banner269
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

Kaposvár'da Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi yapıldı

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)'ın katkılarıyla Macaristan Kaposvár Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Kaposvár Üniversitesi merkez kampüsünde ortaklaşa uluslararası sosyal bilimler kongresi düzenlendi.

banner197
Kaposvár'da Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi yapıldı

 
Kaposvár'da Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi yapıldı

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)'ın katkılarıyla Macaristan Kaposvár Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Kaposvár Üniversitesi merkez kampüsünde ortaklaşa uluslararası sosyal bilimler kongresi düzenlendi.

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD)'ın katkılarıyla Macaristan Kaposvár Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Kaposvár Üniversitesi merkez kampüsünde ortaklaşa düzenlemiş olduğu kongreye Türkiye’den başta Sakarya, İstanbul, Marmara, Gazi, Hacettepe, Kültür, Nişantaşı, Yalova, Süleyman Demirel, Mehmet Akif Ersoy, Celal Bayar, Gaziantep, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Abant İzzet Baysal, Artvin Çoruh, Aydın, Giresun, Pamukkale, Bülent Ecevit, Hitit, Aksaray, Bilecik Şeyh Edebali, Kırklareli, Adıyaman, Yeni Yüzyıl, Medeniyet, Ordu, İnönü, Çanakkale 18 Mart, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, Makedonya Uluslararası Vizyon, Kazakistan Yesevi Üniversiteleri olmak üzere 40’dan fazla farklı üniversiteden 150’den fazla profesör ve Macaristan'dan 33 bilim adamının katılımıyla gerçekleşen „Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” Kaposvár şehir protokolü ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosunun katılımı ile tarihi şehirde coşkulu heyecan oluşturdu.Kongrenin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Szávai Ferenc adına Doç. Dr. József Varga yaptı. Konuşmasında, ''Yaşadığımız çağda çok sivilli dünya siyasetinde her geçen gün birbirimizi tanımak, birbirimizi anlamak ve değerli bilgi ve duygulalarımızı paylaşmak giderek daha çok önem arz eder hale gelmiştir. Medeniyetlerin buluşması karşılıklı etkileşimleri aynı zamanda dini ve kültürel yakınlaşmaları da beraberinde getirmektedir. Böyle bir durumda rolümüzün birbirimizi anlama ve uyuşmazlıklarımızı giderme anlayışını ortaya koymamızı zorunlu kılmaktadır. Bugünkü kongrenin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan üniversitemizde Doçent Doktor olup ve Macaristan'ın Fahri Konsolosu değerli dostum Osman Şahbaz'a ve Prof. Dr. Recai Coşkun'a içtenlikle teşekkür ederim''. dedi.

İkinci konuşmayı Kaposvár Belediye Başkan Vekili Dér Tamás yaptı. Konuşmasında,'' 2013 Yılında İstanbul Üsküdar kenti ile başlayan kardeşlik ilişkimiz neticesinde bugün Türkiye'den 150'den fazla bilim adamını şehrimizin devlet üniversitesinde misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 18 Eylül 2015 tarihinde Üsküdar'da Kâtibim Şenliklerinin yapıldığı meydanda kardeş şehir protokolümüzü imza altına alarak hukuksal süreci de başlatmış olacağız. Kardeş şehir işbirliğimizin oluşmasını, fedakârca büyük katkıda bulunan Konsolosumuz Osman Şahbaz'a borçluyuz. Kendisine huzurlarınızda teşekkür ediyorum'' dedi.

Problemlerin çözümünde münevver, özgür düşünebilen, merhametli, adil bilim insanlarımızın katkısı hayati önem taşımaktadır. Konsolos Osman Şahbaz ise konuşmasında, '' Kongremize teşriflerinizden dolayı teşekkür ederim, hepiniz Macaristan'a hoş geldiniz! Macaristan ve Türkiye ilişkileri son yıllarda mutluluk arz eden seviyede ve artarak da sürmektedir. İlişkilerimiz; siyasi, ekonomik, kültürel, eğitim, spor ve sanat alanında son derece olumlu bir seyir izlemektedir. İki ülke arasında sürekli gelişen ekonomik ve siyasal ilişkilerimizin yanında kültürel organizasyonlar da, Macaristan’la ilişkilerimizin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır.Ülkeler arasındaki ilişkilerin her açıdan gelişmesinde akademisyenlerimizin çalışmaları hiç şüphesiz çok mühimdir. Günümüzde insanoğlu; yaşanılan ileri modern teknolojik çağda, çözüm bekleyen sayısız ciddi problemler ile karşı karşıyadır. Bu problemlerin çözümüne; ''insan merkezli'' bakılarak, imar, ihsan ve hikmet gibi temel değerlerimizi ön plana alan, çözüm noktalarıyla neticeye varacağız.

Bu problemlerin çözümünde münevver, özgür düşünebilen, merhametli, adil bilim insanlarımızın katkısı hayati önem taşımaktadır. Kongremizin iki ülke ve bölge milletleri için çok faydalı olacağına inancım tamdır. Ocak ayından bu yana kongremizin gerçekleşmesinde emeği geçen Kaposvar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Szávai Ferenc'e, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas'a, Prof. Dr. Recai Coşkun'a ve bugüne gelmesinde katkı veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum'' dedi.

Teşekkür Beratı ve Plaket Takdimi

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas adına Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Kalabalık'a, Kaposvár Belediye Başkan Vekili Dér Tamás'a, SAÜ. İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can'a, İstanbul Üniversitesi Ekonomimetri Bölüm hocası Doç. Dr. Kutluk Kağan Sümer'e, Prof. Dr. Balázs Judit'e, Prof. Dr. Recai Coşkun'a, Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Abdülmecit Nureddin'e, Doç. Dr. Simonné Pallós Piroska'ya kongreye katkılarından dolayı Konsolos Dr. Osman Şahbaz ve Doç. Dr. József Varga plaket ve teşekkür beratı takdim etti.

Kongre sonrasında Türkiye'den gelen bilim insanları Budapeşte üzerinden uçak ile İstanbul'a döndü.ha-ber.combanner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hulusi Akyilmaz 3 yıl önce

Harika bir kongre olmus.

Ulkemizi temsil eden tum temsilcilerimize ve konsolosumuza tesekkurler.

Hulusu Akyilmaz / Kocaeli

Avatar
Dr.Recep Besli 3 yıl önce

Macaristan'da bilim adamlarunin bircok Nobel ödülü aldigini biliyoruz.
Bu kongreyi gerceklestiren bilim insanlarimiza ve Konsolos dr.Osman Sahbaz'a kalbi tesekkurler.

Dr.Recep Besli - Sakarya

Avatar
Prof.Dr. Mustafa Faralyalı 3 yıl önce

macaristan'daki uluslararası sosyal bilimler kongresine katılmayı çok arzu etmiştim.
şimdi haberini okurken katılmadığıma çok, ama çok üzüldüm.

organizasyonuna katkı veren pek kıymetli hocalarıma ve değerli konsolos doç.dr. osman şahbaz bey en derin şükranlarımı sunuyorum.

saygılarımla,

prof.dr. mustafa faralyalı - erzurum

Avatar
Hasam Hüseyin Mert 3 yıl önce

harika, kutluyorum.

bu habere gerçektende mutlu oldum.

h.hüseyin mert -

Avatar
Prof.Dr. Sebahattin Yakinlar 3 yıl önce

böyle bir kongrenin macaristan'da yapilmasi cok buyuk anlam tasimaktadir.

konsolos doc.dr. osman sahbaz beyi ve kiymetli hocalarimi kutluyorum.

sevgilerimle,
prof.dr. sebahattin yakinlar

Avatar
Yard.Doç.Dr. Kemal Haktanır 3 yıl önce

macaristan kaposvar'daki kongre haberinizi büyük mutlulukla okudum.

8. kongreye kısmet olursa katılacağım.

yard.doç.dr.kemal haktanır

Avatar
Dr. Burhan Yaralıoğlu 3 yıl önce

macaristan'daki uluslararası sosyal bilimler kongresi koordinatörlerini ve hocalarımızı kutluyorum.

selam,

dr. burhan yaralıoğlu

Avatar
Prof.Dr. İsmail K. Karadeniz 3 yıl önce

harika bir kongre olmuş.
kıymetli bilim insanlarımızı saygıdeğer konsolosumuz doç.dr. osman şahbaz beyi canı gönülden kutlayarak, başarılar diliyorum.

esen kalın.
prof.dr. ismail kenan karadeniz

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir