banner216
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

Danimarka'ya gelen binlerce sığınmacı krize yol açtı

Avusturya ve Almanya sınırlarını açtıktan sonra Danimarka'ya gelen binlerce sığınmacı, kendilerine tahsis edilen yerlerde barınmayı reddedince ülkede krize yol açtı.

banner197
Danimarka'ya gelen binlerce sığınmacı krize yol açtı

Danimarka'ya gelen binlerce sığınmacı krize yol açtı

Avusturya ve Almanya sınırlarını açtıktan sonra Danimarka'ya gelen binlerce sığınmacı, kendilerine tahsis edilen yerlerde barınmayı reddedince ülkede krize yol açtı.

Avusturya ve Almanya'nın sınırlarını açmasından sonra Danimarka'ya gelen binlerce sığınmacı büyük bir krize neden oldu.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gitmek için yola çıkan sığınmacılar, Almanya-Danimarka sınırında polis tarafından trenlerden indiriliyor. Binlerce sığınmacı, İsveç başta olmak üzere Norveç ve Finlandiya'ya geçmek istemelerinden dolayı Danimarka polisi tarafından kayıt altına alınmaya sıcak bakmıyor.

Bu nedenle kendilerine tahsis edilen kalacak yer ve otobüsleri de kullanmak istemeyen sığınmacılar, yürüyerek başkent Kopenhag'a varıp buradan da kaçak yollarla İsveç'in Malmö kentine varmayı hedefliyor.

Almanya ile bütün tren seferleri iptal edildi

Polisin isteğiyle Danimarka devlet demir yolları DSB, bugün Almanya ile olan bütün tren seferlerini iptal ederken önümüzdeki günlerde de bu iki ülke arasında trenle seyahat etmek isteyenlerin farklı alternatiflere yönelmesini tavsiye etti. DSB ayrıca tren yerine herhangi bir otobüs seferi de tertip edilmeyeceğinin de altını çizdi.

Feribotlara yayalar alınmıyor

Almanya'dan gelen sığınmacıların kullandığı Puttgarden-Rödby arası çalışan feribotları zaman zaman denizde bekleten Danimarka polisi akşam saatlerinde feribotlara arabası olmadan yaya girmek isteyenlerin kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Sığınmacılar Danimarka'da iltica etmek istemiyor

Danimarka'da iltica etmek istemeyen ve herhangi bir şekilde kayıt altına alınmak istemeyen sığınmacılar bu nedenle kamplara gitmeyi ve polis otobüslerine binmeyi de reddediyor. Sönderjylland polisinden komiser Michael Frederiksen, DR kanalına yaptığı açıklamada, otobüslerin otobandaki 300 kadar sığınmacıyı alarak Fröslev'deki bir okula götürmek istediğini, ancak sığınmacıların otobüslere binmek gibi bir niyetlerinin olmadığı ifade ettii.

Danimarka Adalet Bakanı ABD seyahatini yarıda kesti


Yabancılar ve Uyum Bakanı İnger Stöjbjerg, TV2 kanalına yaptığı açıklamada, binlerce sığınmacının gitmek istediği İsveç'in sığınmacıların buraya rahat ulaşabilmesi konusunda Danimarka ile özel bir anlaşma yapmak istemediğini ifade etti.

Dün öğleden itibaren en az 500 sığınmacının Danimarka'dan kaçak yollarla İsveç'e vardığı tahmin ediliyor.

Danimarka Adalet Bakanı Sören Pind ise bir dizi temaslarda bulunmak için gittiği ABD'den yaptığı Twitter paylaşımında, ''ABD Adalet Bakanı'yla yaptığım görüşmeden sonra bu ülkedeki seyahatimi yarıda bırakıp dönüyorum. Durum başka yerden takip edilecek gibi değil'' diye yazdı.

İnsanlar sığınmacılara yardım etmek için yarışıyor

Öte yandan Danimarka genelinde hayırsever insanlar topladıkları yardım eşyaları ve paralarla sığınmacıların eksiklerini gidermeye çalışıyor. Bu arada sığınmacıları kendi arabalarıyla İsveç'e geçirmek isteyen onlarca kişinin Danimarka ve İsveç polisi tarafından gözaltına alındığı da iki ülkenin medyasına yansıyor ve polis durmadan resmi internet sitelerinden yardım maksatlı olsa da bunun insan kaçakçılığı sınıfına girdiği ve yasak olduğu hatırlatılıyor.

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir