banner216
Öne Çıkanlar Berlin damga ABD Nürnberg Göçebe İklim

Almanya seçimlerine dünyadan tepkiler

Almanya'da Angela Merkel'in büyük oy kaybına rağmen kazandığı seçimlere uluslararası tepkiler gelmeye başladı. Birçok lider Merkel'i kutlarken, Avrupa'daki diğer popülist partiler AfD'nin yükselişini övdü.

banner197
Almanya seçimlerine dünyadan tepkiler
Almanya seçimlerine dünyadan tepkiler

Almanya'da Angela Merkel'in büyük oy kaybına rağmen kazandığı seçimlere uluslararası tepkiler gelmeye başladı. Birçok lider Merkel'i kutlarken, Avrupa'daki diğer popülist partiler AfD'nin yükselişini övdü.
 
Almanya'daki genel seçimlerin sonuçlarının netleşmesinin ardından Angela Merkel'i arayan ilk liderlerden biri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oldu.

Macron görüşme sonrası attığı tweet'te, "Esaslı işbirliğimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bunu hem Avrupa hem de kendi ülkelerimiz için yapacağız" ifadesini kullandı.
 
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da seçimlerden birinci parti olarak çıkan Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) lideri Merkel'e gönderdiği telgrafta, "Angela Merkel'i genel seçimlerde CDU ile kazandığı zaferden dolayı kutlarım. Daha iyi bir Avrupa'da güçlü bir Almanya" mesajını iletti.
 
Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ise, "Tebrikler Şansölye Merkel. Avrupa'da istikrara ihtiyacımız var. Birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum" açıklamasında bulundu.
 
Netanyahu: İsrail'in gerçek dostu
Merkel'i Twitter'dan kutlayan bir diğer lider İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu oldu. Netanyahu, "İsrail'in gerçek bir dostu olan Angela Merkel'e yeniden Almanya Şansölyesi seçildiği için tebrikler" diye tweet attı.
 
İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano da, "Angela Merkel'e tebrikler. Almanya bir kez daha popülistlerin değil, halkın partisini seçti. Sağduyu kazandı" açıklamasını yaptı.
Almanya'daki seçim sonuçlarına Avrupa Birliği yetkililerinden de tepkiler geldi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani; Twitter'dan, "Tebrikler Angela Merkel. Almanya, Avrupa nosyonuna bağlılığını sürdürüyor. Hadi şimdi Avrupa'yı yeniden şekillendirmek için birlikte çalışalım" ifadesini kullandı.
 
AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici ise sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin seçimlerden üçüncü parti olarak çıkmasına dair yorumda bulundu. Adolf Hitler liderliğindeki Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin iktidara geldiği 1933 yılına atıfta bulunan Moscovici, "AfD'nin Bundestag'a girmesi büyük bir şok ve toplumdaki şüpheleri açıkça ortaya koyuyor. Ama Almanya'da savaş sonrası demokrasi güçlüdür. 1933'le karıştırılmamalı" diye tweet attı.
 
Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ise seçimleri kazanan Merkel ve Hristiyan Birlik partilerini Twitter'dan tebrik etti ve "Sonuç pek de şaşırtıcı değil... Mülteci krizi Avrupa'daki pek çok siyasetçi ve parti tarafından yeterince ciddiye alınmadı" mesajını paylaştı.
 
Wilders'den AfD yorumu: Mesaj açık
Almanya'daki genel seçimlerde yüzde 13'e yakın oy alarak ilk kez parlamentoya girme başarısı gösteren AfD'nin yükselişi, Avrupa'daki diğer sağ popülist partileri memnun etti.
Fransız Ulusal Cephe Partisi Başkanı Marine Le Pen, "Bu tarihi sonuçtan ötürü AfD'li müttefiklerimize tebrikler! Bu, Avrupa halklarının uyanışının yeni bir sembolü" diye tweet atarak görüşünü paylaştı.
 
İtalyan popülist Kuzey Ligi partisinin lideri Matteo Salvini, "Değişim arzusu büyüyor. Bu bize bağlı" yorumunda bulundu.
 
Hollanda'daki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders; Fransa'da Ulusal Cephe (FN), Avusturya'da Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ), Almanya'da ise AfD'nin ülkelerindeki ilk üç parti arasında olmasına vurgu yaparak, "Mesaj açık. İslami uluslar değiliz" tweet'ini attı.(Kaynak:DW)
 
ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir