banner269
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Malatyalılar Türkçe yasağına tepkili

Hollanda Türk toplumunun önemli hemşeri derneklerinde Hollanda Malatyalılar Platformu'nun Genel Sekreteri Ahmet Yalçın Yıldırım, Hollanda'nın bazı okullarında uygulanan Türkçe yasağını eleştirdi

banner197
Malatyalılar Türkçe yasağına tepkili

 

 

Malatyalılar Türkçe yasağına tepkili

Hollanda Türk toplumunun önemli hemşeri derneklerinde Hollanda Malatyalılar Platformu'nun Genel Sekreteri Ahmet Yalçın Yıldırım, Hollanda'nın bazı okullarında uygulanan Türkçe yasağını eleştirdi ve okulda Türkçe konuştuğu gerekçesiyle okuldan kaydı silinen Türk genci Denizhan Murat Üresin'e sahip çıktı.

Yıldırım açıklamasında, ''Amsterdam Cosmicus Montessori Lisesi'nde (CML) okuyan Denizhan Murat Üresin isimli Türk öğrencinin, okulda ve kantininde Türkçe konuştuğu, okul panosuna Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kurucusu ve önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün posterini astığı gerekçesi ile okuldan uzaklaştırılmasını öğrendiğimde, ''yok daha neler, olmaz böyle saçmalık zorbalık ve keyfilik'' dedim. Doğrusu inanamamıştım. Hollanda Türkiye ilişkilerinin 400 yılını kutladığımız bu günlerde ne bu Türkiye ve Türkçe düşmanlığı? Okul idaresi ev bu kararı veren hocalar şunu bilmeliler ki; Türkçe bir dünya dilidir. Türkçe Hollanda'da İngilizce'den sonra en çok konuşulan ikinci yabancı dildir. Yabancı bir dili konuşmanın yasaklanması çağdışı olduğu yasal bir uygulamada değildir. Düpedüz faşizan ve gerici bir uygulamadır. Denizhan Murat Üresin'in eğitim ve öğrenim hakkı gaspına yönelik bu uygulama, aynı zamanda Türkçe'ye, Türkiye devletine ve Önderi Mustafa Kemal'e ve dolaysıyla Türk vatandaşı olan ve Türkçe konuşan herkese yönelik çirkin bir saldırı uygulamadır. Okul yönetimi bu ayıbını düzeltmeli ve Denizhan Murat Üresin'den ve Türklerden ve özür dilemeli, sorumlular cezalandırılmalıdır'' dedi.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir