Yahudi düşmanlığına karşı mücadele

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Yahudi düşmanlığına karşı yoğun şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi

Yahudi düşmanlığına karşı mücadele

 

 

Yahudi düşmanlığına karşı mücadele

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Yahudi düşmanlığına karşı yoğun şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi

Friedrich, Federal Meclis'te, hükümetin Ocak ayında açıklanan Yahudi düşmanlığına ilişkin raporuyla ilgili olarak düzenlenen oturumda, Yahudi düşmanlığına karşı mücadelede vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek, "Hangi maskeyle gelirse gelsin, Yahudi düşmanlığına karşı mücadele edilmeli" şeklinde konuştu.

Rapora göre Yahudi düşmanlığının Alman toplumunun orta kesimlerinde bile olduğuna dikkat çeken Friedrich, Yahudi düşmanlığına karşı mücadelede, Yahudi düşmanı insanların gerekçelerinin yalan ve yanlış olduğunu ortaya çıkartarak vatandaşları aydınlatacak insanlara ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Muhalefet partileri ise hükümeti, sözkonusu raporu çok geç tartışmaya açmakla eleştirdi.

Sosyal Demokrat Partili Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Thierse, raporun ürkütücü sonuçlar ortaya çıkardığını belirterek, rapora gerekli önemin verilmesi gerektiğini söyledi.

Din nedeniyle insanların ayrımcılığa uğramasına karşı sürekli mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Thierse, bugüne kadar sadece kısa süreli önlemlerin alındığını kaydetti.

Federal Meclis Yeşiller Partisi Grubu Genel Sekreteri Volker Beck de, hükümeti bu konuda yeteri kadar önlem almamakla eleştirerek, bazı yerel yönetimlerin de Yahudi düşmanlığına karşı mücadeleyi daha ciddiye alması gerektiğini ifade etti.

Sünnet konusunda yapılan tartışmaların da Yahudi düşmanlığını körüklediğini savunan Beck, Almanya'da eski ön yargıların yeniden canlandığını sözlerine ekledi.

Alman hükümeti tarafından yapılan ve Ocak ayında açıklanan raporda, Yahudi düşmanlığının Alman toplumunun orta kesiminde de bulunduğu ve halkın yaklaşık yüzde 20'sinin Yahudi düşmanı görüşlere sahip olduğu bildirilmişti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2012, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321