Sınırda silahlı ırkçılar 

Slovenya'nın Avusturya sınırında "paralel hukuk düzeni oluşturmak" amacıyla silahlı ırkçı bir grup kuruldu.

Sınırda silahlı ırkçılar 
Sınırda silahlı ırkçılar 
 
Slovenya'nın Avusturya sınırında "paralel hukuk düzeni oluşturmak" amacıyla silahlı ırkçı bir grup kuruldu.
 
Avrupa Birliği (AB) üyesi Slovenya'da maskeli ve silahlı ırkçı bir gruba ait görüntüler tepkiye yol açtı.
 
"Strajerska Varda" isimli grubun Avusturya sınırı yakınındaki Strajerska bölgesinde, ellerinde silahlar ve yüzlerinde siyah maskelerle çekilmiş görüntüleri, bölgenin en sakin ülkesi olarak nitelendirilen Slovenya'da gündem oldu.
 
Bölge medyasında yer alan haberlerde, kendilerine "Strajerska Varda" adını veren ırkçı grubun bir dönem Maribor futbol takımının taraftar gruplarından birinin liderliğini yapan ve aşırı sağ görüşleri nedeniyle hakkında suç duyurusu bulunan Andrej Sisko tarafından kurulduğu belirtildi.
 
Ülke basınında ayrıca, Sisko liderliğinde kendilerine "ülke savunması için bir grup özgür erkek" tanımlaması yapan ırkçı grubun sınır hatlarını korumak ve ülkede paralel bir hukuk sistemi oluşturmak amacında kurulduğu iddia edildi.
Slovenya'da bir taraftan "tehlike" olarak adlandırılan bir yandan da "komik" olarak nitelendirilen bu ırkçı grubun görüntüleri kısa süre içerisinde büyük tepki topladı.
Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, ırkçı grup söylemlerinin "asla kabul edilebilir" olmadığını belirterek, bu grup hakkında yasal işlem başlatılacağını ifade etti.
 
Slovenya'da hükümeti kurma görevini üstlenen Marjan Sarec de "Slovenya'yı yasal olarak savunanlar Slovenya savunma ve güvenlik yapılarının üyeleridir. Türeyen 'bitkiler' ise kesinlikle yasa dışıdır." ifadelerini kullandı.
 
Hafta sonu ortaya çıkan görüntülerin Slovenya Polisi tarafından inceleme altına alındığı da bildirildi. (Fotoğraf: Facebook)
 
ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321