banner269
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

Euro Bölgesi'nden Yunanistan'a krediye yeşil ışık

Euro Bölgesi, Yunanistan'a 86 milyar Euro kredi sağlanması için Avrupa İstikrar Mekanizması'na yetki verdi.

banner197
Euro Bölgesi'nden Yunanistan'a krediye yeşil ışık

 

Euro Bölgesi'nden Yunanistan'a krediye yeşil ışık

Euro Bölgesi, Yunanistan'a 86 milyar Euro kredi sağlanması için Avrupa İstikrar Mekanizması'na yetki verdi.

Euro Bölgesi, Yunanistan'a 86 milyar Euro kredi sağlanması için Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yetki verdi.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem,  Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a 86 milyar Euro finansman sağlamak için Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yetki verildiğini bildirdi.

Yunanistan'ın üç yıl için uygulayacağı programda kamu finansmanı, ekonomi ve finans sektörüne yönelik katı şartlar olduğunu anımsatan Dijsselbloem, Yunanistan hükümetinin son dönemde güvenilir adımlar attığını belirtti.

Dijsselbloem, Yunanistan'ın, ekonomisini istikrara kavuşturmak ve güveni arttırmak için yapması gerekenler bulunduğunu, son dönemde alınan kararların ise doğru yönde olduğunu ifade etti.

Yunanistan'a 3'üncü kurtarma paketi kapsamında sağlanacak 86 milyar Euroluk kredinin ilk dilimi 26 milyar Euro değerinde. Bu paranın, 10 milyar Euroluk kısmı bankacılık sektörünün sermaye yapısını güçlendirmek için ayrıldı. Kredinin, 13 milyar Euroluk kısmı ise ESM'e yetki verilmesiyle Yunanistan'ın kullanması için serbest bırakıldı.

Öte yandan, Yunanistan'ın 20 Ağustos'ta Avrupa Merkez Bankası'na 3,2 milyar Euroluk geri ödeme yapması gerekiyor.

Hollanda'dan kurtarma paketine onay

Hollanda’da parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisinde çoğunluk, Yunanistan’a mali açıdan yapılması öngörülen 3. kurtarma paketine onay verdi.

Yaz tatiline ara vererek olağanüstü toplanan 150 üyeli meclis genel kurulunda yapılan oylamada, 90 milletvekili Yunanistan için hazırlanan yardım paketine destek verirken, geri kalanlar ise karşı çıktı.

Hollanda 2012'de seçim kampanyası sırasında Yunanistan’a yardım yapılmayacağı vaadinde bulunan Başbakan Mark Rutte, Meclisteki oylamada yeni yardım paketine karşı çıkan muhalefet partilerinin sert eleştirilerine maruz kaldı.

Euro Bölgesi ülkelerinin üzerinde anlaştığı 86 milyar Euroluk kredi paketinde Hollanda’nın payına yaklaşık 5 milyar Euro düşüyor.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir