Batı ile Doğu'nun Köprüsü Macaristan ve Türkiye

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) İstanbul Bayrampaşa'daki Dernek Merkezinde düzenlenen söyleşinin bu haftaki konuğu Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İş adamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz oldu.

Batı ile Doğu'nun Köprüsü Macaristan ve Türkiye

Batı ile Doğu'nun KöprüMacaristan ve Türkiye

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) İstanbul Bayrampaşa'daki Dernek Merkezinde düzenlenen söyleşinin bu haftaki konuğu Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İş adamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz oldu.

“Ülke Analizi; Avrupa’da Macaristan” konulu konferansta Genel Başkan Doç. Dr. Ömer Faruk Kültür'ün selamlama konuşması ile başlayarak; yoğun çalışmaları içerisinde davetimize icabet ederek bu akşam bizlere Avrupa ve Macaristan'ı analiz edecek olan değerli dostum Konsolos Osman Şahbaz beye çok teşekkür ediyorum. Bu akşam konu ve konuğumuza ilginin çok fazla yoğun olduğuna katılımın yüksek oluşundan dolayı mutluluk duyuyorum, sözü Konsolos Osman Şahbaz'a veriyorum dedi.

Macaristan ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin arttığına dikkat çeken Şahbaz, Batı ile Doğu'nun köprüsü Macaristan ve Türkiye'dir dedi.

Yeryüzü Mühendisleri Derneği'nin birçok mühendislik dalındaki uzmanların katıldığı entelektüel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla her Perşembe YYM Atölyesinde düzenlenen etkinliğin bu haftaki konuğu Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk-Macar İş adamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz oldu.

Şahbaz, konferansta, Macarlar 895 yılında Karadeniz'in kuzeyinden Karpatlar Pannonia bölgesine bugünkü Macaristan'a yerleşmişler, 1241 yılında Moğol istilası bölgede güçlü bir tahribat oluşturdu, bizler ise Orta Asya'dan İran üzerinden 1071 yılında Anadolu'ya yerleşerek vatan yapmışız. Sonrasında ise, Türkiye-Macaristan arasındaki ilişkinin dört yüz elli yıllık ortak geçmişiyle başlayarak, Macaristan’ın ''Doğuya Açılım Politikası”nda Türkiye’nin konumuyla günümüzdeki ilişkilerin sürdürülmesine kadar geçen sürece vurgu yaparak, Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, ülkenin ulusal yönetiminin merkezi konumundadır dedi.İstanbul'dan Budapeşte'ye inovasyon köprüleri kurabiliriz

Macaristan'ın jeopolitik olarak önemli bir yerde bulunduğunu dile getiren Şahbaz,
''Tuna'nın incisi Budapeşte, Avrupa'nın en popüler 6. ve dünyanın en çok ziyaret edilen 25 şehri arasındadır ve her yıl 5 milyona yakın uluslararası ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Günümüzde tüm sanayi dalları Budapeşte'de bulunmaktadır.
Ayrıca, Buda’daki ve Macaristan’daki Türk yönetimi 140 yıldan uzun sürdü. Türkler, şehir içinde, o dönemde de son derece meşhur olan birçok hamam kurdular. Rudas Hamamı ve Kiraly Hamamı gibi Türklerin Buda’da yaptırdığı hamamlardan bazıları 500 yıl sonra hala kullanılmaktadır.

Doğrudan yatırımların yoğun olduğu sektörlerin başında imalat sanayi gelmektedir

Macaristan lojistik açıdan da çok kıymetli bir coğrafyada yer alan güvenli dost bir ülke. Ayrıca İstanbul'dan Budapeşte'ye inovasyon köprüleri kurabiliriz. Macaristan hükümeti bunun farkında. Türkiye'den gelecek yatırımlarda, lojistik ve taşımacılık alanındaki yatırımcıları ısrarla davet ediyorlar. Ortak uzun yürüyüşümüz devam etmektedir. Macaristan'a doğrudan yatırımların en yoğun olduğu sektörlerin başında imalat sanayi gelmektedir. Dünyadaki en büyük 30 otomotiv üreticisinin 15'i üretimlerini Macaristan'da gerçekleştirmektedir. Mercedes-Benz, GM Opel, Suzuki, Audi, Daewoo-GM, Visteon, Bosch, Knorr-Bremse, Denso, Delphi-Calsonic, Delphi-Packard, Hankook, Bridgestone, Michelin gibi firmalar bulunmaktadır. En son Kayseri'den taş yünü izolasyon imalatı yapan Ravaber firması Miskolc şehrinde büyük ölçekli bir yatırıma başladı.'' diye konuştu.Her yıl 150 Türk öğrenciye burs

Şahbaz, ''Macaristan ile imzalanan Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği anlaşması sonucunda her yıl 150 Türk öğrenciye Macaristan hükümeti burs veriyor. Macaristan'daki üniversiteler genel olarak eğitim alanlarına göre ihtisaslaşmıştır. 1782 yılında kurulmuş. Budapeşte Teknik Üniversite'sinden üç tane Nobel Ödülü almış bilim insanı var. İki tanesi fizik alanında, bir tanesi kimya alanında'' şeklinde konuştu.

Yoğun katılımın olduğu konferansta günün anısına Başkan Doç. Dr. Ömer Faruk Kültür Konsolos Osman Şahbaz'a, Avni Çebi'nin yazdığı Merhametli Şehirler kitabını hediye etti. Macaristan'a yakın zamanda yatırım planları olan Emin Şirketler topluluğu Başkanı A. Emin Üstün, Yazar Bekir Tuncer Salihoğlu, Robertina Koch ve birçok akademisyen, bürokrat ve mühendis katıldı.
Etkinliğin sonunda Konsolos Şahbaz, akademisyenler ve mühendislerin sorularını cevapladı.ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 00:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnçi İpek
İnçi İpek - 2 yıl Önce

Harika bir konferans, tebrikler Sayın Osman Şahbaz Bey,

İnçi İpek

Nuri Demir
Nuri Demir - 2 yıl Önce

Gerçekten doğru bilgi ve güzel tesbitler için teşekkürler

Nuri Demir

Özlem Nazlı
Özlem Nazlı - 2 yıl Önce

Teşekkürler, zaten Macarları seviyorduk.
Ayrıca Konsolos Osman Şahbaz beye teşekkür ederim.

Özlem Nazlı

Murat Tak
Murat Tak - 2 yıl Önce

Tebrik ve teşekkür ederiz
Saygılar
Murat Tak

Mahmut Özcan
Mahmut Özcan - 2 yıl Önce

Tebrikler Sayın Konsolos Osman Şahbaz Beyefendi,
İşte insani diplomasi örneği.
Saygılar,
Mahmut Özcan

Davut Koç
Davut Koç - 2 yıl Önce

Macaristan bizler için gerçekten çok kıymetli bir ülke.
Teşekkürler Sayın konsolos Osman Şahbaz bey.
Saygı ile,
Davut Koç / Paris

SIRADAKİ HABER