60 yıllık gurbetçi Mazhar Ataman ha-ber.com`a konuştu

Yılların eskitemediği bir isim: 60 yıllık gurbetçi Mazhar Ataman gurbetteki anılarını ha-ber.com`a anlattı.

60 yıllık gurbetçi Mazhar Ataman ha-ber.com`a konuştu
Yeni kuşak pek bilmez ama, Almanya’ya ilk gelen Türklerden olan Mazhar Ataman, Almanya’ya geldiği 1959 yılında, önce Coburg ’da sonra ’da Nürnberg’de efsane bir isim olmayı başaran nadir Türklerden biri. Onunla, Mevlâna lokantasında buluşup bir söyleşi yaptık. Söyleşi sonrası, Lokanta sahibi Ahmet Can, 40 yıllık hatırı olan birer Türk kahvesi ikram etti. 
 İşte 84 yaşındaki Mazhar atamanın 60 yıllık Gurbet öyküsü…1934 doğumlu Mazhar Ataman, Zonguldak Maden Teknik Okulu’ndan 2. sınıfta ayrılarak hem okumak hem de lisan öğrenmek amacıyla 1959 yılında Almanya’nın Coburg kentine gelir. Burada teknik resim dersleri alan Ataman, daha sonra bir marangoz atölyesinde çalışmaya başlar. Bu süreçte Almanca öğrendiği için ,1963 yılından itibaren gelmeye başlayan Türk işçilere tercümanlık yapar. 
1964 yılında Siemens’in kablo firmasına giren Ataman’ı personel şefi çok beğenir ve onu Siemens’in Mudanya’daki kablo firması için yetiştirmeye başlar. Ne var ki Mudanya yerine Almanya’da danışmanlık yapmaya başlayan Mazhar Ataman’ın, hikayesine şöyle devam ediyor:

“60 Türk işçisini Almanya’ya getirdim. Onlara tercümanlık yapıyordum. Firma bana bu yüzden bir keresinde 200 mark ödül vermişti. Oradan ,1966 yılında ayrılarak bir konserve fabrikasında tercüman olarak işe başladım. İki yıl sonunda, kendi tercüme büromu açarak dört yıl resmi tercümanlık yaptım. Sonra bakkaliye dükkânı açarak Türk yiyecekleri satmaya başladım. 1973’te dükkânı kapatarak Nürnberg’e taşındım. Burada bulunan ağabeyime ait ATAMAN adlı restoranı devir aldım. 1992’de rahatsızlanınca işi bıraktım. Şimdi emekliliğimin keyfini sürdürüyorum.” Geçen günlerin geri gelmediğini belirten Ataman, eski arkadaşlarının ya Türkiye’ye döndüklerini ya da hayata veda ettiklerini söylüyor.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321