banner216
Öne Çıkanlar Berlin Türkiye Almanya terör FETÖ Thomas Specht

''İki yılda 24 bin sığınmacıya kapılarımızı açmaya hazırız''

İki yılda 24 bin sığınmacıya kapılarını açmaya hazır olduklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, kalıcı ve sürdürülebilir çözüm arayışında olduklarının da altını çizdi.

banner197
''İki yılda 24 bin sığınmacıya kapılarımızı açmaya hazırız''

''İki yılda 24 bin sığınmacıya kapılarımızı açmaya hazırız''

İki yılda 24 bin sığınmacıya kapılarını açmaya hazır olduklarını belirten Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, kalıcı ve sürdürülebilir çözüm arayışında olduklarının da altını çizdi. 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Elysee Sarayı'nda yılda iki kez düzenlenen, ülkenin iç ve dış politikasına yönelik konuların tartışıldığı basın toplantısı için gazetecilerle bir araya geldi.

Konuşmasında Fransa'nın Suriye'deki DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonuna katılacağına ilişkin haberlere açıklık getirerek başlayan Hollande, " Fransa Suriye'dekiDAEŞ hedeflerinin yerini tespit etmek için bölgede keşif uçuşlarına başlayacak" diyerek herhangi bir kara operasyonunun şimdilik gündemde olmadığını kaydetti.

Suriye'deki durumun sorumlusu olarak Devlet Başkanı Beşşar Esed'i gösteren Hollande, "Esed gitmeli. 3 yıldır Suriye'de siyasi geçiş süreci olması gerektiğini ifade ettik. Bunun için ilk önce Esed gitmeli" ifadesini kullandı.

Hollande, Suriye'deki çözümün Rusya, İran ve Körfez ülkelerini içermesi gerektiğine de vurgu yaptı.

"24 bin sığınmacıya kapılarımızı açmaya hazırız"

Hollande, Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin Fransa'nın da üzerine düşeni yapacağına işaret etti. Bu bağlamda, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupalı yetkililere gönderdikleri ortak mektuba dikkati çeken Hollande, kendilerinin kalıcı ve sürdürülebilir çözüm arayışında olduklarının altını çizdi.

Fransa'nın da sığınmacı kabul edeceğini söyleyen Hollande, "2 yılda 24 bin sığınmacıya kapılarımızı açmaya hazırız" diyerek 31 binsığınmacı alacak Almanya'yı yalnız bırakamayacaklarını belirtti.

Hollande, sığınmacıların durumuyla ilgili Paris'te uluslararası bir konferans düzenlemek istediklerini de kaydetti.

New York'ta ay sonunda yapılacak BM Genel Kurulu'ndan sonra Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları ziyaret etmek üzere Lübnan'a gideceğini ve yetkililerle görüşeceğini ifade eden Hollande, sığınmacılar konusunun yakın bir zamanda Ulusal Meclis'te tartışılacağı bilgisini de paylaştı.

"(Rusya'ya) yaptırımların kaldırılmasını savunacağım"

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 2017'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda eleneceği yönündeki anket sonucuna ilişkin soruya, ülkesinin çıkarının önemli olduğu yanıtını verdi. Hollande, seçimde aday olup olmayacağını dile getirmeden "Benim için önemli olan benim kişisel başarım değil, Fransa'nın başarısıdır" diye konuştu.

Hollande, Ukrayna krizine ilişkin de Normandiya grubu kapsamında BM Genel Kurulu öncesi, Paris'te, Ukrayna'daki son durumu değerlendirmek için toplantı düzenlemek istediğini söyledi.

Ukrayna'da süreç başarıya ulaşırsa Rusya'ya yaptırımların kaldırılabileceğine işaret eden Hollande, "Önce Ukrayna'da sürecin sonuna kadar gidilmeli. Özerklik konusunda çözüm bulunursa yaptırımların kaldırılmasını savunacağım. Zaten bizim şartlarımız da bu yöndeydi" dedi.

Fransa Suriye'de keşif uçuşlarına başlıyor

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, 6 ayda bir düzenlediği basın toplantısında, ülkesine ait uçakların Suriye'deki DAEŞ hedeflerine yönelik keşif uçuşlarına başlayacağını açıkladı.

Hollande, şimdilik DAEŞ'in bölgede nerelerde varlık gösterdiğinin tespit edileceğini, bunun dışında herhangi bir kara operasyonunun öngörülmediğini belirtti.

Suriye'deki durumun tek sorumlusunun Beşşar Esed olduğunu vurgulayan Hollande, Fransa olarak son üç yıldır siyasi geçiş sürecini desteklediklerini ve Esed'in gitmesi gerektiğini söyledi.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir