Cemil Çiçek, Osman Şahbaz'a plaket verdi

Resmi bir ziyaret için geldiği Macaristan'da önce Pecs ve Mohacs şehirlerindeki tarihi Osmanlı eserlerini ziyaret ettikten sonra Budapeşte'ye gelen Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Türk İşadamları ile de bir araya geldi.

Cemil Çiçek, Osman Şahbaz'a plaket verdi

 

 

Cemil Çiçek, Osman Şahbaz'a plaket verdi

Resmi bir ziyaret için geldiği Macaristan'da önce Pecs ve Mohacs şehirlerindeki tarihi Osmanlı eserlerini ziyaret ettikten sonra Budapeşte'ye gelen Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Türk İşadamları ile de bir araya geldi.

Sınırlı sayıda Türk işadamının katıldığı toplantıda Çiçek; "Türk insanının Avrupa'daki varlığının 50. yılı kutlamaları için Türkiye'den Almanya'ya giden trende bende vardım. Türklerin özellikle Almanya'ya gidişlerinin gerekçesi malumdu. Ancak Devlet olarak Diyanet İşleri Başkanlığımız 1980 yılında yurtdışına imam yollayabilmiştir. Öncesinde milletimiz sosyal bir ihtiyaç olan ibadet ihtiyacını kendi imkânları ile karşılamıştır" dedi.

Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz'ın da kısa bir konuşma yaptı:

Osman Şahbaz, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Cemil Çiçek, Sayın Milletvekilleri değerli İşadamlarımız, bu akşam sizleri Budapeşte'de ağırlamaktan ve görmekten duyduğum memnuniyeti öncelikle ifade etmeliyim. Son yıllardaki özlemini çekmiş olduğumuz bu güzelliği Meclis Başkanımızın Budapeşte'yi ziyaretleriyle bir nebze olsun giderme imkânımız olacaktır. Yurt dışında yaşayan bizlerin birçok arzu, istek ve taleplerimiz olduğu malumunuzdur. Bunların birçoğunu iktidarınız döneminde çözüme kavuşturdunuz. Sizlere ve hükümetinize müteşekkiriz. Bizlerin yurt dışında daha güven ve huzur içerisinde bulunmamızı sağladığınız için. Ancak iki konuyu da arz etmek isterim. Yurt dışında yaşayan Türkler, Türkiye'ye kendi özel araçlarıyla geldiklerinde zaman sınırlaması olmadan araçlarıyla kalabilmeliler, çünkü bizler Macaristan'dan başka ülkelere yine bu mevcut araçlarımızla gittiğimizde böyle bir sınırlamayla karşılaşmıyoruz. Ayrıca yine Türkiye'ye araçlarımızla geldiğimizde acil bir işimiz çıksa bu aracımızı gümrüğe bırakmadan yurt dışına çıkılmıyor. Bu da biz iş adamlarının aktif ve dinamik olmamıza engel teşkil ediyor. Bu konunun çözümlenmesi konusunda katkılarınızı talep ediyoruz. İkinci konu ise, Macaristan'da yaklaşık ikibin kişilik Türk Diasporası var. Avrupa'da gecikerek giderilmeye çalışılan dini ihtiyaçların karşılanmasındaki '' İmam'' ihtiyacı bugün Macaristan'da da mevcuttur. Bu insanlar sosyal ihtiyaçları olan dini ibadetlerini giderme konusunda Türkiye Devletinden İmam ve Kültür Ataşeliği ihdasını istirham ediyoruz." Dedi.

sem-cicek-mac-b.jpg

Sonrasında Türk Macar İşadamları Derneğinin Plaketini Başkan Osman Şahbaz TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e takdim etti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'te TÜMİŞAD Başkanına bir plaket takdim etti.

"Önümüzdeki önemli fırsatları hep birlikte değerlendirmeliyiz."

TBMM Başkanı Çiçek ise Macaristan'a güzel ve verimli bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, Türkiye ve Macaristan'ın dost iki ülke olduğunu ve ilişkilerinin daha da gelişmeye devam ettiğini ve güçlendiğini söyleyen Çiçek, yaptığı görüşmelerde hem iki ülke ilişkilerini değerlendirdiklerini hem de karşılıklı olarak beklentileri ifade ettik. Bundan sonra da bu düzeydeki ziyaretler sürecektir. Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkilerin iki ülkenin yararınadır. Önümüzde önemli fırsatlar var, bunları daha da geliştirebiliriz. Karşılıklı olarak birbirimizin tecrübesinden, bilgisinden istifade etme imkânlarımız var. Bu ziyaretlerin amacı da bunları gerçekleştirmektir, kolaylaştırmaktır. Zaten hükümetler düzeyinde yoğun bir ziyaret trafiği yaşanıyor. Şimdi ben geldim, Sayın Başkanı da en kısa sürede ülkemizde görmekten, parlamentomuzda ağırlamaktan memnuniyet duyacağız" dedi.

sem-cicek-mac-c.jpg

ha-ber.com/Budapeşte

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2012, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321