banner269
ALMANYA`DA KOALİSYON HÜKÜMETİ YOLDA

24 Eylül’de  Almanya’da yapılan genel seçimler sonrası çıkan politik tablo partileri Koalisyon yapmaya zorlamaktadır.

Almanya’da Ufukta üçlü bir Jamaika Koalisyonu görünüyor. Koalisyonu kuracak olan CDU, FDP ve Yeşiller Partilerinin renkleriyle Jamaika’nın ulusal bayrağının renklerinin aynı olması nedeniyle bu ifade kullanılıyor.

Koalisyon görüşmeleri hayli zor geçse de Almanlar rasyonel, akılcı, mantıklı düşünen insanlar. Onlar için ülkenin, toplumlarının menfaatleri kişisel hesapların, parti menfaatinin önüne geçer ve her şeyin önünde gelir.

Taviz vermeyi, uzlaşmayı bilen, fedakârlık yapan insanlar Alman ve burada yetişen seçilmiş göçmen kökenli politikacılar.

Her ne kadar Türkiye’nin parlamenter cumhuriyet sistemi tarihinde Koalisyonlar fazla olmasa ya da sevilmese de burada durum farklı.

Almanya yıllardır Koalisyon Hükümetleri tarafından yönetiliyor.

Aldığımız duyumlara göre bu koalisyon kurma aşamasında Başbakan Bayan Merkel’in kardeş partisi CSU yani Hristiyan Sosyal Birliği ile Yeşiller Partisi arasında Türkiye AB görüşmelerinin geleceği konusunda büyük görüş ayrılığı varmış.

CSU görüşmeler bitsin derken Yeşiller bunun yanlış Sinyal olacağını söyleyip karşı çıkıyorlarmış.
Evet herkes Türkiye’nin AKP ve Sayın Erdoğan’dan ibaret olmadığını bilmesi gerekir.

Erdoğan ve AKP bugün var yarın yok.

Türkiye’de demokrasinin, adaletin, hukukun tesisi ve güçlü bir Türkiye’nin AB ye alınması tüm Ortadoğu haklarına ve devletlerine yollanacak en önemli ve tarihi bir sinyal olabilir.

Güçlü, demokratik seküler bir Türkiye bölgede abi, bir deniz feneri olabilir.

Örnek alınacak bir Türkiye dünyanın stratejik önemi büyük bir kriz bölgesi olan Ortadoğu’ya barışın, huzurun, refahın gelmesine müthiş katkı sunabilir. 

Bu nedenle buradan, Almanya’dan, Avrupa’dan Türkiye’ye uygulanacak her türlü ambargo ve red suçsuz, batı yanlısı, çağdaş, seküler kesime ceza sayılır.

Buradan istikrar yollanmalı, oralardaki demokrasi güçleri desteklenmeli. Yoksa oradan buraya hep kriz ithal edersiniz ve Fatura Türkiye’deki Avrupa yanlılarına çıkar.

Olası bir Alman Koalisyon hükümetinde Birlik 90, Yeşiller Partisinin yer alması biz Göçmenler ve Türkiye’den gelen insanlar için son derece sevindiricidir ve bir şans sayılır.

Koalisyonun muhtemel diğer ortağı Hür Demokratlar yani FDP ve Hristiyan Demokratlar CDU göçmenlere hep mesafelilerdi ve öylede kalacaklar.

Ama Yeşiller çok farklı. Parti Eşbaşkanı Cem Özdemir bizden birisi, ilerici, çağdaş ve yenilikçi. Ayrıca Göçmenleri ve sorunlarını çok yakından tanıyor.

Umarız Yeşillerin Eşbaşkanı Cem Özdemir Koalisyon Hükümetinde önemli bir Bakanlık alır.
Almanya güçlü ve organize bir ülke ama birikmiş sorunları da var.

Yeni gelen Mülteciler ile Güneydoğu Avrupa’dan (Bulgaristan, Romanya) gelenlerin ülkeye sosyal uyumu, eğitimi, iş piyasasına kazanımı yıllar alacak.

Yeni Hükümeti yine Avrupa Birliğinin güçlendirilmesi, Türkiye ile ilişkiler, Çevre sağlığı, doğanın korunması, yenilenebilen, çevre dostu enerjinin yaygınlaştırılması gibi görevler bekliyor.

Bu süreci artık vatan olan gurbette, Almanya’daki tüm demokratlar, medya temsilcileri ve kitle örgütleri dikkatle izlemeli, şu anda bile taleplerini anlaşılır ve kararlı bir dille siyasi partilere iletmeliler.

Umarız, Almanya’da umut verecek, ırkçılığa, ayrımcılığa karşı tavır koyacak, göçmenleri koruyan, ilkbahar gibi çiçeklerin açtığı güzel bir Koalisyon kurulur.

Bu dileklerle haber sitemizi, fikir platformumuzu ziyaret edenlere, köşe yazımı okuyan tüm dostlara selam ve sevgilerimi yolluyorum.

Aşk ile…

Mehmet Tanlı

Günün Sözü:
En vefakâr dostumuz gölgemizdir bilirsiniz. Ama unutmayın ki; o da yoldaşlık etmek için güneşli havayı bekler.
Friedrich Hegel

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Halil antepli 13 ay önce

Cok guzel yazmissin Mehmetcigim.

Avatar
Globalist11 12 ay önce @Halil antepli

Cok tesekkürler Hocam !

Beğenmedim! (0)

banner291

banner301

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir