banner216
Öne Çıkanlar Almanya ABD Merkel Berlin Suriye IŞİD

Macaristan Büyükelçisi işadamlarıyla buluştu

Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Türk Macar İşadamları Derneği genel merkezine ziyarette bulundu.

banner197
Macaristan Büyükelçisi işadamlarıyla buluştu
Macaristan Büyükelçisi işadamlarıyla buluştu

Türkiye Cumhuriyeti Macaristan Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Türk Macar İşadamları Derneği genel merkezine ziyarette bulundu.

Büyükelçi Ahmet Akif Oktay’ı Türk Macar İşadamları Derneği’nin (TÜMİŞAD) Budapeşte Fertö caddesinde bulunan genel merkezinde TÜMİŞAD Başkanı ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri karşıladı.Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye önümüzdeki aylarda yapmayı planladığı ziyaret öncesi yapılan görüşmede esas olarak Türk Macar İş Forumu hakkında hazırlık çalışmaları gözden geçirildi.

Büyükelçi Ahmet Akif Oktay, Budapeşte’de Osmanlı dönemine ait, Türk turistlerin ve Macar vatandaşlarının en önemli ziyaret yerlerinden biri olan ve Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA’nın katkılarıyla restore edilen Budapeşte Gül Tepesi'nde bulunan Gül Baba türbesindeki çalışmaların son bulduğunu, yenilenmiş, çevre düzenlemesi yapılmış türbenin açılışının Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir törenle yapılacağını belirtti.Ayrıca Büyükelçi, fırsat buldukça farklı şehirlere işbirliğini geliştirmek üzere ziyaretlerde bulunduğunu ve bu ziyaretleri sürdüreceğini ifade etti. Budapeşte’de bulunan Galiçya Şehitliğindeki Müslüman mezarlığının genişletilmesi konusunda ilgili makamlarla görüşmelerin devam ettiğini, çok yakın bir zamanda bu konuda yaşanan sıkıntının ortadan kalkacağını umduğunu söyledi.

TÜMİŞAD Başkanı ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise büyükelçiye derneğin  üyeleri ve çalışma alanları hakkında bilgi verdikten sonra,  Türk ve Macar işadamlarının ticari faaliyetlerine destek olduklarını, karşılıklı olarak yatırımcılara hizmet verdiklerini, bunun yanı sıra Türk işadamlarının yatırım yapabilecekleri şehirlerle, ticaret ve sanayi odalarının yanında üniversiteler ile Türkiye’den bazı şehirleri, odaları  ve üniversiteler arasında kardeşlik protokolleriyle ticari, akademik, kültürel ve sosyal açıdan da yakınlaştırdıklarını belirtti.Şahbaz, Szabadbattyán ve Kavaklı kentlerinin geçtiğimiz haziran ayında Kırklareli Kavaklı'da protokol imzalayarak kardeş şehir olduktan sonra karşılıklı olarak yapılması planlanan ''Türk Macar Dostluk Parkları'' ve yapımı planlanan ''selsebil'' hakkında da bilgi verdi. Ayrıca Szabadbattyán Belediye Başkanı Polyák István Vilmos’un Büyükelçi Ahmet Akif Oktay’a iyi niyet dileklerini iletti ve şehrin bir flamasını armağan etti. Ayrıca, gazeteci ve yazar Sadık Albayrak'ın 1973 yılında yazıp Tercüman Gazetesi tarafından yayınlanan ''Budin Kanunnamesi'' kitabı hakkında fikir mütalaasında bulundu.Ziyarette Türk Macar İşadamları Derneği Başkan Osman Şahbaz ile birlikte çeşitli alanlarda iş yapan Başkan Yardımcısı Emin Altaç, Yönetim Kurulu Üyeleri Şeref Şavlı, Tahsin Er, Murat Kartal, Ali Mercan, Murat Yıldız ve Av. Ömer Furkan Şahbaz da hazır bulundu.

ha-ber.com/Budapeşte
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hüseyin Evyap 3 ay önce

Büyükelçilerin iş dünyası ile yan yana olmaları başarı ve sevgiyi de pekiştirecektir.
Harikasınız.
H. Evyap

Avatar
Yusuf Durak 3 ay önce

Abilerin abisi kıymetli Osmsn abim, bizlere vermiş olduğun destek, yardım ve fedakarlıkları hiç unutmuyoruz.
Saygılar Osman abiciğim.
Yusuf

Avatar
Haydar Batur 3 ay önce

Olması gereken bu!
Ancak; ne görüyoruz, ne de işitiyoruz maalesef.
Nasıl olmuşta ziyaret etmiş ?!?
Haydar B.

Avatar
Ali Nazım 3 ay önce

Özlenen ve arzulanan bu da ...
Görmüyoruz ki...
Bizlerde görürüz bir gün kısmet olursa!
Ali Nazım

Avatar
Seyid Ali Zara 2 ay önce

Nerede böyleler ki !
Hiç görmedik ve görmüyoruz.
Fil dişi kulelerden bir inseler ya !
Seyyid Ali

Avatar
Ahmet Taci 2 ay önce

Tüm Elçiler böyle ziyaretler yapıyorlar mı?!
A. Taci

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir