banner216
Öne Çıkanlar Aile Semih Karayüz Tunceli Ludwig Schulz Orhan Gencebay Hilmi Kaya Turan

Danimarka Suudilere silah satışını durdurdu

  Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’deki insani kriz nedeniyle, Suudi Arabistan’a silah ve askeri teçhizat satışının askıya alındığını duyurdu.

banner197
Danimarka Suudilere silah satışını durdurdu
Danimarka, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile Yemen'deki iç savaş yüzünden süren insani krizi gerekçe göstererek Suudi Arabistan'a silah satışını askıya aldı.
 
Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, AB Dışişleri Bakanları ile yaptıkları görüşmeler sonucu bu kararı aldıklarını açıkladı. Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluk binasında öldürülmesi ile Suudilerin başını çektiği koalisyonun Yemen'de sürdürdüğü hava operasyonlarını karara gerekçe gösteren Bakanı Samuelsen, ülkesinin Riyad yönetimine silah ve askeri teçhizat satışını durdurduğunu bildirdi. Bu karara, askeri amaçla kullanılabilecek malzemeler de dahil.

Almanya da, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile bağlantılı olabileceği şüphesiyle 18 Suudi vatandaşına ülkeye giriş yasağı getirmiş, Suudi Arabistan'a yapılan silah ihracatları da askıya alınmıştı. Norveç yönetimi ise, Yemen'de devam eden iç savaş ile Suudi Arabistan'ın içindeki ve bölgedeki gelişmelerden dolayı Riyad'a askeri malzeme satışına onay verilmeyeceğini açıklamıştı.
 
"Askeri anlaşmaları askıya almak ahmakça olur"
Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü yaptığı açıklamada Veliaht Prens Kaşıkçı cinayetinden haberdar olsa dahi Suudi Arabistan’ın ABD’nin "sarsılmaz partneri" olarak kalacağını söylemiş, Kral Salman ve oğlu Veliaht Prens bin Salman'ın Kaşıkçı'nın öldürülmesine yönelik planlara ilişkin herhangi bir malumatı bulunduğunu kesin bir dille reddettiklerini belirten Trump, "Ancak Veliaht Prens'in bu trajik olaydan haberdar olması da elbette mümkün, belki haberi vardı, belki yoktu!" ifadelerini kullanmıştı. ABD Başkanı, Riyad ile askeri anlaşmaları askıya almanın "ahmakça" olacağını belirtmişti.(Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir