Öne Çıkanlar Almanya Berlin Angela Merkel CHP ABD Avrupa

Macaristan'ın Szolnok şehrindeki Osmanlı Caminin onarılmasını istiyorlar

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'nin doğusunda 100 km. mesafede Szolnok şehri Rákóczifalva Belediyesi Başkanı Kósa Lajos Osmanlı döneminden kalma caminin onarılmasını istiyor.

Macaristan'ın Szolnok şehrindeki Osmanlı Caminin onarılmasını istiyorlar

Macaristan'ın Szolnok şehrindeki Osmanlı Caminin onarılmasını istiyorlar

Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'nin doğusunda 100 km. mesafede Szolnok şehri Rákóczifalva Belediyesi Başkanı Kósa Lajos Osmanlı döneminden kalma caminin onarılmasını istiyor.

Osmanlı camisi, Türk Kalesi, külliye ve Tisza nehri üzerinde 1562 yılında inşa edilen ülkenin ilk ahşap köprüsünü ortaya çıkarmak istiyor.

Rákóczifalva Belediye Başkanı Lajos Kósa ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Budapeşte Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak'ı makamında ziyaret ederek konu hakkında fikir alışverişinde bulundu.Ortak tarih ve kültürümüz, halklarımız arasındaki kadim bağların temelini oluşturmaktadır

Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek,'' Son yıllarda Türkiye ile Macaristan arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin artarak devam ettiğine şahitlik ediyoruz. Bu vesileyle bugün, TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak'ın bizlere göstermiş olduğu nezaket ve alakaya teşekkür ederiz. Macaristan’ın Szolnok şehri, Rákóczifalva Belediyesi Başkanı sevgili dostum Lajos Kósa Szolnok ve Rákóczifalva'yı her ziyaretimizde Evliya Çelebi'nin de bahsetmiş olduğu, Macaristan'ın önemli tarihi eserlerinden olan Osmanlı Bektaş Paşa ve Szolnak Kanuni camii, tekke, külliye, kale, hamam ve köprünün restore ve renovasyonundan bahsediyordu. Bugünkü TİKA ziyaretimizin İnşallah önemli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Ortak tarih ve kültürümüz, halklarımız arasındaki kadim bağların temelini oluşturmaktadır'' dedi.Bu projeleri geliştirip Türk kültür hayatına kazandırmak istiyoruz

Cami ve kuyu projeleri üzerinde sunum yapan Rákóczifalva Belediye Başkanı Lajos Kósa ise, '' Kentimizde Osmanlı Bektaş Paşa, Szolnok Kanuni Camiisi, külliyesi, kuyusu ve Tisza nehri üzerinde Osmanlı köprüsü bulunmaktadır. Bu tarihi eserlerin temelleri aranıp bulunacaktır. Szolnok Belediyesi ile bu projeleri geliştirip Türk kültür hayatına kazandırmak istiyoruz. Hükümetimiz bu tür projelere müsbet yaklaşımı bulunmaktadır. Şayet bu projelere başlayabilirsek kısa zamanda sonlandırabiliriz. Ayrıca bir kültür festivali yapacağız. Bu festivalde Türk gastronomisi de etkinliğimize katsı sağlayabilir. Kentimizin adı Rákóczifalva ve II. Ferenc Rákóczi Macar bağımsızlık hareketinin önderidir kendisi Tekirdağ'da yaşadı ve 1735 yılında orada öldü. Bu çalışmalarımız bu yönden de çok anlamlı olacaktır. Bugünkü buluşmamıza vesile olan, bizlere her türlü desteği sağlayan, değerli kadim dostum, Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Beye çok teşekkür ederim. Sizlere çok teşekkür ederim ve umarım ki bu işbirliğimizi daha da ileri götürürüz'' dedi.Bu tür projeler bir kentin gelişmesi için çok önemlidir

TİKA Budapeşte Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise, '' Ziyaretinize çok memnun oldum, teşekkür ederim. Bu tür projeler bir kentin gelişmesi için çok önemlidir. Mümkünse şehrinizi ziyaret edip, bu tarihi eserlerin yerlerini yerinde görmek isteriz. Bu tür projelerde öncelikle arkeoloji kazı çalışması yapılmalı, çeşme, camii, külliye ve kuyunun temellerine ve kalıntılarına ulaşabiliriz. Jeofizik tarama yaptıktan sonra kalıntılara ulaşabiliriz. Sizlere bu önemli çalışmalarınızda başarılar diliyorum. TİKA'nın olası bir katkısı olursa mutlulukla yardımcı oluruz.
Samimi bir ortamda geçen ziyarette Türk Macar İşadamları (TÜMİŞAD) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yıldız ve Kuruc Hagyományőrző Egyesület Derneği Başkanı Attila Terenyei'de hazır bulundu.

ha-ber.com/ Szolnok

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hasan Fatsa 10 ay önce

Haberinizi büyük bir mutlulukla okudum.
Macaristan'daki bu kadim ortak eserlerimizin ortaya çıkarılmasına bizler de destek olmak isteriz.
Saygılar
Yüksek Mimar Hasan Fatsa / İzmir

Avatar
Seda Akkoç 10 ay önce

Macarların Osmanlı Türk tarihine sahip çıkmaları ayri bir guzellik, bu güzelliği destekleyen TİKA ve Türk Macar İşadamları Dernegine de ayrıca teşekkürler.
Dr. Seda Akkoç

Avatar
Ceren Kun 10 ay önce

Macaristan'da Osmanli Turk külliye, köprü ve camiisi olduğunu şimdi öğrendik, teşekkürler
Ceren Kun

Avatar
Cafer Altın 10 ay önce

Taa Macaristan'ın Szolnok şehrinde de mi Osmanlı Türk eserleri varmış!
Belediye Başkanına, TİKA ve Konsolos Osman Şahbaz'' tebrik ederim.

Saygilar
Cafer Altın

Avatar
Ali Saydam 10 ay önce

İşbirliğinizi takdir ettim,
A. Saydam

Avatar
Cevdet Gale 10 ay önce

Harika,
olur InsAllah,
C. Gale

Avatar
Musa Maral 10 ay önce

Nerelerden Osmanlı Türk tarihi eserleri ortaya çıkıyor.
Emek verenlere minnettarız.
Musa Maral / Miami - Florida