CHP, Erdoğan'ı Almanya'da protesto edecek

CHP Almanya Birlikleri Türkiye'deki tüm politik tututkluların serbest bırakılması ve Türkiye'nin yeniden demokratik bir hukuk devletine dönmesi talebinde bulundu

CHP, Erdoğan'ı Almanya'da protesto edecek

CHP Almanya Birlikleri Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti vesilesiyle ortak bir basın açıklaması yayımlayarak demokrasi ve hukuk vurgusu yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya resmi bir ziyaret yapacaktır. Almanya’da 3 milyonu aşkın Türkiye kökenli insanımız yaşamaktadır. Bu insanlar Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlemektedirleri. Önemli bir kesimi Türkiye’deki gelişmeleri sert bir biçimde eleştirmektedir.
 
„Kontrollü darbeden“ sonra konan Olağanüstü Hal kaldırılmıştır. Ancak orada öngörülen hemen hemen tüm önlemler yeni bir yasa kapsamına alınarak, pratikte kaldırılmış olan OHAL sürdürülmektedir. Yeni Anayasanın yürürlüğe  girmesiyle tüm yetkiler tek elde toplanmıştır. Ne yazık ki, Türkiye’de demokrasi ve hukuk devletinden söz etmek olanaklı değildir. Son zamanlardaki demokrasi ve insan hakları ihlalleri Almanya’da yaşayan bizleri de etkilemektedir.
 
Yeniden seçilen İzmir milletvekilimiz Enis Berberoğlu her ne kadar serbest bırakılmış olsa da, bu işlem hakkında verilen karar sonrası gerçekleşmiştir. TBMM’de hakkındaki kararın okunması durumunda milletvekilliğinin düşmesi ve yeniden hapse atıulması söz konusu olabilir. Parti Meclisi üyesi Eren Erdem de haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulmaktadır. Başka milletvekilleri, gazeteciler, yazarlar ve akademisyenler rejime muhalafet etmelerinden dolayı içerdedirler.
 
CHP Almanya Birlikleri Federal Cumhurbaşkanı, Federal Başbakan, Federal Dışişleri Bakanı ve SPD Genel Başkanına birer mektup yazarak, görüşmelerde ekonomik konuların yanı sıra, insan hakları ihlalleri ve hukuk devletindeki sorunları da dile getirmelerini istemiştir. Almanya’da Türkiye’ye demokrasi ve insan haklaı alanında güçlü bir sinyalin verilmesi gereklidir.
 
CHP Almanya Birlikleri 27 Eylül Perşembe günü eş zamanlı olarak değişik kentlerde sembolik protesto eylemleri gerçekleştireceklerdir.
 
CHP ALMANYA BİRLİKLERİ
Ali Ercan, CHP Hessen, Rheinland-Pfalz, Saarland Başkanı
Erol Buldak, CHP Hamburg Başkanı
Gülbey Kılıç, CHP Münih Başkanı
İbrahim Akbal, CHP Bremen Başkanı
İbrahim Vural, CHP NRW Başkanı
Kenan Kolat, CHP Berlin Başkanı
Mehmet Yıldırım, CHP Baden-Württemberg Başkanı
Nihat Yazıcı, CHP Aşağı Saksonya Başkanı
Rıfat Çolak, CHP Nürnberg Başkanı

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 22:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hilmi Alkan
Hilmi Alkan - 9 ay Önce

Yahu arkadaşlar kendine gelin, batı bizi kıskanıyor. Katar reisimize 400 bin dolarlık uçak hediye etti, Merkel avucunu yalasın, bir tencere bile bağışlayan yok
Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez! Demekki ülkemiz, pardon reisimiz çok zengin, alkışlayın yahu kerizliğimizi!

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321