banner216
Öne Çıkanlar Almanya Türkiye PKK CHP Berlin kundaklama

Schäuble: ''AB Ordusu kurulmalı''

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, ortak bir Avrupa Birliği ordusu kurulması gerektiğini söyledi.

banner197
Schäuble: ''AB Ordusu kurulmalı''

 
Schäuble: ''AB Ordusu kurulmalı''

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, ortak bir Avrupa Birliği ordusu kurulması gerektiğini söyledi.

Haftalık Bild am Sonntag gazetesine bir açıklama yapan Schäuble, sığınmacı kriziyle baş edebilmek için Avrupa devletlerinin ortak savunma harcamalarını artırması gerektiğini söyledi. Alman Bakan, AB ülkelerinin dış ve güvenlik politikalarının adım adım birbirine kenetlenmesi gerektiğini vurguladı. “Nihayetinde hedefimiz ortak bir Avrupa ordusu olmalı” diyen Schäuble “28 ulusal ordu için harcadığımız kaynak, birlikte çok daha etkin bir biçimde kullanılabilir” diye konuştu.

Sığınmacı krizinin Avrupa Birliği'nin kriz bölgelerinde daha güçlü bir biçimde ortak hareket etmesini zorunlu kıldığını vurgulayan Almanya Maliye Bakanı Schäuble şöyle konuştu: “Almanya için bunun anlamı şudur; dış politikada ve güvenlik politikalarında hoşumuza gidenden daha fazlasını yapmak zorunda kalabiliriz.” Schäuble Avrupa'nın daha güçlü bir biçimde yükümlülük altına girmemesi halinde Ortadoğu'da ve Afrika'da istikrarın sağlanmasının beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Almanya Maliye Bakanı Schäuble, Avrupa içinde sığınmacı krizi sonrasında başlayan siyasi tartışmalara da değindi. Doğu Avrupa ülkelerindeki yönetimleri eleştiren Schäuble “Karşılıklı hakaret ederek dayanışma kurulamaz. Doğu Avrupa ülkeleri de sığınmacı almalı ama elbette Almanya'dan daha az olmalı” dedi. (Kaynak: DW)

ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir