Kayseri'de Macaristan sempozyumu

Kayseri Erciyes Üniversitesi, Türk-Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD ) ve MMG Kayseri Şubesi işbirliği ile düzenlenen "17.yy Osmanlı Döneminde Macaristan ile Ticari, Tarihi ve Kültürel İlişkilerimiz" konulu panel etkinliği gerçekleştirildi.

Kayseri'de Macaristan sempozyumu

 

 

Kayseri'de Macaristan sempozyumu

Kayseri Erciyes Üniversitesi, Türk-Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD ) ve MMG Kayseri Şubesi işbirliği ile düzenlenen "17.yy Osmanlı Döneminde Macaristan ile Ticari, Tarihi ve Kültürel İlişkilerimiz ve Günümüze Dönük Yansımaları" konulu panel etkinliği gerçekleştirildi.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panelde, Macaristan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Janos HOVARİ şeref konuğu oldu.

Rektör vekili Prof. Dr. Hasan YETİM‘in ev sahipliğinde gerçekleşen panelde, Büyükelçi ile birlikte, Türk-Macar İşadamları Derneği ve MMG Genel Başkan Yardımcısı Osman ŞAHBAZ, Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet İNBAŞI, Prof. Dr. Süleyman DEMİRCİ, Erciyes Üniversitesi Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin YILDIRIM panelist olarak sunum yaptı. Etkinliğe çok sayıda MMG üyesi, Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve üyeleri, Erciyes Üniversitesi öğretim üyeleri, işadamları ve öğrencileri katıldı.

kays-mac-semp-b.jpg

Etkinliğin başında, etkinliğe katılamamaları münasebetiyle, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ, Avrupa Birliği Bakanı Egemen BAĞIŞ, İçişleri Bakanı Muammer GÜLER, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin GÜNDEŞ BAKIR, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet KOÇAK ve Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş BOZTUĞ ‘un göndermiş olduğu telgraflar okundu.

Program MMG Kayseri Şube Başkanı Celal Dündar Selçuk'un açılış konuşmasıyla başladı. Selçuk konuşmasına Mimar ve Mühendisler Grubundan bahsetti.

"Topluma her zaman en doğru ve faydalı bilgi ve yönlendirmeleri sunmayı hedefleyen MMG, her anlamda, büyüyerek ve büyüterek, gelişerek ve geliştirerek, biriktirerek ve paylaşarak; özellikle şu günlerde hem ülkemizin hem de dünyamızın en şiddetli ihtiyacı olan birlik ve beraberlik şuuruyla; birleşerek ve birleştirerek, Allah'ın izniyle her zaman hizmette olma azminde olacaktır" dedi.

kays-mac-semp-c.jpg

Rektör Vekili Prof. Dr. Hasan Yetim'in kısa selamlama konuşmasının ardından panele geçildi.

Oturum Başkanlığını Osman Şahbaz'ın yürüttüğü panelde Şahbaz, Macaristan ile Türkiye arasındaki ticari, tarihi ve kültürel ilişkilerden, fırsatlardan ve imkânlardan kısaca söz etti. Başbakanımızın Macaristan'ı ziyaretinde iki ülke arasındaki dış ticaret hacmimizin 2015 yılına kadar iki katına, yani 5 milyar USD'a ulaştırılmasını önerdi. Ki bu hedef yakalanabilecek makul rakamdır. Macaristan'ın dış ticaret yapısı incelendiğinde genelde dengeli bir profil görürüz. Dış ticaretteki dağılım; makinalar, elektronik eşyalar, nakliye araçlarını ile sırada görürüz. İhracatı 107 milyar USD., ithalatı ise 97 milyar USD. dır. Dış ticaretinin %70'ini AB ülkeleri ile gerçekleştirmektedir. Macaristan Başbakanı Orban Viktor'un, Türkiye bizim Doğu'ya açılan kapımızdır sözleri çok kıymetlidir. Bu doğrultuda baktığımızda '' Macaristan'da Türkiye'nin Batı'ya açılan kapısıdır. '' Başbakanımızın son Macaristan ziyaretlerinden sonra ilişkilerimizin çok daha güçlü ve sıcak yürüdüğüne şahitlik ediyoruz. En büyük imkânlardan bir tanesi de Macaristan'ın İstanbul'daki Başkonsolosu Sayın Gabor Kiss Beyefendidir. İşadamlarının duygu ve düşüncelerini çok yakinen bilen, çalışkan, gayretli, amaç ve hedef bazlı takip eden bir yapısı vardır. Macaristan'a bugün tam yatırım yapılacak bir dönemdir. Özellikle niş konularda odaklanılmalıdır. Bu konular ise; lojistik, tarım, hayvancılık, termal turizmi, eğitim ve öğretim konularıdır dedi.

Panelde sonra Macaristan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Janos Hovari söz aldı. Türkçe olarak yaptığı konuşmasında:

"Ankara Büyükelçiliği olarak Anadolu'yu keşfetmek istiyoruz. Ankara Türkiye'nin Başkentidir. Ama Başkent dışında da şehirler var. Bu şehirlerle münasebet kurmak gerekli çünkü buralarda sanayi, ticaret, olanak, kalkınma, düşünce ve üniversiteler var. Ben buraya geldikten sonra Anadolu'daki önemli şehirler ile münasebet kurmak gerektiğini düşündüm" ifadelerinde bulundu.

kays-mac-semp-d.jpg

Macarlar ve Türkler arasındaki ilişkiye değinen Hovari, "Macarlar ve Türkler arasındaki münasebetlerde Osmanlı Dönemi önemli bir rol oynamaktadır.

Macaristan'daki Osmanlı hâkimiyeti 150 sene sürmüştür. Bizim ortaklığımız Orta Asya'da başladı ve çok eski zamandan beri ilişkimiz var.

Macarlar Orta Asya'da başka boylar ile de akrabalık kurmuştur. Biz Karadeniz'in kuzeyinden göç ettik, Türkler ise İran'ı geçerek 1071 yılında Anadolu'ya girmiştir. 1071 tarihi de Türkler açısından önemli bir tarihtir" şeklinde konuştu.

Macarlar ve Türkler'in menşeinin aynı olduğunu belirten Hovari, "Bizler Türkler ile Orta Asya'dan beraber yola çıktık. Biz 895 yılında şimdiki Macaristan bölgelerine geldik. Biz yeni bir dünyaya başladık ve o tarihten itibaren Macaristan Orta Avrupa'da bir ülkedir" diye konuştu. Bizans İmparatorluğu kayıtlarında Macarların Türk olarak geçtiğini ifade eden Hovari, "Bizans İmparatorluğu'na göre biz Türk idik. O zamandaki Bizans kayıtlarında Macarlar Türk olarak geçmektedir. Kayıtlarda, Türkler'in şimdiki Macaristan'a geldiği söylenmektedir" açıklamasında bulundu. Katılımcıların yoğun ilgiyle takip ettiği konuşmasında, Büyükelçinin Türkçe 'ye hâkimiyeti ve sempatik tavırları çok dikkat çekti.

kays-mac-semp-e.jpg

Diğer panelistlerden sırasıyla Prof. Dr. Mehmet İNBAŞI ve Prof. Dr. Süleyman DEMİRCİ, Macaristan - Türkiye tarihi hakkında bilgiler verdiler.

Macaristan'daki ecdat yadigârı eserlerden de söz eden değerli hocalarımız konuşmalarında Macaristan ile ilişkilerimizin artarak devamı hususundaki dileklerini aktardılar.

Son konuşmacı olan Mekatronik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şahin YILDIRIM ise, Erciyes Üniversitesi ile Macaristan Debrecen Üniversitesi ile ERASMUS kapsamında gerçekleştirilen PROJE 777 isimli çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Panel sonunda, ev sahipliği yapan Erciyes Üniversitesi ve panelistlere MMG adına, MMG Kayseri Şube Başkanı Selçuk, Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Adnan EVSEN ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan ARPACIK tarafından Plaketleri takdim edildi. Erciyes Üniversitesinin de çiçek sunduğu panelistler, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek program sona erdi.

Daha sonra Büyükelçi Hovari ve Başkan ŞAHBAZ ile birlikte MMG Kayseri Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri de eşlik ederek Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ( ORAN ) Genel Sekreteri Doç. Dr. H. Mustafa Palancıoğlu'na bir ziyaret gerçekleştirildi. Ajansta, ORAN ve Kayseri hakkında bilgiler alan Büyükelçi Genel Sekreter Palancıoğlu'na çeşitli hediyeler sundu.

Gezinin bir sonraki durağı Kayseri Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi idi. Burada ziyaretçi heyete, Müze Müdürü Nuri Selçuk tarafından, Kent Müzesi ve Kayseri İli hakkında bilgilendirme yapıldı.

kays-mac-semp-f.jpg

Büyükelçinin isteği üzerine Tacettin Veli Hazretlerinin Türbesi ziyaret edildi.

Sonrasında gezinin son durağı olan Erciyes Turizm Master Planı kapsamındaki yatırımlar hakkında bilgi vermek üzere Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Dr. Murat Cahit CINGI eşliğinde Erciyes Kayak Merkezine geçildi. Büyükelçi ve Macar heyetine önce Hacılar Kapı tarafında Gondol Teleferiklerle tur yaptıran Cıngı, burada yatırımlardan ve hedeflerinden bahsetti. Erciyes Kapı tarafındaki Erciyes A.Ş. İdare Binasında Macar heyetine bir yemek veren Genel Müdür, Master Planın bu kısmındaki yatırım hedefleri ve vizyonu hakkında bilgiler verdi. Erciyes Master Planı ve genel olarak Kayseri'den çok etkilendiğini ifade eden Büyükelçi zaman darlığı nedeniyle bir başka ziyarette mutlaka görmek istediği yerler olduğunu belirtti.

Günün sonunda Büyükelçiyi, Başkan Osman Şahbaz ve MMG Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu olarak Ankara'ya yolcu ettiler.

kays-mac-semp-g.jpg

ha-ber.com/Kayseri

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2013, 21:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Yıldız
Murat Yıldız - 7 ay Önce

Kayseri ve Macaristan; üstelik tarihi bir konferans.
Tebrikler.
M. Yıldız

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321