Bir Macar gözüyle Türkiye'deki değerler

Macaristan Sualtı Dalış Federasyonu Asbaşkanı, eğitimci ve yazar Sopronyi Richárd, son Türkiye gezini Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMISAD)'nin ev sahipliğindeki organizasyonda ''Macar Gözüyle Türkiye'' konulu yemekli gecede paylaştı

Bir Macar gözüyle Türkiye'deki değerler

 

 

Bir Macar gözüyle Türkiye'deki değerler

Macaristan Sualtı Dalış Federasyonu Asbaşkanı, eğitimci ve yazar Sopronyi Richárd, son Türkiye gezini Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMISAD)'nin ev sahipliğindeki organizasyonda  “Macar Gözüyle Türkiye” konulu yemekli gecede paylaştı

Gecede Türkiye'de İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir Ayvalık ve diğer bölgelerden çektiği fotoğrafları paylaşan Richard, Osmanlı'nın destan yazarak 1. Dünya Savaşı'nda dünyanın seyrini değiştirdiğini ve oralara gideceklerin bu kahramanlıkların izlerini şimdi dahi hissedilebileceklerini dile getirdi. Bir başka kahramanlığın Hemeros'un Ilyada destanında ölümsüzleşen Truva antik kenti Çanakkale'deki 1915 Çanakkale Zaferi olduğunu slaytlar eşliğinde katılımcılara aktardı.

turk-macar-goz-c.jpg

Balıkesir Ayvalık'ın denizaltı dalışı için muhteşem olduğunu ve 64 dalış noktasıyla su sporlarının envai çeşidinin rahatlıkla yapılabileceğini belirtti. Deniz altındaki eşsiz güzelliklerle bezeli canlılar dünyasını, dünyada nadir bulunan kırmızı mercanları ve amfora tarlalarını fotoğraflan Richard, Türkiye'nin su altı zenginliklerini gösterdi. Richard, İstanbul'un ise anlatılamaz olduğunu ve orada yaşanılması gerektiğini dile getirdi. “Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış İstanbul'un her daim kendini böyle dinamik tutması insani hayran bırakıyor, kendine özgü yemek tadının zenginliği ise çok etkileyiciydi, unutamıyorum” dedi.

turk-macar-goz-e.jpg

Richard, Macaristan'a da hamam kültürünün Osmanlı tarafından getirildiğini ve halen çalışan hamamların da Osmanlıdan kaldığını belirtti. Sonrasında, sürpriz olarak Macaristan'ın 2009 - 2010 yılı en küçük dalgıcı ve Richard'ın öğrencisi 10 yaşındaki Atilla Başar, kısaca dalgıçlığı ve yaşamındaki yerini anlattı.

turk-macar-goz-d.jpg

Katılımcılar arasında Macar Türk Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve geçmiş dönem milletvekili Dr. András Kelemen, İstanbul Macaristan eski Ticaret Ataşesi Joszéf Kovacs, Avusturya Viyana willessen.at'nin CEO'su Turgut Mermertaş, Diyalog Platformu Derneği Başkanı B. Ömer Almak, Atilla Başar'ın babası inşaatçı Fadıl Basar ve daha birçok kişi yer aldı.

Seminer sonrasında Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEIK - DTIK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Macaristan Sualtı Dalış Federasyon Asbaşkanı (MBSZ) Sopronyi Richárd ve Atilla Başar'a derneğin plaketini eski parlamenter Dr.András Kelemen ve Joszéf Kovacs ile birlikte takdim etti.

turk-macar-goz-b.jpg

ha-ber.com / Budapeşte 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2011, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321