Steinmeier'den Türkiye-AB anlaşmasına destek

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, AB'nin Türkiye ile imzaladığı anlaşmaya destek verdi

Steinmeier'den Türkiye-AB anlaşmasına destek

Steinmeier'den Türkiye-AB anlaşmasına destek

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, AB'nin Türkiye ile imzaladığı anlaşmaya destek verdi​.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'den AB ile Türkiye arasında sığınmacılar üzerine varılan anlaşmaya destek geldi. 

Steinmeier merkezi Essen'de bulunan Funke Medya Grubu'na yaptığı açıklamada, AB ile Türkiye arasında sığınmacılar üzerinde varılan anlaşmanın olmaması halinde Yunanistan ve Makedonya sınırında hayatta kalma mücadelesi veren insanların sayısının 100 bini bulabileceğini vurguladı. 

Steinmeier, "AB ile Türkiye arasında sığınmacı paketi anlaşması olmasaydı Yunanistan ile Makedonya sınırında pislik ve çamur içinde hayatta kalma mücadelesi veren insanların sayısı 100 bin olurdu" dedi. 

Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle merkezi bir partner olduğuna işaret eden  Steinmeier, ''Bunu iyi bulursunuz ya da bulmazsınız sorumluluk sahibi bir politikaya sahip olmak dikkate alınması gereken bir olgudur'' diye konuştu. 
Steinmeier, Avrupa'nın dış sınırlarının oryantasyonunda en doğru yolun Türkiye ile yapılan anlaşma ve Yunanistan'a verilecek destek olduğunu dile getirdi. 

 Almanya Dışişleri Bakanı  Steinmeier, AB üyesi bazı ülkelerin Avrupa'ya olan sığınmacı akınını azaltmak için attıkları tek taraflı adımları da eleştirerek, ''Sığınmacılar Yunanistan'a takılıp kaldıkları için Orta Avrupa'ya daha az sığınmacı geliyor. Orada insani bir felaket yaşanıyor'' görüşünü savundu.

Alman bakan ayrıca Avrupalı partnerlerine yönelik olarak ''Kendi sorunlarınızı hallederken başka Avrupalı partnerleri zor duruma düşürülüyor. Bu şekilde Avrupa'da birbirimize davranmamalıyız" ifadesini kullandı. 

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321