı ile birlikte Bayrampaşa Kaymakamı Hasan Gözen plaket takdim etti. Sonrasında salonda hazırlanan ikramlardan yenilerek geleceğe dönük projeler konuşulurken, koyu sohbetler de yapıldı.

kizilay-tum-isb-c.jpg

ha-ber.com / İstanbul

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir