Macaristan'daki Müslümanlar bayramlaştı

Macaristan ve çevre ülkelerde yasayan Müslümanlar Ramazan Bayramına her yıl olduğu gibi yine Budapeşte'de merhaba dediler. Birçok milletten Müslümanlar bayramı coşku ile karşılarken sabah namazı ve sonrasıyla mescitlere akın ettiler.

Macaristan'daki Müslümanlar bayramlaştı

 

 

Macaristan'daki Müslümanlar bayramlaştı

Macaristan ve çevre ülkelerde yasayan Müslümanlar Ramazan Bayramına her yıl olduğu gibi yine Budapeşte'de merhaba dediler. Birçok milletten Müslümanlar bayramı coşku ile karşılarken sabah namazı ve sonrasıyla mescitlere akın ettiler.

Ganz Mescidinde Hasret ve Coşku Bir Aradaydı

Bayram namazı için Ganz mescidinde bir araya gelen Müslümanlar mescitte yer bulmakta zorluk yaşarken ibadetlerini kalabalık bir cemaatle ile yapmanın hazzına ulaştılar. Bu kalabalığın içinde cıvıl cıvıl sesleriyle bayrama ayrı bir renk katan çocuklar da bayram namazı sırasında büyüklerini yalnız bırakmamışlardı. Bayram namazı öncesindeki vaazı ve hutbe sırasındaki konuşması ile Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı'nın önemine değinen Diyanet İşleri Başkanlığından emekli Mehmet İskilipli hoca okuduğu Yasin-i Şerif ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile kalplere hitap etti. Konuşmaları sırasında sık sık Müslümanlık gerekliliklerinden bahseden Mehmet İskilipli Hoca beş vakit namazın Müslümanlığın en temel ibadeti olduğunu her Müslümanın bu ibadetini yerine getirmesi gerektiğini belirterek bu hususta Allah'a kendilerini namazla buluşturması için dua etmelerini tavsiye etti. Özellikle gurbette yaşadıkları için memleketlerine gidemeyen Müslümanların telefonla dahi olsa anne, baba ve akrabasını, eşini ve dostunu aramasının onlar için Sıla-ı Rahim olduğunu iletti. Daha sonra mescitte bulunan Müslümanlar için bayram namazının nasıl kılınacağını bir kez daha hatırlatan İskilipli Hoca, bütün Müslümanların bayramını içtenlikle kutlayarak hayırlara vesile olmasını diledi. Müezzinliği Türk işadamlarından Şeref Çilingiroğlu'nun yapmasıyla birlikte bayram namazı eda edildi.

mac-bayram-duz-b.jpg

Bayram namazı sonrası Mehmet İskilipli hoca ile birlikte Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD ) ve DEIK-DTIK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz mescitte bulunan tüm Müslümanlar ile tek tek bayramlaştılar.

Sıcak ikramlar, sıcak sohbetleri beraberinde getirdi.

mac-bayram-duz-c.jpg

Bayramlaşma sonrasında sıcak poğaçalar, börekler, baklavalar ve bayram şekeri ile birlikte ikram edilen Türk çay Ramazan Bayramının sıcaklığıyla bütünleşti. Bu sırada edilen sohbetler ve bayram tebrikleri ortama ayrı bir ahenk kattı.

Bu sırada yaz stajı için Türkiye den Budapeşte ye gelen Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden Orhan Keklikcioğlu ve Eşref Benligil de bayram coşkusunun Türkiye'yi aratmadığını ülkelerinde ayrı bir bayram geçirseler de kendilerini yalnız bırakmayan cemaate şükranlarını sundular.

mac-bayram-duz-d.jpg

Müslümanlar Her Bayram Olduğu Gibi Bu Bayram da Budapeşte'deki Şehitlerini Yalnız Bırakmadı

Bayram namazı ve bayramlaşma sonrasında Budapeşte'nin 10. Bölgesindeki 480 şehidimizin bulunduğu Kozma Utçu'daki Ujköztemetö mezarlığı ziyaret edildi. Burada Magyarorszagi Iszlam Kulturalis Egyesület Başkanı Hasan Hüseyin Doğan Yasin-i Şerif ve dualar okudu. Şehitlik ziyareti sırasında katılımın her zamankinden daha fazla olması dikkatleri ve takdirleri topladı.

Birinci Dünya Savaşında 1916-1917 yıllarında 15.Türk Kolordusundaki şehit olan askerlerimiz, Galiçya ve Macaristan'ın farklı bölgelerine defnedildi. Sonrasında şehitlerimizin naaşları 1926 yılında Budapeşte de ki bugünkü Ujköztemetö mezarlığına nakledildi.

mac-bayram-duz-e.jpg

Şehitliğimizin hemen yanında bulunan Arap, Boşnak, Çinli, Arnavut, Afgan, Azeri, Türk ve Macar Müslümanların bulunduğu Müslüman mezarlığı ziyaret edilerek onlar için de Yasin-i Şerif ve dualar okunarak bayram vazifeleri yerine getirilmeye çalışıldı.

TÜMİŞAD'dan Müslüman Mezarlığının Düzenlenmesi Konusundaki İlk Adım...

Bu ziyaret sırasında son 15 yıldır Budapeşte Müslüman mezarlığındaki defin sayısının artış göstermesi nedeniyle Türk Macar İşadamları Dernek Yönetimi ileriki yıllar için bu mezarlığın belirli bir planlama altına alınarak düzenli ve bakımlı bir biçimde olması gerektiğini konuştular.

mac-bayram-duz-f.jpg

Ayrıca Müslüman Mezarlığı ziyareti sırasında Türk Macar İşadamları Derneği Yönetimi tarafından mezarlığın sınırının belirlenip, bir yapı ile koruma altına alınması ve bu yapı sınırı içerisine de Müslüman gasil hanesinin bulunması düşüncesi de görüşüldü.

Bu düşünceler eşliğinde gerçekleşen ziyaret sonrasında Müslümanlar tekrar bayramlaşarak, aileleri ve dostlarıyla bayramlaşmak üzere mezarlıktan ayrıldılar.

mac-bayram-duz-g.jpg

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2012, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321