banner216
ARAYIŞ

Toplumların yaşadığı tarihsel olayları değerlendirmenin yöntemleri vardır. Tarihçi bakış açının kendi dalında alt unsurları da vardır ki; bakış açısının genişlemesini sağlar.

Geçmişte yaşanmış olaylara bakarken, değerlendirmeyi eleştirel ve sorgulayıcı anlayışla yapmak gerekir. Olayların üstündeki biçimlerin yanıltıcı olduğu bilinci ile arkasındaki durumun ne olduğuna bakarak günümüzü ve geleceğimizi daha iyi yorumlayabileceğimize katkı sağlanabilir. 

Topluma ne tür bir kültür aşılanıyorsa, genel bakış ve değerlendirme de o yönde şekilleniyor.

Bilinçle değerlendirilememiş tarihi yönlendirme, (bunun en önemlisi, algı yaratma yöntemiyle yapılıyor), toplumun geleceğinin ne yönde olması gerektiğini, böylece yabancılaşan topluma kendi eliyle yaptırmayı sağlamış oluyorlar. Sosyal katmanların hepsine yayılan olumsuz bir anlayışın tutsağındayız.

Sosyal ve kültürel yaşam tarzının farklı olduğunu sandığımız ya da öyle görmeyi yeğlediğimiz, ayrıştırılmış gibi görünen toplumun, aslında benzer bir toplumsal zihniyet taşıdığının; işte bu bireysel ve toplumsal yabancılaşmanın ürünü olarak farkına varmadığını düşünüyorum.

Laikliğe ve demokrasiye gidecek çıkış yolunun bulunamayışının kısır döngüsünü yaşıyoruz.

Bu değerlendirmelere yardımcı olacak somut bazı örneklerine değinecek olursak; sayın Erdoğan’ın ÖSO ile Kuva-i Milliye benzetmesi var. Benzetme bir felaket. Tarihsel olayları, olguları her toplumun kendi dinamiklerine ve sosyal yapısına göre yorumlanıp, karşılaştırma yolu yapılır. Ama benzetmek tamamen farklı şeydir. Kuva-yı Milliye örgütlenmesinde tükenmişliğe karşı toplumsal bir dirilişe giden yola inanmışlık var. Başarılı sayılmasının tarihsel gerçekliği devamında gelen devrimlerde yatar. Kuvay-i Milliye’yi doğuran nedenleri yorumlayan bir lider var ve liderin, dogmatizmden ve gericilikten kurtaracak hedefi var. ÖSO’da tam tersi toplumu teokrasiye götürecek eylem var (Arap Baharı adı altında kışa dönüşen ülkeler gibi.).  Kuvay-i Milliye ile ÖSO’yu karşılaştırma yapınca da birbirine hiç benzemeyen, uzaktan yakından ilgisi olmayan iki ayrı tarihsel sonuç ortaya çıkar.

Yukarıda bahsedildiği gibi, önemli olan toplumun sosyal, kültürel değer yargıları üzerinden algı oluşturarak topluma yön verme, yönlendirme daha önemlisi yönetme.

Bu gidişe itiraz edip başkaldırması gerektiğini düşündüğümüz tarafta da benzer hastalık hızla yayılıyor. Bir taraftan dogmanın etkisine girip laikliği unutmuş, bir taraftan da demokratik olması gereken örgütlenememiş örgütlerimize, kişisel ve liyakatsızlıktan dolayı yapılan eleştirileri örgüte yapılıyormuş algısı yaratarak köşe başlarını tutmaya devam etmeleri, karşı devrimcilerin yaptığından farkı kalmıyor. Biraz aklımızı başımıza alalım. 

Zekeriye Uçar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kamuran Öztürk 12 ay önce

Liderlerin ön önemli özeliklerinden biride öngörmedir.Sapiensin güçlü oluşu değildir bir önceki insan olan Neandertal daha güçlü olmasına rağmen bir anda hepsi modern Sapiense yenik düştü.Günümüzde gelişmemiş beyinler ve öngörüsüzlüğünde olmayışıyla kaybetmeye en yakın evrimleşmemiş insan türleridir.Savaşın politikanın silahla devamı olduğu su götürmez.Toplumsal yapının gereğı genetiğinde savaş şifreleri çok kabarık olanlar toplumunu felakete sürükler.
TC nin temelinde Laik ve bir kültür Cumhuriyeti oluşu önemliydi.Kemirilen sistem sürekli tarihsel süreçin gerisinde kalmış.Cumhuriyet kendi bağışıklık sistemini geliştiremedi.Buda demokrasi,laiklik,özgürlükler ve demokratik haklar toplumun hafızasında çok yer etmediğinden tüm kazanımlar boşa gitmiş görünsede ümitsiz olmamak gerekir.
Yoldaşım yazın çok güzel olmuş yüreğine Klavyene sağlık.

Avatar
Haluk 12 ay önce

Gidişatını tıpkı ırak saddamının gidisin benziyor önce yalnızlasmak bu bizdedeoldu sonra afrine girersek saddamda Kuveyt te girmişti ardından Amerikalılarla karsı karsıya kalmak gidişat o yönde sag duyudan yoksun hareket ediyoruz yada bilinci o yöne sevk ediliyoruz umarım yanılıyomdur

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir