banner269
Öne Çıkanlar Berlin Bilim PKK Almanya Ankara Türkler

Hollanda da dev iftar çadırı

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da kurulan dev iftar çadırı farklı kültürleri bir araya getirdi. Şehirde faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının ortak girişimiyle açılan çadırda ilk gün yaklaşık 2 bin kişiye iftar yemeği verildi.  

banner197
Hollanda da dev iftar çadırı

 

 

Hollanda da dev iftar çadırı

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da kurulan dev iftar çadırı farklı kültürleri bir araya getirdi

Şehirde faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının ortak girişimiyle açılan çadırda ilk gün yaklaşık 2 bin kişiye iftar yemeği verildi. Farklı milletlerden Müslümanların yanı sıra Hollandalıların da büyük ilgi gösterdiği ve iki gün açık kalacak çadırda, Ramazan ayına has eğlenceler de sergileniyor.

İftar çadırının koordinasyonundan sorumlu Aydın Üre, ilkini geçen sene hayata geçirdikleri bu etkinlik aracılığıyla İslamiyeti ve Müslümanları Hollandalılara doğru anlatmayı hedeflediklerini söyledi.

Gösterilen ilginin kendilerini oldukça memnun ettiğini kaydeden Üre, katılımın yoğunluğundan dolayı çadır dışına da sofra kurmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin toplumda insanlar arasında kaynaşmayı hedeflediklerine işaret eden Üre, ''Bugünkü katılıma baktığımızda bunu başardığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü her kesim ve kökenden insan geliyor çadıra. Bu sayede dinimizi anlatabiliyoruz, mutluluk verici. Bu sene iki gün açık kalacak çadırımız. Önümüzdeki sene daha da artar bu süre. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda Ramazan ayı süresince çadırı açık tutmak'' diye konuştu.

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi İsmail Hilmi Bilgi ise, bu tür etkinliklerin karşılıklı hoşgörüyü arttırdığına işaret etti. Aynı zamanda paylaşma ayı olan Ramazan'a has iftar çadırlarının Avrupa'da hayata geçirilmesinin önemine değinen Bilgi, ''Anadolumuzda insanlarımız Ramazan'da mümkün olduğunca çok kişiye iftar verir. Anadolu'dan gelen insanlarımızın çocuklarının aynı geleneği Hollanda'da sürdürmeleri bizim kültürümüzün yansıması. Bu vesileyle kültürümüz ve inancımız tanıtılıyor'' dedi.

Bu coşkunun sadece Amsterdam ile sınırlı kalmaması gerektiğine vurgu yapan Bilgi, bunun diğer şehirleri de kapsayacak şekilde genişlemesi gerektiği üzerinde durdu.

İftar çadırlarının Hollandalılarla Müslümanlar arasında sağlıklı bir iletişim köprüsü kurduğunu belirten Hollandalı Müslüman akademisyen Abdülvahit van Bommel da, bu tür etkinlerin artırılmasını istedi.

Avrupa'da son yıllarda İslamiyete ve Müslümanlara yönelik eleştirilerde artış yaşandığını kaydeden Bommel, ''İnsanlar ve kültürler arasında insani olanı ortaya çıkaracak, kaynaşmayı sağlayacak platformlar oluşturulmalı. Bu sayede sağlıklı tanıtım yapılabilir. Bu iftar çadırı bunun mütevazi örneği'' dedi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir