Macar Milli Günü Ankara'da kutlandı

23 Ekim 1956 Macaristan'ın bağımsızlık ve özgürlük Milli Günü'nün 61. yıldönümü, Ankara Büyükelçiliğince JW Marriott Hotel'de düzenlenen bir resepsiyonla kutlandı.

Macar Milli Günü Ankara'da kutlandı

Macar Milli Günü Ankara'da kutlandı

23 Ekim 1956 Macaristan'ın bağımsızlık ve özgürlük Milli Günü'nün 61. yıldönümü, Ankara Büyükelçiliğince JW Marriott Hotel'de düzenlenen bir resepsiyonla kutlandı.

Büyükelçi Gabor Kiss ile eşi Dora Kiss Henezi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss’in yanı sıra Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Bölge Valisi Demeter Ervin, Başbakanlık 1. Danışmanı Szőcs Géza, Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz, Türk Macar Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Bursa Milletvekili İsmail Aydın ve çok sayıda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, diplomatik temsilciler, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri, üst düzey bürokratlar, iş adamları ve Türkiye’de yaşayan Macar vatandaşlar katıldı.Bakan Özlü, buradaki konuşmasında, 1956’da Macar halkının başlattığı hareketin, özgürlüğün kapılarını açan, şanlı bir hareket olarak kayıtlara geçtiğini vurgulayarak, bu direniş ile hedeflerini gerçeğe dönüştürenleri saygıyla selamladığını söyledi.Türkiye ile Macaristan arasındaki münasebetlerin, her geçen yıl daha da derinleşmesinin memnuniyetle karşıladığını belirten Özlü, “Türkler ve Macarlar, ortak geçmişlerinin birikimi ve bilinciyle, birbirlerini anlayan ve dost olarak gören iki halktır.” ifadesini kullandı.Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Kiss, resepsiyona katılanların, Türk-Macar dostluğuna değerli bir katkı olan “2 Ülke 1 Kamera” sergisine göz atma imkanına sahip olacaklarını belirterek, Büyükelçiliğin Ankara, Budapeşte ve Pecs’te fotoğraf sergileri düzenlediğini kaydetti.Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan'ın Anadolu Bölgesi Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ise,'' İkinci Dünya Savaşı sonunda Macaristan Kızıl Ordu tarafından işgal edilmiş; Stalin'in desteğiyle komünist bir hükümet iktidara gelmiştir. Stalin'in ölümünün ardından Sovyetler Birliği içerisinde Stalin'e yönelik eleştirilerin yükseldiği bir dönemde Macaristan'da, özellikle üniversite öğrencileri arasında mevcut rejime yönelik tepkili sesler yükselmeye başlamıştır. 23 Ekim 1956 günü Macar gençliği, Polonya'da yaşananları protesto etmek için Budapeşte'de bir gösteri düzenlemişlerdi. İşte o gün Macarlar yeni nesiller için büyük bir bedel ödemişler ve Macaristan bağımsızlığına kavuşmuştur. Macar ve Türk halkları kardeş halklardır. Tarihten gelen bu yakınlığımızı karşılıklı dayanışma içinde gelecek nesillere taşımak hepimizin görevidir.'' dedi.Çigan orkestrasının Macar müziği icra ettiği resepsiyonda, Norbert Papp’ın kum animasyonu gösterisi sunuldu.

ha-ber.com/Ankara

 
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 23:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal Varlık
Bilal Varlık - 2 yıl Önce

Bizlerde kutluyoruz.
Bilal Barşok

Figen Bag
Figen Bag - 2 yıl Önce

Gurbette milli günü kutlamak, degisik bir duygudur.
Sevgi ile,
F. Bag

Ceren Nedim
Ceren Nedim - 2 yıl Önce

Bağımsızlık mücadelesi veren Macar Kahramanları ayakta alkışlıyor ve mutluluklarını paylaşıyorum.
Ceren Nedim

Sami Saral
Sami Saral - 2 yıl Önce

Güzel bir haber, Macar dostlarımızı bizde kutlarız.
Sami

Tarık Canan
Tarık Canan - 2 yıl Önce

Birinci varlık nedenimiz iste bu; özgürlük ve bağımsızlık;
Macar dostlarımızda 1956'da bunu yapmışlar.
Saygilar
Dr. T. Canan

Erdem Kınacı
Erdem Kınacı - 2 yıl Önce

Dostlarımızın Milli Günlerini kutlarız.
Saygı ve sevgiler,
Erdem Kınacı / İzmir

Yasemin Akıncı
Yasemin Akıncı - 2 yıl Önce

Dost ve kardeş Macar milletinin milli günlerini bende kutluyorum.
Y. Akıncı

SIRADAKİ HABER