AB trenlerde güvenliği artıracak

Avrupa Birliği tren seferlerinde güvenliği artıracak tedbirler almaya hazırlanıyor.

AB trenlerde güvenliği artıracak

AB trenlerde güvenliği artıracak

Avrupa Birliği tren seferlerinde güvenliği artıracak tedbirler almaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği (AB), tren seferlerinde güvenliği artıracak tedbirler almaya hazırlanıyor.

AB Komisyonu'nun ulaşım konularıyla ilgili sözcüsü Jakub Adamowicz, ulaşım konusunda hafta sonunda bazı AB üyesi ülkelerin temsilcilerinin Paris'te bir araya geldiğini hatırlattı ve AB'nin ulaşımda güvenlik konusuna eylül ayında öncelik vereceğini, alınacak önlemlerin yakında görüşüleceğini söyledi.

AB'nin 11 Eylül'de tren güvenliği teknik çalışma grubunu toplayacağını belirten Adamowicz, 7-8 Ekim'deAB Ulaşım Konseyi toplantısında somut adımların atılacağını ifade etti.

Adamowicz, uçak seferlerinde uygulanan PNR sistemine benzer bir uygulamanın tren seferlerinde de uygulanacağını söylemek için henüz erken olduğunu, ulaşımda önceliğin güvenlik konusunda "orantısallık" alacağını vurguladı.

Alınacak önlemler çerçevesinde Schengen anlaşmasında herhangi bir değişlik yapılmayacağı, tedbirlerin Schengen'i ihlal etmeyeceği ifade ediliyor.

AB yetkilileri, geçen hafta Amsterdam-Paris treninde düzenlenen silahlı saldırının ardından tren garlarında güvenlik önlemlerini tartışıyor. Havaalanı ve uçaklarda uygulanan güvenlik önlemlerinin tren seferlerine de uygulanması konusu üzerinde duruluyor.

Faslı Eyüp El Khazzani, Amsterdam'dan Paris'e giden hızlı trende 21 Ağustos'ta silahlı saldırı düzenlemiş, olayda 3 kişi yaralanmıştı. Olayla ilgili terör soruşturması başlatılmış, Khazzani'nin avukatı ise müvekkilinin trene silahlı soygun yapmak amacıyla bindiğini iddia etmişti.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321