Londra'da spor şöleni

Londra Olimpiyat Oyunları'nın resmi açılış töreni renkli gösterilerle başladı

Londra'da spor şöleni

 

 

Londra'da spor şöleni

Londra Olimpiyat Oyunları'nın resmi açılış töreni renkli gösterilerle başladı

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Olimpiyat Parkı içinde bulunan 80 bin kişilik Olimpiyat Stadı'nda gerçekleştirilen törenle 30. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın startı verildi.

Londra'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Olimpiyat Stadı'ndaki açılış törenini izledi. Olimpiyat Parkı'ndaki açılışı Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, aralarında Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'nın da bulunduğu çok sayıda devlet başkanı ve başbakan ile yetkili takip etti.

Tük bayrağını Darel taşıdı

Törende Türkiye'nin bayrağını milli voleybolcu Neslihan Darnel taşıdı.

Erdoğan, Türk sporcuların geçişi sırasında eşi Emine Erdoğan ile birlikte ayağa kalkarak millileri alkışladı.

Sahaya İngiliz köyü kuruldu

Sanat yönetmenliğini 8 dalda Oscar ödülü kazanan ''Slumdog Milyoner'' filminin yönetmeni Danny Boyle'un yaptığı açılış töreninde, Olimpiyat Stadı'nın içine örnek bir İngiliz köyü kuruldu. 

Köy yaşamının anlatıldığı gösterinin ardından İngiltere'nin sanayi devrimine geçişi sahneye konuldu.

27 milyon sterline mal oldu

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişinin izlediği açılış töreninde 10 bin gönüllü görev yaptı.

27 milyon sterlin harcanarak hazırlanan açılış töreninde, Buckingham Sarayı'nda Kraliçe Elizabeth ve ünlü film karakteri James Bond rolüyle tanınan aktör David Craig'in oynadığı kısa bir film gösterildi.

23 tonluk olimpiyat çanı

Açılış töreninde 23 tonluk bir olimpiyat çanı da kullanıldı.

2x3 metre boyutundaki çanı, bu sene Fransa Bisiklet Turu'nu kazanan ve bu turda ilk kez şampiyon olan İngiliz unvanını alan Bradley Wiggins çaldı.

Wiggins'in çanı çalmasıyla açılış gösterisi de start aldı.

Kraliçe Elizabeth, ''Modern zamanların 30. olimpiyat oyunlarını açıyorum'' dedikten sonra olimpiyat oyunları resmen başlamış oldu.

londra-olm-basl-b.jpg

Beckham, meşaleyi tekneyle getirdi

Olimpiyat meşalesi, dünyaca ünlü İngiliz futbolcu David Beckham'ın kullandığı tekneyle Olimpiyat Stadı'na getirildi.

Teknenin Tower Bridge'den geçişi, Olimpiyat Stadı ekranlarından canlı olarak verildi.

Efsanevi grup Beatles'ın üyesi ünlü İngiliz sanatçı Sir Paul McCartney, açılış töreninde sahne aldı.

Erdoğan, Buckingham Sarayı'nda

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Kraliçe 2. Elizabeth'in, 2012 Londra Olimpiyatları dolayısıyla devlet ve hükümet başkanları ile eşleri onuruna Buckingham Sarayı'nda verdiği davete katıldı.

Buckingham Sarayı'ndaki resepsiyonda, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ve Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un da bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile yetkilinin yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama da yer aldı. Resepsiyonda, İngiltere kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Prens Charles ile eşi Cornwall Düşesi Camilla, Cambridge Dükü William ile eşi Kate ve Prens Harry de hazır bulundu.

londra-olm-basl-c.jpg

(aa) 

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321