Belçika'da üçlü terör saldırısı: 34 ölü

Brüksel'de Zaventem Havalimanı'nda meydana gelen iki patlamanın ardından Maelbeek metro istasyonunda patlama meydana geldi. Patlamalarda en az 34 kişinin öldüğü ve 136 kişinin yaralandığı bildirildi.

Belçika'da üçlü terör saldırısı: 34 ölü

Belçika'da üçlü terör saldırısı: 34 ölü

Brüksel'de Zaventem Havalimanı'nda meydana gelen iki patlamanın ardından Maelbeek metro istasyonunda patlama meydana geldi. Patlamalarda en az 34 kişinin öldüğü ve 136 kişinin yaralandığı bildirildi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'ndaki iki patlamanın ardından, Maelbeek metro istasyonunda da patlama meydana geldi.

Kamu yayın kuruluşu VRT, Maelbeek metro istasyonunda 20, Brüksel Havalimanı'ndaki patlamalarda ise 14 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Brüksel'de saldırıların ardından polis çeşitli yerlere baskınlar düzenlerken, şu ana kadar gözaltına alınan kişi ya da kişiler olup olmadığına ilişkin açıklama yapılmadı.

La Loi Caddesi'nde şüpheli paket imha edildi

La Loi Caddesi'ndeki patlamanın ise şüpheli bir paketin kontrollü olarak imha edilmesinden kaynaklandığı açıklandı. 

Havalimanındaki patlamanın ardından ilk yardım ekipleri yaralılara müdahale ederken, havalimanı da boşaltıldı."Soğukkanlı ve dayanışma içinde olmalıyız"

Brüksel'de art arda meydana gelen patlamaların ardından Belçika Başbakanı Charles Michel açıklama yaptı. Michel patlamaya ilişkin, "Bugün ülkemiz için kara bir gün. Soğukkanlı ve dayanışma içinde olmalıyız." ifadelerini kullandı.

Brüksel Savcısı da patlama hakkında yaptığı açıklamada, "Havalimanındaki saldırılardan biri intihar saldırısı." dedi.Belçikanın tamamında güvenlik alarmı seviyesi 4'e çıkarıldı

Brüksel havalimanındaki patlamaların ardından Belçika'nın tamamında güvenlik alarmı seviyesi en yüksek olan 4'e çıkarıldı.
Brüksel'e inmesi planlanan uçaklar Hollanda’ya yönlendirildi

Brüksel'de tüm uçuşlar iptal edildi. Belçika'nın başkenti Brüksel’deki Zaventem Havalimanı’nda meydana gelen patlamalardan dolayı buraya inmesi planlanan uçaklar Hollanda’ya yönlendirildi.Fransa'da güvenlik zirvesi

Brüksel'deki patlamaların ardından Fransa'da da güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılırken, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Brüksel'deki saldırıların ardından ek olarak bin 600 polis ve jandarmanın kritik bölgelere yerleştirileceğini açıkladı.

Bu arada  Almanya’nın en büyük havaalanı Frankfurt Havalimanı’nda da güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. 

Öte yandan başkent Paris'te savcılık, Brüksel'de düzenlenen ve Fransız vatandaşlarının da yaralandığı terör saldırılarıyla ilgili soruşturma başlattı.

Edinilen bilgiye göre, Paris savcılığı, saldırılarda 3'ü ağır 8 Fransız vatandaşının yaralanması dolayısıyla Belçika yargısından ayrı bir soruşturma gerçekleştirecek. Soruşturma, ''sivil halka yönelik terör saldırısı gerçekleştirmek ve terör örgütü üyeliği'' suçlamasıyla başlatıldı.
Hollanda'da saldırı şüphesi nedeniyle tren garı boşaltıldı

Hollanda'nın Schiphol Havalimanı yakınındaki Hoofddorp tren garı da saldırı şüphesi nedeniyle boşaltıldı.
Bu arada Amsterdam merkez ve Schiphol Havalimanı tren garlarındaki bazı peronların da şüpheli paketlerin
bulunması üzerine ulaşıma kapatıldığı belirtildi.Patlamamış bir intihar yeleği imha edildi

Belçika'nın VTM kanalına göre, iki saldırının meydana geldiği Zaventem Havalimanı'nda patlamamış bir intihar yeleği bulundu. Ekipler patlayıcıyı imha etti. 

Bu arada Brüksel Üniversitesi, alınan bir ihbarın ardından boşaltıldı. Polis, üniversitedeki şüpheli bir paketi fünye ile patlattı.
Tihange Nükleer Santrali tahliye edildi

Brüksel'e 100 kilometre mesafedeki Liege kenti yakınlarındaki Tihange Nükleer Santrali tahliye edildi. Ancak bu tahliyenin sebebi açıklanmadı.
Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) kurumlarına ait binalar boşaltıldı. AB binalarına gazeteciler dahil kimsenin girişine izin verilmiyor. Brüksel'deki NATO Karargahı'ndaki güvenlik alarmı seviyesi de yükseltildi.

Saldırılardan sonra birçok Avrupa ülkesi de güvenlik tedbirlerini artırıyor.

Saldırıları DAEŞ üstlendi

Öte yandan Terör örgütü DAEŞ, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen terör saldırılarını üstlendi. 

Baskınlarda kimyasal madde ve DAEŞ bayrağı bulundu

Belçika Federal Savcılığı, Brüksel'in Schaerbeek bölgesinde yapılan baskınlarda çiviyle güçlendirilmiş patlayıcı, kimyasal madde ve DAEŞ bayrağı bulunduğunu açıkladı. 

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 05:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321