Almanya'nın ihracatına Euro darbesi

Euro krizi Almanya'nın ihracatta artış beklentisini yarıya düşürdü Almanya'nın bu yıl ihracat artışında yarı yarıya gerileme beklendiğini açıklayan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) bu olumsuz gelişmede bilhassa Euro bölgesinde yaşanan borç krizinin etkili olduğunu duyurdu.

Almanya'nın ihracatına Euro darbesi

 

Almanya'nın ihracatına Euro darbesi

Euro krizi Almanya'nın ihracatta artış beklentisini yarıya düşürdü Almanya'nın bu yıl ihracat artışında yarı yarıya gerileme beklendiğini açıklayan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) bu olumsuz gelişmede bilhassa Euro bölgesinde yaşanan borç krizinin etkili olduğunu duyurdu. DIHK'nın hazırladığı "2011 Dünya Konjonktürü Raporu" kapsamında ayrıca ihracatçı Alman şirketlerinin BRIC ülkeleriyle birlikte ABD ve Türkiye'nin uyguladığı gümrük mevzuatı nedeniyle güçlük yaşadığı vurgulandı.

Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Almanya'nın bu yıl içindeki ihracat artışı beklentisinin Euro krizine bağlı olarak yarı yarıya düşeceği öngörüsünde bulundu. DIHK'nın hazırladığı '2011 Dünya Konjonktürü Raporu'nda bu yıl ihracatta sadece yüzde 4 oranında artış beklendiği belirtildi. Buna karşılık 2011 yılında görülen artışın yüzde 8,2'yi bulduğu ve 2010 yılında ise yüzde 13,7'e kadar yükseldiğine dikkat çekildi.

DIHK Dış Ticaret Masası Başkanı Volker Treier rapordaki veriler ışığında yaptığı açıklamada, "Yaşanan gerileme büyük oranda Euro bölgesindeki borç krizinden kaynaklanıyor. Birçok ülke giderlerini azaltırken, vergilerini arttırmak zorunda kaldı. Bu da büyümeyi en azından geçici olarak frenleyecek." diye konuştu. Trier Almanya'nın yine de dünya ticaretindeki payının yüzde 8,1'e ulaşacağı öngörüsünden hareket ettiklerini belirterek, gelecek yıl ihracatta yeniden artış beklendiğini kaydetti. Euro bölgesinde yaşanan durgunluğun izlerinin gelecek yıl da Alman ekonomisini etkileyeceğini vurgulayan Trier, "2013 yılında ihracatta yaşanacak yüzde 6 artışla birlikte Almanya halen ABD'nin elinde bulunan ihracat ikinciliği unvanını geri alacak." dedi. DIHK Dış Ticaret Masası'nın izlediği 86 ülke arasında ihracat şampiyonu olarak ise Çin ilk sırada yer alıyor.

İhracatçı Alman firmalarının her taraftan esen sert rüzgarlara karşı zorlu bir mücadele verdiğini kaydeden DIHK Dış Ticaret Masası Başkanı Treier, "Alman şirketleri bilhassa AB ülkelerindeki satışlarda zorlanıyor. Bu da bahsi geçen ülkelerdeki ticari ortakların finansman bulmada yaşadığı güçlüklerden kaynaklanıyor." diye konuştu.

İhracat yapan şirketlerin özellikle BRIC ülkeleri olarak bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin uyguladığı birbirinden farklı gümrük mevzuatları ve özel sertifika zorunlulukları nedeniyle güçlük yaşadığına dikkat çeken Treier, "Bu bariyerleri uygulayan ülkeler arasında ABD ve Türkiye de yer alıyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan DIHK'nın öngörülerine göre Almanya'nın daha önce ihracatta geçtiği 1 trilyon Euro sınırını gelecek yıl da ithalatta geçmesi bekleniyor. Bu arada Euro bölgesinde bu yıl görülmesi beklenen yüzde 0,2 oranındaki küçülmenin ardından, gelecek yıl yüzde 0,7 oranında büyüme yaşanmasının beklendiğini belirten Trier, "Krizdeki Euro ülkelerinin uyguladığı reformların ilk meyveleri 2013 yılında alınacak." dedi.

(Cihan) 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2012, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321