banner216
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

'Müzakerelerin devam etmesi noktasında fikir ayrılığı yok'

Almanya Başbakanı Merkel, Almanya ve Fransa arasında Yunanistan konusunda fikir ayrılıkları olduğu iddialarına ilişkin, "Belirli bir zamanda müzakerelerin devam etmesi noktasında aramızda bir fikir ayrılığı yok" dedi.

banner197
'Müzakerelerin devam etmesi noktasında fikir ayrılığı yok'

 

'Müzakerelerin devam etmesi noktasında fikir ayrılığı yok'

Almanya Başbakanı Merkel, Almanya ve Fransa arasında Yunanistan konusunda fikir ayrılıkları olduğu iddialarına ilişkin, "Belirli bir zamanda müzakerelerin devam etmesi noktasında aramızda bir fikir ayrılığı yok" dedi.

Merkel, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Şansölyelik binasında yapmış olduğu basın toplantısında, gazetecilerin Yunanistan'da 5 Temmuz Pazar günü yapılacak referanduma ilişkin sorularını cevapladı.

Renzi ile yaptığı ikili görüşmede Yunanistan'a kapıların açık tutulması noktasında hemfikir kaldıklarını belirten Merkel, "Şunu tekrarla söylemek istiyorum ki; Yunanistan'da tekrar (ekonomik) büyümeyi getirecek ve bazı Avrupa ülkelerinde halihazırda uygulanan geniş kapsamlı reformlar yapılmalı" diye konuştu.

"Yunanistan ile referandumdan önce bir anlaşmaya varılabilir mi?" şeklindeki bir soruya Merkel, referandumun Pazar günü yapılacağını hatırlatarak şu cevabı verdi:

"Ben bu konuyla ilgili pozisyonumu söyledim. Buna da ekleyecek bir şeyim yok. Bu konu hakkındaki fikrimiz önce referandumun sonuçlanması. Yeni bir durum oluşursa yeni şeyler konuşulur. Fakat şu an yeni bir durum yok."

"Fransa ve Almanya arasında fikir ayrılığı yok"

Merkel, "Yunanistan konusunda Berlin ve Paris arasında bir fikir ayrılığı var mı?" sorusuna ise, "Belirli bir zamanda müzakerelerin devam etmesi noktasında aramızda bir fikir ayrılığı yok. Bu benim için ön planda ve sanırım da en önemli olgu" şeklinde cevap verdi."Çipras ile bir sorunum yok"

"Referandum öncesi Yunanistan ile bir müzakerenin olmayacağı sizin Çipras ile de görüşemeyeceğiniz manasına mı geliyor?" şeklindeki soruya Merkel, "Son günlerde Aleksis Çipras ile birçok kereler görüşmeler yaptım. Son görüşmelerimizde de aramızdaki insani ilişkiye zarar verecek bir şey olmadı. Her zaman söyledim. Bu referandum egemen bir ülkenin kararı. Çipras ile son zamanlarda olduğu gibi her zaman konuşabiliriz" yanıtını verdi.

"Referandum yapılması hata"

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Yunanistan'da 5 Temmuz'da yapılacak referandumla ilgili, "Yunanistan'da bir referandum yapılması bence hata. Ancak Yunan halkının iradesini saygıyla karşılıyorum" dedi.

Renzi, kendisinin İtalya'da hiçbir zaman böyle bir referandum çağrısında bulunmayacağını belirterek, ancak Yunanistan'da olup bitenlere karışmak istemediğini ifade etti. Renzi, referandum sonrasıyla ilgili, "Şimdi nasıl bir senaryo ile karşılaşacağımızı bekleyeceğiz" diye konuştu.

Kendi ülkesinin ekonomi alanında gelişme sağladığını vurgulayan Renzi, İtalya'da ekonomik büyüme kaydedildiğine ve ülkesinin iş gücü piyasasının Almanya'dan daha esnek olduğuna dikkat çekti.

Renzi, Almanya Başbakanı Merkel ile birçok konu hakkında görüş ayrılığı yaşadığını, ancak bunun demokrasinin bir parçası olduğunu hatırlattı.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir