Merkel ve Monti arasında görüş ayrılığı

Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) bankacılık lisansı verilmesi konusunda Almanya ve İtalya arasında görüş ayrılığı sürüyor

Merkel ve Monti arasında görüş ayrılığı

 

 

Merkel ve Monti arasında görüş ayrılığı

Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) bankacılık lisansı verilmesi konusunda Almanya ve İtalya arasında görüş ayrılığı sürüyor

İtalya Başbakanı Mario Monti Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile biraraya geldi. Görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Merkel, burada yaptığı konuşmada, kurtarma fonuna bankacılık lisansı verilmesi konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine, bunun sözleşmelere aykırı olduğunu düşündüğü için karşı olduğunu belirtti.

Monti ise, bunun henüz yeni bir konu olduğunu, gelecekte ele alınabileceğini, Avrupa ülkelerinin bugüne kadar her zaman bir anlaşma yolu bulduğunu söyledi.

Merkel, İtalya'nın reform ajandasının çok yüklü ve etkileyici olduğunu, bu reformların gelecekte meyva vereceğine ve İtalya'nın Avrupa'nın rekabet gücünü artıracağına inandığını ifade etti.

Gelecek yılların planlamalarını da ele aldıklarını, ancak henüz somut kararlar almadıklarını kaydeden Merkel, Avrupa İstikrar Mekanızması'yla Mali Birliğin kabul edilebilmesi için bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin 12 Eylül'de alacağı kararı da beklemek durumunda olduklarını söyledi.

merkel-monti-gorus-b.jpg

Suriye'deki gelişmelere de değinen Merkel, bu ülkedeki insani durumun içler acısı olduğunu belirterek, Esed rejiminin meşruluğunu kaybettiğini, bu nedenle Suriye'li muhaliflerin Esed döneminden sonrası için hazırlık yapmalarını doğru bulduğunu sözlerine ekledi.

Monti de, planladıkları reformlar çerçevesinde bugüne kadar önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, bubaşarıların devamı için bütçe disiplininin ve yapısal reformların çok önemli olduğunu söyledi.

Devlet hisselerinin satışlarının da iyi gittiğini ve mali birliği gerekli gördüklerini ifade eden Monti, reformların gerçekleştirilebilmesi konusunda ümitli olduklarını kaydetti.

Monti, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak da Merkel'in görüşlerini paylaştığını, Suriye Ulusal Konseyi'ni görüşme muhatabı olarak kabul ettiklerini sözlerine ekledi.

merkel-monti-gorus-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2012, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321