Macarlar, Yunus Emre ve Kopuz dinledi

Türk Macar İşadamları Derneği'nin bu ayki konukları kopuz üstadı Kobzos Kiss Tamás ile Budapeşte ELTE (Eötvös Loránd Tudományegyetem) Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan oldu

Macarlar, Yunus Emre ve Kopuz dinledi

 

 

Macarlar, Yunus Emre ve Kopuz dinledi

Türk Macar İşadamları Derneği'nin bu ayki konukları kopuz üstadı Kobzos Kiss Tamás ile Budapeşte ELTE (Eötvös Loránd Tudományegyetem) Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan oldu

Açılış konuşmasını yapan Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, konuşmasına Kanuni Sultan Süleyman'ın ''Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'' şiirini okuyarak başladı. Şahbaz, şehitler için saygıda bulunurken 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı. Şahbaz, 2011 yılında Macaristan Merkez Bankası'nın kâra geçtiğini söylerken aynı ülkede sanayi üretiminin yüzde 1,6 azaldığını söyledi. ''Ancak, bugün ekonomiden değil sanattan konuşacağız'' diyen Şahbaz, 26 ülkede Türkiye'ye ait Yunus Emre Vakfı'nın kaliteli kadrosuyla faaliyetler göstermekte olduğunu vurguladı. Şahbaz, ''Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın bu yıl içerisinde Yunus Emre Kültür Merkezleri'nin sayısının arttırılacağını söylemesi bizleri mutlu ve bahtiyar etmiştir'' dedi ve Budapeşte'ye de böyle bir merkezin yakışacağını söyledi.

macarlar-kons-b.jpg

Macar İşadamları Derneği tarafından düzenlenen panelde Kobzos Kiss Tamás, Türk ve Macar müzikleri ile Aşık Veysel, Yunus Emre ve Pir Sultan Abdal'dan türküler ve ilahiler okudu. ELTE Üniversitesi Türkoloji Bölümü Ögretim Üyesi Dr. Ramadan Doğan ise 'Bir Tasavvuf Şairi Olarak Yunus Emre' konulu bir konuşma yaptı.

Tamás konuşmasına, baba tarafından ''Kuman'' olduğunu söyleyerek başladı. 35 yıl önce Ferencz Kossuth ödülüne sahip bir büyüğün kendisini ''Kobzos'' diye çağırmasının ardından bu lakabı kullanır olduğunu söyleyen Tamás, Çangoların Macarlıklarını iyi bir şekilde koruduklarını söyledi. Tamás, ''Béla Bartók, 55 yaşında Anadolu'yu karış karış dolaşarak ortak kültürümüzün parçaları olan halk türkülerini derleyip toparlamış ve bugün bizlere kazandırmıştır'' dediği Bartók'un derlemelerinden Osmaniye türküsü olan Kızlar Toplandı Mezara ezgisini kopuz eşliğinde okudu. Daha sonra Estergon Kalesi türküsü ve Âşık Veysel'den ''Uzun İnce Bir Yoldayım'' türküsünü okuyan Tamás, Aşık Veysel'i 1983 yılında tanıdığını ve ailesinden bir parça gibi gördüğünü ifade etti.

macarlar-kons-c.jpg

Dr. Ramadan Doğan ise Yunus Emre'yi şiirlerinden yola çıkarak açıklamaya çalıştı. Doğan'ın konuşması, öğrencisi David Görfy tarafından Macarca'ya çevrildi. ''Şeyhine kırk yıl boyunca odunun bile eğrisini getirmeyen Yunus'ta ''doğruluk'' adeta bir sembol hâline gelmiştir'' diyen Dr. Doğan, Yunus Emre için ''Denilebilir ki, bütün ahlâkî değerler Yunus için insanı gerçeğe ulaştıran, ahiret yolunda birer vasıtadır'' dedi.

macarlar-kons-d.jpg

Dr. Doğan konuşmasına şöyle devam etti: ''İslâm'ın ilk emri ''oku'' kelimesi Yunsu Emre'de gerçek anlamına kavuşur. Ona göre okumak, ilim tahsil etmek, cahilliği yok etmek; insanın kendini bilmesi ve tanıması demektir; zira insanoğlu kendini tanıdığı andan itibaren cehaletten kurtulmuş, gerçek sırra ermiş olur: İlim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir/ Sen kendini bilmezsin bu nice okumaktır. Birlik ve beraberlik ilkesi Yunus'un şiirlerinde sıkça işlenen konular arasındadır. Bu ilke, huzur içinde yaşamak isteyenlerin dayanak noktası, hattâ devletlerin hayatını sürdürmesi için en önde gelen şartlardandır: Birisen birliğe gel ikiyi bırak elden/ Bütün mana bulasın sıdk u iman içinde. Yunus'un kullandığı dil, 13. ve 14.yüzyıl Türk halk dilinde yaşayan Türkçedir. Bu dil o kadar sade ve güzeldir ki, aradan 700 küsur yıl geçmesine rağmen, Türk milleti sürekli artan bir sevgi ile onu okumaktadır. Yunus; ''tasavvuf ruhunu kalıplardan çıkarıp hareket hâline getiren ve hayatın içine karıştıran bir şair olduğu gibi, kelimelerden Süleymaniye kurmuş bir dil mimarıdır''.

macarlar-kons-e.jpg

Konuşmaların sonunda, Kobzos Kiss Tamas'a Türk Macar İşadamları Derneği plaketini TC. Budapeşte Konsolosu Ömer Acar ve T.C. Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Evrim Demirci Soranlar takdim etti. Dr. Ramadan Doğan'a ise, Macaristan'ın eski Ankara Büyükelçisi Dr. György Kéry ve Prof. Dr. İvanics Mária takdim etti.

Geceye, T.C. Büyükelçiliğinden, Nilgün Oran, Yaşar Ergün, Budapeşte Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Balázs Balogh, Szeged Üniversitesi, Altayistik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mária Ivanics, TÜMİŞAD yönetim kurulu üyesi Mete Atuğ, Orient Group CEO'su Mehmet Öztürk, Czuh Janos, Vegh Roland, Iskola Orchidea'dan Efkan Ünlü, Ali Mercan, Uj Harmınia'dan Olajos György, Fadıl Başer, Tarık Tekeş, Tasnadi Edit, Turgut Mermertaş, Szenttamási Nóra, Bettina Hajnal, Selin Erbil ve pekçok öğrenci de katıldı.

macarlar-kons-f.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 22:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Yıldız
Murat Yıldız - 7 ay Önce

Macar müziğini Türkiye’de dinleyebileceğimiz bir mekan var mıdır?
Teşekkür ederim.
M. Yıldız

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321