PEGIDA İngiltere resmen kuruldu

İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi, İngiltere'de resmen kuruldu.

PEGIDA İngiltere resmen kuruldu

 
PEGIDA İngiltere resmen kuruldu

İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi, İngiltere'de resmen kuruldu.

Özellikle Almanya ve Hollanda'da yaptıkları gösterilerle bilinen "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" hareketinin İngiltere'deki resmi kuruluş töreni Luton şehrindeki bir barda yapıldı. PEGIDA İngiltere'nin başına ise İslam karşıtı aşırı sağcı bir diğer grup olan İngiliz Savunma Ligi'nin (EDL) eski başkanı Tommy Robinson getirildi.

'Müslümanların İslamiyetin kurbanı olduğunu düşünüyoruz'

Irkçı görüşleriyle bilinen Robinson düzenlediği basın toplantısında, "Bu ülkede İslamiyetle ilgili ideolojik bir sorunumuz var. PEGIDA'nın Almanya'da özellikle mevcut sığınmacı istilasına direndiği gibi İngiltere'de de direnmek istiyoruz. Biz İslamiyet karşıtı bir grup değiliz. Müslümanların İslamiyetin kurbanı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Tommy Robinson ayrıca, ilk gösterilerini gelecek ay Birmingham şehrinde yapacaklarını duyurdu. PEGIDA, İngiltere'de geçen yıl da bazı gösteriler yapmış ancak gösterilere katılım az olmuştu.

Almanya'da kurulan PEGIDA hareketinin, Danimarka ve Norveç'te de şubeleri bulunuyor. Aşırı sağcı hareketin İspanya, İsviçre ve Belçika gibi ülkelerde yürüyüşler ve gösteriler düzenlemesine izin verilmiyor.


ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321