banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

Belçika'ya ilk Türk belediye başkanı

Brüksel bölge hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Belçika'nın ilk Türk belediye başkanı olmaya hazırlanıyor

banner197
Belçika'ya ilk Türk belediye başkanı

 

 

Belçika'ya ilk Türk belediye başkanı

Brüksel bölge hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, Belçika'nın ilk Türk belediye başkanı olmaya hazırlanıyor

Belçika'da 14 Ekim'de düzenlenen mahalli seçimlerde, Brüksel bölgesine bağlı Saint Josse'ta Valon Sosyalist (PS) parti listesinde, belediye meclis üyeliği için 3. sıra adayı olan Kır, 1916 tercih oyu toplayarak dikkatleri üzerine çekmişti. 

Kır'la aynı partiden mevcut Belediye Başkanı Jean Demannez ise listenin ilk sırasında olmasına rağmen 1215 tercih oyu alabilmişti. 

20 bin nüfuslu belediyede Sosyalistler, yüzde 44,3 oyla seçimlerin galibi olmuş ve 29 üyeli belediye meclisinde 16 koltuk kazanmıştı.

En çok oyu aldığı için belediye başkanlığının kendi hakkı olduğunu savunan Emir Kır, partisindeki 11 üyenin desteğini alarak ve belediye meclisinde 5 koltuğu bulunan Valon Hristiyan Demokratlar (CDH) ile ittifaka girerek çoğunluğu sağladı. 

Kır, basına yaptığı açıklamada, "Seçim sonuçları toplumun, benim belediye başkanlığımı istediğini gösteriyor. Demannez'den 18 aylığına (belediye başkanlığında) bana vekalet etmesini istedim, reddetti. Bunu not ettim. Aksi halde (önerimi kabul etmezse) sorumluluğu ben alacağım" dedi. 

Demannez ise belediye başkanlığını bir süre kendisinin üstlenip bu dönem içinde Emir Kır'a devretme konusunda daha önceden anlaşmaya vardıklarını savunarak, kendisine karşı "darbe" yapıldığını ve "ihanete uğradığını düşündüğünü" söyledi. 

29 üyeli Saint Josse belediye meclisinde, 6'sı Sosyalist, 2'si Hristiyan Demokrat ve 1'i Liberal toplam 9 Türk kökenli üye bulunuyor.

belcika-turk-bel-bask-b.jpg

Kır, belediye başkanı olmak için istifa etti

Brüksel Bölge Hükümeti Devlet Bakanı Emir Kır, belediye başkanlığı için görevinden istifa etti.

Belçika'da 14 Ekim'de gerçekleştirilen mahalli seçimlerde, Brüksel bölgesine bağlı Saint Josse'ta Valon Sosyalist (PS) parti listesinde belediye meclis üyeliği için 3'üncü sıra adayı olan Kır, bin 916 tercih oyu toplayarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Kır'la aynı partiden mevcut belediye başkanı Jean Demannez ise listenin ilk sırasında olmasına rağmen bin 215 tercih oyu alabilmişti.

20 bin nüfuslu belediyede Sosyalistler, yüzde 44,3 oyla seçimlerin galibi olmuş ve 29 üyeli belediye meclisinde 16 koltuk elde kazanmıştı.

En çok oyu aldığı için belediye başkanlığının kendi hakkı olduğunu savunan Emir Kır, partisindeki 11 üyenin desteğini alarak ve belediye meclisinde 5 koltuğu bulunan Valon Hristiyan Demokratlar (CDH) ile ittifaka girerek çoğunluğu sağlamıştı

Partisine de danışarak belediye başkanlığı için bakanlık görevinden ayrılma kararı alan Kır'ın bu tercihi seçmenlerini memnun etti.

Saint-Josse Meydanı'nda toplanan 200 kişilik bir grup, Emir Kır'ı büyük coşkuyla karşıladı.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kır, listebaşı Demannez'le yaşadığı anlaşmazlığa açıklık getirdi.

Kır, şöyle konuştu:

"Herkesin bildiği gibi geçen yıl (Demannez'le) bir anlaşma yaptık. Bir sonraki seçimlere kadar 6 yıllık zaman diliminde ilk 2 yıl o, son 4 yıl ben belediye başkanı olacaktım. Bu anlaşmamızı bildirmemize rağmen Demannez, seçim döneminde sürekli bununla ilgili bazen 'evet' bazen 'hayır, hatırlamıyorum' gibi cevaplar verince kafalar karıştı. Seçim kampanyası sırasında defalarca bu konuda halka net mesaj vermemiz gerektiğini söyledim ama malesef bunlar söylenmedi. Anlaşmalar yapılır ama demokrasilerde söz halkın."

Seçimlerin ardından Demannez'e 2014 yılına kadar belediye başkanlığına vekalet etmesini önerdiğini fakat reddedildiğini belirten Kır, iki görevden birini seçmek durumunda kalınca halkın talebini dinleyip belediye başkanlığında karar kıldığını vurguladı.

Emir Kır, bunun üzerine gerekli girişimlerde bulunduğunu ve Valon Hristiyan Demokratlar ile ittifak yaparak Saint Josse Belediye Meclisi'nde çoğunluğun desteğini sağladığını ve görevi aralık başında devralacağını bildirdi.

Demannez ise basına yaptığı açıklamada, belediye başkanlığını 2 yıl üstlenip ardından Emir Kır'a devretme konusunda daha önce ilan ettikleri anlaşmaya uyulmadığını savunarak, kendisine karşı "darbe" yapıldığını ve "ihanete uğradığını düşündüğünü" söyledi. 

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir