Macar Başkonsolos Darülaceze'yi ziyaret etti

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı TC. İstanbul Darülaceze Başkanlığını ziyaret etti.

Macar Başkonsolos Darülaceze'yi ziyaret etti

Macar Başkonsolos Darülaceze'yi ziyaret etti

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı TC. İstanbul Darülaceze Başkanlığını ziyaret etti.

Darülaceze Başkanı Yüksek Mimar Hamza Cebeci ile makamında görüşen Macar heyet Darülaceze hakkında geniş bilgi aldı.

Tarihinin çok eskilere dayandığını, hatta şu anda bu toplantıyı gerçekleştirmekte olduğumuz ''bu masayı Ulu Hakan 2.Abdulhamid Han'' kendi elleriyle yaptığının öğrenilmesi heyeti şaşkınlık içerisinde bıraktı.

1892 Tarihinde kuruluş masrafları 2. Abdulhamid Han tarafından kişisel imkânlarıyla karşılandığı, din, dil, ırk, mezhep ve cinsiyet farkı gözetmeden, kilisesi, havrası ve camisiyle ihtiyaç sahibi ve düşkünlere hizmet veren dünyada yegâne hayır kurumu olduğunun bilgisi çok hoşlarına gitti.

19. yy.'da dünyada ve özellikle Avrupa'da savaşların devam ettiği bir dönemde, Osmanlı topraklarına sığınan yaşlı ve kimsesizlerin ortada kalmaması için bizzat Ulu Hakan 2. Abdulhamid Han emir vererek, Sadrazam Halil Paşa'ya yaptırıyor.Sadrazam Halil Rıfat Paşa'ya yaptırıyor

Türk kültüründen ve dininden gelen yoksula, fakire yardım edilmesini önerdiği, bu anlayış içerisinde kurulan Darülaceze Başkanlığı hayır ve yardım kuruluşu takdir edilerek ziyaret edildi. Ana kapıya ''Şevkat Kapısı'' denmesindeki anlamında şöyle ifade ettiler; sağ tarafta Müslüman yaşlılar, sol tarafta ise Müslüman olmayan başka dinlere mensup kişilerin ikamet ettiğini, her iki gruba ait insanların bu ''Şevkat Kapısı'' ndan geçerek kaldıkları yere ulaştıklarını ifade etti.

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balázs'da her üç dinin ibadethanelerinin içeride olmasını özelliklede yanyana oluşlarını hayatımda böyle güzel anlayışla ve temiz bir yeri ilk defa gezme imkânı buldum dedi.

Şehrin içerisinde bu kadar geniş ve ferah alana kurulu, konforlu düzenli bir bahçe içerisinde olduğunu şaşkınlıkla ve takdirle yad etti. Bebeklerin, çocukların, yaşlı kadın ve yaşlı erkeklerin bölümleri tek tek gezilerek her birerlerinin hal ve hatırları tek tek sorularak hediyelerle de gönülleri alınmaya çalışıldı.

rak 550 kişiyi ağırladıklarını, bunların 35'inin bebek ve çocuklar diğer 515'iniN altmış yaş üstü erkek ve kadınlardan oluştuğunu bu kişilerin bakımı içinde dört yüz elli kişi ile hizmet verdiklerini, 11 doktor, 40 hemşire ile yirmi dört saat buradayız dedi. Burada kalan her bir şahsın bize aylık maliyeti 3 500 tl'dir. Almanya ve Hollanda'da benzer müesseseleri de ziyaret edip, bilgi alışverişinde bulundum. Benzer hizmet Avrupa'da kişi başına 3 500 Euro’ya mal oluyor. Biz burada hayırseverlerin destekleri ile bu kurumda hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Üç ay evvel Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret ettik. Çalışmalarımız hakkında bilgi verdik. Darülaceze'nin buraya benzer anlayışla büyük bir kompleksini inşa edeceğiz. 1930 Yılında Gazi Mustafa Kemal ve 1969 yılında Cevdet Sunay müessesemizi ziyaret etmişler. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da önümüzdeki dönemde ziyaret etmesini bekliyoruz'' dedi.

Başkonsolos Hendrics Balázs'da ''Başkanı Hamza Cebeci ve Fahri Konsolos Osman Şahbaz'a bu güzel organizasyonu yapıp davet ettikleri için ayrı ayrı teşekkür etti ve başarılar diledi. Benzer müsesseselerin Macaristan'da da bulunduğunu, hem devlete ait hem de özel işletmelerin olduğunu, özelliklede Macaristan'da yaşlı nüfusun fazla olduğundan özel sektör bu konuya ciddi bir şekilde ilgi göstermektedir. İki dost milletin kültürleri çok benzerlik göstermektedir'' dedi.

Hendrich ''Bu müesseseyi 19 yy.'da bu kadar geniş bir düşünce ile inşa ettirmek için uzağı gören bir ufka sahip olmak, ciddi bir vizyon gerektirir bunu düşünerek inşa ettiren kişide de bu vizyon olsa gerekir'' dedi.

Macaristan Fahri Konsolosu ve TÜMİŞAD Başkanı Osman Şahbaz'da '' Bu tür ziyaretleri Budapeşte'de de gerçekleştiriyoruz. Orası da burası bak bizler için çok önemli. Şimdiye kadar Macar halkından gördüğümüz hamiyetperverliği bizlerde burada benzer bir şekilde yansıtmak istedik, daha önce de Türk Kızılay’ını ziyaret etmiş, oraya da TÜMİŞAD olarak yardım ve katkıda bulunmuştuk. Ayrıca sizleri Macaristan'a davet ediyorum. Budapeşte'de benzer müesseseleri de ziyaret edebiliriz'' dedi.Macar Şevkat Eli Darülacezede

Macar heyeti yanlarında getirdikleri hediyeleri özellikle de hal ve hatırlarını sorarak tek tek takdim etti. Yaşlılarda gelen Macar heyetine memnuniyet ve mutluluklarını ifadeyle birlikte yeniden beklediklerini söylediler.

İstanbul Macar Başkonsolosu Hendrich Balázs ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz bu ziyaretlerin ve yardımların bundan sonrada devam edeceğini ifade ettiler.

Başkonsolos Hendrich '' Macar Generaller Osmanlı Hizmetinde Hurşit Paşa ve İsmail Paşa - Magyar Honvédtábornokok Oszmán Szolgálatban Guyon Richárd és Kmety György'' isimli kitabı hediye etti. Başkan Hamza Cebeci'de Başkonsolosa ziyaret hatırası olarak '' Darülaceze Albümü III 19.YY. Fotoğrafları'' kitabını hediye etti.

Ziyarette Darülaceze Başkan Yardımcısı Yüksek Mimar Ümit Ünal, Macaristan'da daha önce görev yapmış Başhekim Dr. Nilüfer Dereli, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich'in eşi Kornelia Klein, Başkonsolos Asistanı Helga Wella Karakaya hazır bulundu.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci'nin müesseseyi gezdirmedeki sıcak ve samimi yaklaşımı tüm heyeti sonsuz mutlu etti. Yeniden bir arada olmak temennisiyle heyet Darülaceze'denha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 20:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydar Ali Seyid
Haydar Ali Seyid - 3 yıl Önce

Türk Macar Şevkat Eli Darülacezede
ne güzel.
en derin saygılarımla,

Haydar Ali Seyid

Salih Cafer Kırılmaz
Salih Cafer Kırılmaz - 3 yıl Önce

işte macarların bu davranışına şapka çıkartırız.
dost millet.

saygı ve esenlikler,

s. cafer kırılmaz

Hüseyin Kışıklı
Hüseyin Kışıklı - 3 yıl Önce

Merhamet ve şevkat yuvamızı Macarların gezmesi büyük mutluluk vesilesi.
Esenlikler dilerim.

Hüseyin Kışıklı

Seda Evren
Seda Evren - 3 yıl Önce

Macarların gittiği bu darülaceze'ye İstanbul'a geldiğimde bende ziyaret edeğim ailem ile birlikte.
teşekkürler.

seda evren

Hasan Sağlam
Hasan Sağlam - 3 yıl Önce

İnsanların din, dil, ırk ve milliyet farkı gözetmeden birbirini dinleyip, yardımda bulunmaları ne kadar da güzel.
Şimdi bu Macarları nasıl sevmeyiz ki!
Dost millet işte; Macarlar.
Saygı ile,

Hasan Sağlam

Şerif Konjeviç
Şerif Konjeviç - 3 yıl Önce

Harika....

David Erkoc
David Erkoc - 3 yıl Önce

Bizim Amerıkalışar da ziyaret etseler ya!
David Erkoc /. New York

no capulcu
no capulcu - 3 yıl Önce

akp burnunu sokmadigi yer kalmadi....


SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321