Macaristan'da 4. Osmanlı-Macar Festivali

Macaristan'ın Avusturya yakınlarındaki Sarvar şehrinde 4. Osmanlı-Macar Tarihi Festivali düzenlendi

Macaristan'da 4. Osmanlı-Macar Festivali

 

 

Macaristan'da 4. Osmanlı-Macar Festivali

Macaristan'ın Avusturya yakınlarındaki Sarvar şehrinde 4. Osmanlı-Macar Tarihi Festivali düzenlendi

Avrupa Birliği'nden gelen fonla restore edilen Sarvar Kalesi'nde düzenlenen festival iki gün sürdü.

Festivalde Türkiye'yi, Macaristan Türk-Macar Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı, Faruk Naci Ceylan temsil etti.

Aynı zamanda Türkiye'nin eski Macaristan askeri ataşesi olan emekli kurmay albay Ceylan, kale önünde Macarca yaptığı açılış konuşmasında Türk-Macar kardeşliğini vurguladı. ceylan'ın konuşma seyirciler tarafından sık sık alkışlandı.

mac-osmanli-fest-b.jpg

Ardından Sarvar Belediye Başkanı İstvan Kondora, Osmanlı-Macar Tarihi Festivali'nin açılışını yaptı.

Sarvar Kalesi'ne kurulan Osmanlı otağlarında binlerce seyirciye ücretsiz Türk kahvesi ve şerbetleri dağıtılırken, Osmanlı tarihi, yeniçeriler, savaş araçları ve gereçleri hakkında ziyaretçilere bilgi verildi.

Festivalde, Yeniçeri birliğinin geçişinin ardından, Osmanlı ve Macar askerleri bir kaleyi ele geçirmek için temsili olarak savaştı. Toplar ve tüfeklerden çıkan ateşler temsili mücadeleye gerçeklik katarken, savaşın sonunun barışla bitmesi ziyaretçileri mutlu etti.

mac-osmanli-fest-c.jpg

Faruk Naci Ceylan festivalle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivale başmisafir olarak davet edildiğini, Macaristan'da Türk müziği icra eden Macar müzisyenlerden oluşan ''Arasında'' grubunun Türkçe seslendirdiği eserlerin çok beğenildiğini söyledi.     

Ceylan, ''Yaptığım açılış konuşmasının ardından festivali izlemeye gelen Macarlar tarafından tebrik edilmem beni duygulandırdı. Macarların Türklere olan yakınlığını bir kez daha gördüm. Bundan böyle kardeş Macar halkına daha fazla teveccüh göstermemiz gerektiğine şahit oldum'' diye konuştu.

Sarvar Belediye Başkanı İstvan Kondora ise, Osmanlı İmparatorluğu'nun Macaristan'da yaklaşık 170 yıl egemenlik sürdüğünü, Macar halkının Türklere karşı büyük sevgi beslediğini, yaptıkları festivalle Türkleri ve Türk tarihini tanıttıklarını, festivalin her yıl daha da büyüdüğünü açıkladı.

mac-osmanli-fest-d.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321