banner269
Öne Çıkanlar Türkiye FETÖ Berlin fosfat Polis anketler

Macaristan'ın efsane futbolcusu konuk edildi

Macaristan futbolunun yaşayan efsanesi Kű Lajos, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)'nin divan express Hotel budapest' de düzenlediği gecede, iki saatlik muhteşem bir şovla, Macar futbolunun efsane yıllarını ve kendisinin oynadığı 1970'li ve 80'li yılları anlattı

banner197
Macaristan'ın efsane futbolcusu konuk edildi

 

 

Macaristan'ın efsane futbolcusu konuk edildi

Macaristan futbolunun yaşayan efsanesi Kű Lajos, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)'nin divan express Hotel budapest' de düzenlediği gecede, iki saatlik muhteşem bir şovla, Macar futbolunun efsane yıllarını ve kendisinin oynadığı 1970'li ve 80'li yılları anlattı

Açılış konuşmasında TÜMİŞAD Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz; seminer davetini icabet eden misafirlere, TÜMİŞAD'ın bu sportif ve kültürel etkinliğine katılanlara, gecenin sponsorları divan express Hotel budapest'e, Tempo Uno Kft.'ye, Flormar Hungary Kft. teşekkür etti. Bu birlikteliğin çok kıymetli ve önemli olduğuna vurgu yaptı. Özellikle bu konferansa katılan ELTE Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencilerinin katılması ayrı bir önem arz ediyor, işadamlarımız ve öğrenciler arasındaki köprünün, iletişimin sürmesi açısından dedi.

Aranycsapat Alapitvány Başkanı Kű Lajos konuşmasına; İkinci dünya savaşı sonrası, Rusların işgali altındaki ülkede tek mutluluk kaynaklarının spor ve futbol olduğunu, tüm halkın televizyonlarında ve radyolarında futbol müsabakalarını takip ettiklerini söyledi. Lajos, 1950 – 1954 yılları arasında „ Aranycsapat - Altın Takım '' diye adlandırılan, dünyadaki futbol takımlarının korkulu rüyası olan Macarlardı. Puskás Ferenc 'in kaptanlığını yaptığı, Buzánszky Jenő, Grosics Gyula, Varga Zoltán, Hidegkuti Nándor, Lóránt Gyula gibi futbolculardan oluşan efsanevi takımın unutulmaz İngiltere maçlarını (3-6 ve 7-1) ve 1954 Dünya kupasındaki karşılaşmalarını, büyük bir heyecanla anlattı. 1953 yılına kadar, doksan yıldır kendi evinde yenilgi yüzü görmeyen İngiliz'leri evlerinde Macarların böyle bir skorla yenmesini İngilizler içlerini sindirememişler. Hatta birçok otorite tarafından da, tüm zamanların en iyi maçları arasında gösterilen, Uruguay maçının coşkulu anlatımında, dinleyenleri adeta o günlere götürdü.

mac-ef-fut-konuk-b.jpg

Futbola başladığı çocukluk yıllarından başlayarak, spor hayatından kesitler anlatan Lajos, futbola Székesfehérvár kentinde başladığını, evvelki gün Trabzonspor, Videoton FC Kulübü'yle maç yapan takımda başladığını ayni yıl, Macaristan'da özgürlüğün de simgesi halini alan, taraftarlarını, vatanseverlerin (milliyetçilerin) oluşturduğu, Ferencvárosi Torna Club (FTC ) Kulübü'ne transfer olduğunu söyledi. Ferencváros forması altında birçok başarıya imza atan başarılı oyuncu 85 resmi maçta tam 116 kez filleri havalandırmış. Bunlardan biri de, 1971 yılında İstanbul'da İnönü Stadyumu'nda oynan Fenerbahçe maçının 82. dakikasındaki beraberlik golü. UEFA Kupası karşılaşmasında karşı karşıya gelen iki takım, ilk karşılaşmayı İstanbul'da oynamış. Muhteşem taraftar desteğini, Türklerin içten konuk severliğini ve İstanbul şehrinin büyülü havasını, Kapalı Çarşıyı, Boğaz'da yediği balığın tadını hala unutamadığını söyledi.

Şimdi ise işlerinin yanında Macar gençlerine futbolu sevdirmek için bir spor okulunda da antrenörlük görevini de yürüttüğünü belirtti. 15 Eylül 1971 çarşamba günkü Milliyet Gazetesini hala sakladığını, Türk gazetesi sayfalarında kendisinden övgüyle bahsedilmesinden mutluluk ve kıvanç duyduğunu belirtti. Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye yeniden yaz tatilini geçirmek üzere Belek, Side, Göcek ve Antalya'ya gideceğini söyledi. Trabzonspor Videoton FC maçının normal sürenin sıfır sıfır bitmesini maç kalitesi olarak da kendisini memnun ve mutlu etmediğine vurgu yaptı.

Ciddi paralar ve masraflarla transfer edilen futbolcularda bir heyecan, gol atma isteği ve dinamizmini hiç hissetmedim dedi.

mac-ef-fut-konuk-d.jpg

OSMANLI'YA VE TÜRKLERE TEŞEKKÜR

Lajos, ayrıca Türkiye'ye sığınan, Macar Prensi II. Rákóczi Ferenc, Kossuth Lajos ve Thököly İmre'ye gösterdiğimiz himaye ve ev sahipliğinden ötürü Türklere teşekkür etti. Macar Milli Futbolcularının 1964 Tokyo, 1968 Meksika Olimpiyat oyunlarında altın madalyadan sonra 1972 yılında da Batı Almanya'nın Münih şehrinde yine altın madalyayı almak istiyorlar, ancak bir şok engel ve mücadelelerden sonra Gümüş madalya alıyorlar. Ev sahibi Almanlar iki kez üst üste Olimpiyat şampiyonu Macarları yenmenin inanılmaz sevincini yaşadıklarına vurgu yaptı.

1972 Olimpiyat finali, Avrupa şampiyon kulüpler kupası 1977-78 finali gibi uluslararası başarılarda da ter döktüğünü anlatan Macar futbolunun, bu yaşayan efsanesi en son olarak, İtalya'daki, Belçika FC Bruges, Avusturya'daki Kismartonba ve Amerika'da futbol oynadığı günlerinden ve şu andaki dış ticaret, ithalat, ihracat yaptığı iş hayatından ve yatırımlarından bahsetti.

mac-ef-fut-konuk-e.jpg

Başkan Şahbaz'ın futbol oynadığını dönemde Türkiye'deki takımlardan transfer teklifi aldınız mı sorusuna ise; Menajerlerimiz hep bizleri Batı'ya pazarlamak, oralarda daha çok imkân ve para kazanacağımızı söylerlerdi, şeklinde yanıtladı.

Konferans sonrasında Lajos'a günün anısına plaketini konferansa katılan Eötvös Loránd Tudományegyetem ( ELTE Üniversitesi ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Horváth Zoltán ve Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hayati Beşirli birlikte takdim ettiler. Konferans bitiminde Türk baklavası, böreği, çöreği ve çayının ikram edildi. Konferansa ayrıca; TÜMİŞAD Başkan Yardımcısı Emin Altaç, Mete Atuğ, Petőfi Sándor Gimnázium öğretmeni, tarihçi Ősz Gábor, FOREVER Living Kft.'den Török Zsuzsanna, Ahlam Kft.'den Hajnal Bettina, Magiszter Kft.'den Szenttamásı Nóra, Mono Food Kft.'den Alp Pekin katıldı.

Hep birlikte günün anısına fotoğraf çekildi. Misafirler geç saatlere kadar salondan ayrılmayarak birbirleriyle hasret giderdi, sohbet ettiler.

mac-ef-fut-konuk-f.jpg

ha-ber.com / Budapeşte 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir