Kayseri'de Macaristan Konsolosluğu

Kayseri'nin Macaristan Konsolosluğu coşkulu törenle açıldı. Macaristan'ın Kayseri fahri konsolosu Osman Şahbaz çalışmalarına başladı.

Kayseri'de Macaristan Konsolosluğu

 

 

Kayseri'de Macaristan Konsolosluğu

Kayseri'nin Macaristan Konsolosluğu coşkulu törenle açıldı. Macaristan'ın Kayseri fahri konsolosu Osman Şahbaz çalışmalarına başladı.

Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Niğde Şehirleri Fahri Konsolosluk Sorumluluk Bölgesinde olacak. Kayseri'ye Macaristan'ın Fahri Konsolosluğunun açılması nedeniyle, Macaristan Kayseri Konsolosluğu ofisinde açılış töreni düzenlendi.

Yirmi yıldan fazla süredir sivil bir diplomat olarak bu görevi hem Türkiye'de hem de Macaristan'da mutlulukla ifa ediyordum. Şimdiye kadar kendi arzumla içtenlikle yapmakta olduğum bu görevi Macaristan Devleti tarafından resmiyet büründürülerek Kayseri ve İç Anadolu Bölgesi Fahri Konsolosluğu görevine atamaları benim için büyük bir onurdur.

Sivil diplomat olarak bana bu görevi bahşeden Macaristan Devlet Başkanı Dr. Ader Janos'a, Macaristan Başbakanı Orban Viktor'a, Macaristan Dışişleri Bakanı Marton Janos'a, Macaristan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Janos Hovari'ye, Macaristan İstanbul Başkonsolosu değerli dostum Gabor Kiss'e, bu görevi almamda desteklerini azami derecede yansıtan Milletvekili dostlarıma, Kayseri Valimize, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Mehmet Özhaseki'ye aileme, kardeşlerime, Macaristan'daki, Kayseri'deki, İstanbul'daki ve Dünyanın birçok farklı coğrafyasındaki dostlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Çağımızda artık uzaklar yakın, hayaller gerçek, ufuklar parlak gözükmektedir. Devletlerarası ilişkiler yeni boyutlar alarak gün geçtikçe daha da güçlenmektedir. Bu güçlenme ilişkilerin devletlerarası boyutunun ötesine taşıyarak, yerel yöneticilerin diplomat gibi davranmasına, halklar arası ilişkilerin kurulmasına olanak tanımaktadır.

Şüphesiz halklar arası daha güçlü bağların kurulmasında lokal (bölgesel) ilişkilerin önemi göz ardı edilemeyecek kadar anlamlıdır.

Ben bu misyonun farkında olarak, şimdiye kadar gereğini yaptığım gibi bundan sonra da sizlerin güveninize en iyi şekilde layık olacağım.

Bu onurlu ve şerefli görevim süresince, Orta Avrupa'nın önemli ülkesi Macaristan ile Orta Anadolu'nun köklü kültürü tarihi, ticari, sanayi, turizm ve üniversite şehri Kayseri ve bölge şehirleri arasında kültürel, ticari, ekonomik, turizm, sanat ve akademik ilişkileri en üst seviyeye taşımak için çaba sarf edeceğim.

"Hayatımızda yüksek idealler uğruna yaşamanın sevinciyle dolu olmalı yüreklerimiz'' ben de bu uğurda hizmet ediyorum. Her türlü mevki ve makamı, ulaştığımız her ileri başarı seviyesini, bu yüksek idealler için bir araç olarak görmekteyiz..

kayseri-mac-kons-b.jpg

Çalışmalarımızı Hakka Hizmet Aşkı İle Yapıyoruz

Hayatımızın her anını, attığımız her adımı, aldığımız her nefesi bir ibadet bilinciyle yaşamalı, güzel bir eylemi ortaya koymanın neşesini tüm ruhumuzda hissetmeliyiz. Yüksek ideallerimizi kendi sokağımızdan, semtimizden, şehrimize, ülkemize; ülke sınırlarımızdan ise bütün genişliğiyle yeryüzünün adım atabildiğimiz her noktasına taşımayı da bir görev bilmeliyiz. "

"İnancımızdan aldığımız güçle tüm dünyaya söyleyeceklerimizi tarihte olduğu gibi bugünde söylemek, zihinlere ve çağın idrakine yerleştirmek görevi bizimdir." Tarihi rolümüzü doğru anlamalıyız.

Bunun gerçekleştirmenin yolu inanmaktan geçer, ben buna inandım İnşallah önümüzdeki dönemde çok önemli çalışmalara imza atacağız.

Ölçemezseniz yönetemezsiniz. Tanımazsanız varlığından haberdar olamazsınız. Macaristan'ın Kayseri Konsolosluğu, Macaristan'ın bir evi, ofisi olduğu kadar, Kayserimizin, Kayserililerimizin ve İç Anadolu'nun Macaristan'a açılan kapısıdır. Bu ikili ilişkileri hep birlikte, ortak akılla '' ete kemiğe büründüreceğiz''. Macaristan ile ilgili aklınıza gelen her konuya cevap vermeye hazırız. Macaristan ile kadim dostluğumuzu daha derinleştirmeye, güçlendirmeye ve çeşitlendirmeye hazırız.

Dostlarım, beni bu önemli günümde yanımda olarak onurlandırdınız, hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Törene Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Hóvári János, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Vali Yardımcısı Davut Haner, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Mehmet Özhaseki, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Kiss Gábor, Konsolos Szanto Peter, Miskolc Belediye Başkanı Dr. Kriza Ákos, Miskolc Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Torma András, Miskolc Holding Zrt. Genel Müdürü Pálffy Kinga, Miskolc Holding Zrt. Başkanı Vécsi György, Borsod-Abaúj-Zemplén Eyaleti Ticaret Odası ve Sanayi Odası ( BOKIK ) Başkanı Bihall Tamás, Miskolc Belediyesi Uluslararası ilişkiler Başkanı ve Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Ambrus Bea, Belediye Başkanı Özel Sekreteri Nagy Réka, İstanbul'dan ise Kayserili olan Bakırköy Ak Parti İlçe Başkanı Mahmut Gürcan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Muammer Bilir, Mimar Mühendisler Grubu Genel Başkanı Avni Çebi, Başkan Yardımcısı Mahmut Çelik, Magyar Nemzet Gazetesi Başeditörü Viktor Nyomorkany, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı ( ORAN ) Genel Sekreteri Doç.Dr.H.Mustafa Palancıoğlu, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Hasan Yetim ile Macaristan, Avusturya, Hollanda ve Türkiye'nin farklı illerinden katılan kalabalık misafir vardı.

Açılışa özellikle Kayserili sanayici ve iş adamlarımızın yanısıra Türkiye'nin değişik bölgelerinde akademisyenlerinde iştirak ederek ilgi gösterdi.

TÜRKİYE'NİN AVRUPA'YA AÇILAN KAPISI MACARİSTAN

1989 yılında sosyalist sistemden parlamenter demokrasiye geçiş yapan Macaristan, NATO ve AB üyesidir. Macaristan Türkiye ile her alanda işbirliği içerisindedir.

İşadamlarımızın lojistik, tarım, hayvancılık, tekstil, mobilya, gıda, seracılık, sağlık turizmi, termal turizmi, otomotiv sektörü, motor üretimi, eğitime Macaristan'a öncelikli olarak '' Niş alanlara'' yatırım yapabilirler.

İnovatif ve ileri teknolojiyi çok iyi kullanan ve değerlendiren bir Macar halkından bahsediyoruz.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın stratejik ve ekonomik olarak yönümüzü Doğu'ya çevirdik söylemi, Hükümet Programına dâhil ettiği '' Doğuya Açılım ''ı konusunda yine işadamlarımız ve sanayicilerimize büyük görevler düşmektedir. Anahtar ülke Türkiye ve Türk işadamlarımız olacaktır. Türk işadamlarımız da Macar halkı ile '' Orta Doğu ve Afrika tecrübelerimizi Macarlarla paylaşmalıyız.''

Bu yıl Mayıs 21 - 23 tarihlerinde Macaristan Miskolc şehrine Kayseri'den geniş bir heyet ile ziyarette bulunan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki '' kardeş Şehir '' protokolünü imzalaması da Kayseri'nin bu hedefi çok önceden gören yöneticilerinin varlığındandır. İki kardeş kentin birbirlerinden alacağı birçok özelliği bulunulmaktadır.

2012 Yılında 2 milyar USD gerçekleşen iki ülke arasındaki dış ticaret hacmimiz, 2015 yılına kadar 5 milyar USD hedefi her iki ülke Başbakanları tarafından konmuş ve bu büyük hedef ciddi bir şekilde desteklenmektedir.

kayseri-mac-kons-c.jpg

MACARİSTAN'A YATIRIM YAPMAK İÇİN BUGÜN BÜYÜK BİR FIRSAT VAR

Macaristan GSYİH'sının neredeyse yarısı yabancı sermayeye aittir. Macaristan'da 3 bin 500 yabancı sermayeli şirket bulunuyor. Bunların 293'ü Türk sermayeli şirkettir.

Yabancı sermayeli şirketler 350 bin civarında işçi istihdam etmektedir. En büyük 52 Amerikan şirketinin 41'inin Macaristan'da yerleri bulunuyor. Macaristan'daki yabancı sermayeli firmalar, ülke ihracatının yüzde 65-70'ini gerçekleştiriyor. Bir başka çarpıcı detay ise, Macaristan'da üç ayrı Alman otomobil firması olan Mercedes, Audi ve Opel Macaristan ihracatının yüzde 17'sini gerçekleştiriyor. Benzer şekilde Nokia geçtiğimiz yıllarda Macaristan'daki GSYİH'nın neredeyse yüzde 5'ini gerçekleştiriyordu. Budapeşte'ye 60 km. mesafedeki Keckemet şehrine geçtiğimiz yıl Mercedes ikinci bir fabrikasını daha kurarak yatırımlarını genişleterek sürdürüyor.

Bu da şunu gösteriyor; yabancı sermaye küresel krize rağmen Macaristan'a gelmeye devam ediyor. Sürdürülebilir büyüme ve istihdam politikaları hususunda da Macar Hükümeti AB ile uyum içerisindedir. Kayseri açısından kardeş kent Miskolc yöneticileri, işadamı ve yatırımcılara cazip yatırım fırsatları ve imkanı sunmaktadır.

AVRUPA'DA AYAKTA KALAN VE KORUNAN OSMANLI ESERLERİNİN BİRÇOĞU MACARİSTAN'DA

Avrupa'da ayakta kalan ve korunan Osmanlı eserlerinin birçoğunu Macaristan'da görürüz. Hamza Bey Camii, Malkoç Bey Camii, Kula Kalesi, Gazi Kasım Paşa Camii, Yakovalı Hasan Paşa Camii, Süleyman Sultan Camii, Memi Paşa Hamamı, Kral Hamamı, İdris Baba Türbesi, Rudaş Hamamı, Gül Baba Türbesi, Szegetvar'daki Osmanlı Evi gibi ayakta kalan birçok eser hala Avrupa'nın orta yerinde görebiliriz.

2012 Kasım ayında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Kayseri'de '' Macar Kültür Günleri Etkinlikleri'' düzenlenmiş olması da her iki millet arasındaki sıcak ve güçlü bağların ileriye taşınacağının bir göstergesidir.

OSMAN ŞAHBAZ KİMDİR?

İstanbul, Kayseri ve Budapeşte'de yerleşik sanayici ve tüccar ailenin oğlu. 20 yıldan fazladır Macaristan'da ticari faaliyetlerde bulunan Osman Şahbaz Macaristan'daki Türk İş Dünyası'nın çatı işadamları örgütü olan Türk Macar İşadamları Derneği'nin (TÜMİŞAD) kurucu yönetim kurulu başkanıdır. Şahbaz, DEİK-Dünya Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı, 3000 ‘den fazla mimar ve mühendis üyesi buluna Mimar ve Mühendisler Grubu Derneği (MMG) Genel Başkan Yardımcısı Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu Makine Mühendisi ve Yıldız Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesidir. Am Chem- American Chember Hungary ( Amerikan Ticaret Odası Macaristan) geçmiş dönem yönetim kurulu üyesidir.

Yerli ve yabancı birçok üniversitede uluslararası ticaret ve Türk Macar İlişkileri ile ilgili konferans ve seminerlerde konuşmacı olmuştur.

Ve daha birçok STK'da yönetici görevi almaktadır. T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den sonra Macaristan Cumhurbaşkanı Dr. Ader Janos tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilen ikinci Kayserili Türk'tür. Yirmi yıldan fazla Macaristan ve Türkiye arasındaki sivil fahri elçidir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Birçok yabancı dili konuşmaktadır. İlgi alanları arasında yatçılık, değişik spor dallarında aktivitesi bulunmakta aynı zamanda şiir de yazmaktadır.

 

kayseri-mac-kons-d.jpg

 

Macaristan Kayseri Konsolosluğu; Hunat Mah. Talas Cad. Tok İş Hanı No : 17 Kat 3 Melikgazi 38030 KAYSERİ - Türkiye

Tel / Faks: 0352 220 12 12

web : www.consulhu.org

e-mail : osmansahbaz@consulhu.org

 

ha-ber.com/Kayseri

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 10:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Yıldız
Murat Yıldız - 7 ay Önce

Sayın Konsolosum, değerli Osman Şahbaz Bey,
Macaristan’la iş yapmak istiyorum, yardımınıza ihtiyacımız var.
Saygılar,
M. Yıldız

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321