banner269
ALMANYA´NIN GELECEĞİ 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi üyeleri oylarıyla ülkenin dört yıllık siyasi geleceğine karar verecek. Parti yönetimi CDU/CSU Birlik Hıristiyan partileriyle büyük koalisyon için çalışmalarını onüç gün sonra yazılı anlaşmayla karar verdi.

Anlaşmanın içeriğine bakmadan bazı üyeler bilhassa genç çalışma kolu, hemen seçim akabinde Eylül 2017’de parti genel başkanı Martin Schulz’un koalisyona devam etmeyeceğiz, sözüne bağlı kalınmasını istiyor. Seçmen koalisyon partilerine kayıp verdiği, o halde Bayan Dr. Angela Merkel ile devam etmemizi istemiyor. Eski ve yeni başbakan adayı koalisyon yaptığı partinin seçimlerde kaybetmesine sebep oluyor.

BILD gazetesi 480.000 parti göçmen üyelerin içinde çok sayıda çeşitli ülkelerden geldiğini bile bile, yalnız Türk kökenli Almanların ülkenin geleceğine karar vereceği iddiasıyla açıklamasıyla sağcı göçmen karşıtı AfD partisinin dilini kullandı.

Bu ve daha başka nedenlerle Türk kökenli Almanlara çok büyük sorumluluk düşüyor. İlçelerde bilgilendirme toplantılarına mutlaka gidip, üyeler düşüncelerine, evet hayır kararına 20 Şubat tarihine kadar hazır olmalı. Oylama 2 Mart’ta bitmiş olacak, yani oylama için üyelere mektup gelecek ve on günde yazılı oy verecekler.

Hayır diyeceklerin argümanı koalisyona girmeden, partiyi yenilemek şeklinde açık ve net. Bu nedenle büyük koalisyona, CDU/CSU ve SPD evet diyenlerin nedenlerini sıralamaya çalışacağım. 

Bu hükümet kurulamazsa yeniden genel seçime gidilir. Bu, ülke için masraf ve zaman kaybı demektir. AB ve Dünya politikası Almanya’dan kurulacak yeni hükümeti bekliyor. Şu andaki hükümet devleti geçici olarak idare ediyor, kalıcı kararlar alamıyor. Ayrıca genel seçime gidilirse SPD daha fazla kan kaybedecek. Sosyal Demokratlar hükümette olurken de kendisini yenileyebilir. Programını geliştirip, göreve hem deneyimli politikacıları hem de genç nesle fırsat vererek geleceğe hazırlanabilir. Bunu, Almanya tarihinde kanıtlamış 150 yıllık bir parti deneyimi var.
Bütün bakanlıklar önemlidir, fakat Maliye, Sosyal/Çalışma ve Dışişleri bakanlıkları alabilmek bir ayrıcalıktır. Koalisyon anlaşmasına çok çalışan parti yönetiminin yıpranma, yorulma gayretiyle parti programını içeriğe dahil etmiştir. Böylece seçmene verdiği sözleri yerine getirecektir. 

Anlaşma 178 sayfa, dokuz ana bölümde yazıldı. Avrupa ve Almanya’nın gelecekte aktif rol almasından hemen sonra Aile politikası geliyor. Ailede çocuk hakları, kanun karşısında eşit muamele gören kadın erkek ayırım yapmadan, iş yerlerinde ve toplumda haklarının korunması ele alınıyor.

Bilgi ve eğitim öğretimde şans eşitliği. Öğrencinin geldiği sosyal sınıfa bağlı olmadan yüksek tahsil yapması desteklenecek. Dijital öğrenimle çağa uyması reformuna önem verilecek. İnceleme ve araştırmaya bütçe ayrılması şart koşuluyor.

Ekonomide enerji, ulaşım yanında tarım ve gıda sektöründe düzeltme ihmal edilmiyor. Sosyal güvence deyince, emekli geleceği ele alınıyor. Emekli olma fakirleşme anlamına gelmemeli. Emekli maaşı çalışırken aldığının yüzde 48’den aşağı düşmemeli.

Elli altmış yıldır göçmenleri gidici gören politika değiştirilip, nihayet Almanya’nın yaşlanan nüfusu göz önünde tutularak, göçmen alan bir ülke olmasını kabul etmesi ön görülüyor. Buna göre uyum yasaları yapılması gelmişte geçiyor.
Kiralık ev bulma sorunu, yedi alt madde ile çözüm önerileri getiriyor. Aynı şekilde iş garantisi işsizlik sorununun çözüm önerilerine de yer veriliyor. 

Hür ve katılımcı bir toplum, güçlü bir devleti destekler. Güçlü Almanya kalıcı Dünya barışına yön verebilir. Bu nedenle Avrupa sınır emniyeti ülkelerarası anlaşmalarla ulaşılabilir, komşularla iyi ilişkiler dayanışma ve iş birliğiyle mümkün olacaktır. Bu maddede Türkiye politikasına da yer veriliyor.

Sağlık sektöründe özel sigortalılar gibi zorunlu sağlık sigortasında da daha iyi hizmet almaları için doktorların ücretlerini yükseltmek gerekiyor. Böylece vatandaşlık sigortasıyla sigortasız kimse bırakılmayacak.

Kurulacak yeni hükümetin partilerle iyi çalışması, vatandaşların politikaya karışması, dayanışma ve sivil kuruluşlara sorumluluk ve görev düşüyor.
Babavatan duygusunu geliştirme amacıyla İçişleri bakanlığına bu kavram ilâve edildi. Bu bakanlık CSU partisine verildi. 

Biz göçmenler (Heimat), Bavyera’da anayurt kavramından ne anladıklarının takipçisi olmalıyız.

Sevgili okuyucularım, öğrencilerim tavsiyemi soruyorlar, büyük koalisyona evet, diyorum, Türk kökenli SPD politikacılarımızın açıklaması da bu yönde, emeğe saygı göstermek gerek. SPD seçim sonuçlarında geçirdiği şoku hâlâ atlatamadı. Ama bu kadar köklü tarihi ve deneyimi olan bir partide suların durulacağına inanıyorum. Personel dağılımı sağlam olacaktır. 

Dört yılın sonunda partinin kendini yenileyeceği gibi, Avrupa’da diğer Sosyal Demokrat Partilere yön vereceğine inanıyorum. Zira başka çaresi yok, ırkçı söylemleriyle sağ popüler partiler buna zorluyor. Çocuklarımızın geleceği Avrupa Birliği’nde olacak, Almanya üniversitelerinde iyi yetişen torunlarımızın iş bulma alanı çok dil bilmeleriyle geniş bir alana, tüm kıtaya yayılıyor.


Kurulacak büyük koalisyonda tarihte yapılan yanlış Türkiye politikasının yapılmayacağına inanıyorum. Bu Türkiye kökenli Almanların daha fazla politikaya karışmasıyla da mümkün olacaktır. Bu hafta parti çalışma kollarında seçim var. Gençleri bu kollarda görev almaya çağrı yapıyorum. CHP Birlikleri başkanlarının kardeş parti SPD’yi destekleyici açıklamalarını bekliyorum. 

Bir inisiyatif, bir dernek başkanı burada politika konuşulmayacak derse, kendi politikasını yapıyor demektir. Zira politikayı yaşamımızdan ayrı tutmak mümkün olamaz.

Severek Aziz Nesin’in şu sözünü tekrarlıyorum:

“Siz politika yapmazsanız, sizin adınıza sizinle politika yaparlar.” 

Politikayla kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey                

Kaynak:
1.Koalitionsvertrag zwischen CDU/CSU und SPD vom 7.2.2018
www.spd.de/fileadmin/Dokumente/Koalitionsvertrag/Koal.. 
2. Beschluss Nr. 1, Aufnahme von Koalitionsverhandlungen, Bonn 21.Januar 20019
3. Berliner Stimme, Zeitung der Berliner Sozialdemokratie, Nr. 1, 2018, 68.Jahrgang
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir