Yabancılara iş bulmaları için 18 ay süre

Almanya'da mezun olan yabancılara iş bulmaları için 18 ay süre tanınacak

Yabancılara iş bulmaları için 18 ay süre

 

 

Yabancılara iş bulmaları için 18 ay süre

Almanya'da 1 Ağustos 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek yasal düzenlemeler günlük yaşamın pek çok alanında yeni uygulamaları ve iyileştirmeleri içeriyor. Yeni düzenlemeler başta göç mevzuatında yapılan değişiklikler olmak üzere, yabancı öğrencilere mezuniyet sonrasında verilecek iş arama süresinden organ bağışına, ağır vasıtalara uygulanacak vinyetlerden gazeteci haklarında yapılacak iyileştirmelere kadar bir dizi yeniliği içeriyor.

Bugün yürürlüğe girecek 'Mavi Kart' uygulamasıyla birlikte, AB haricindeki ülkelerden gelen yabancı üniversite mezunlarının Almanya'da ikameti ve istihdamı kolaylaşacak. Düzenlemede özellikle dikkat çeken iyileştirmelerden biri ise halen Alman üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenciler hakkında oldu. Buna göre okuduğu üniversiteden mezun olan yabancı gençlere iş aramaları için tanınan süre 12 aydan 18 aya yükseltildi. Bu arada iş aramak için Almanya'ya gelmek isteyen yabancı üniversite mezunları ise yanlarında geçimlerini sağlayacak miktarda parayı getirmeleri halinde altı ay süreyle Almanya'da kalabilecek.

Öte yandan 60 meslek grubu için yıllık gelir sınırı 44 bin 800 eurodan 33 bine indirilirken, genel ortalama da 35 bin euro civarında olacak şekilde yeniden düzenlendi. Üç yıllık çalışmanın sonunda geçerli bir iş sözleşmesi gösterebilenler ise 'yerleşme izni' alabilecek. İyi derecede Almanca bildiğini kanıtlayanlar ise iki yılın sonunda süresiz oturma izni alacak. Ayrıca yabancı uzmanlar eş ve çocuklarını aile birleşimi kapsamında herhangi bir bekleme süresi olmaksızın getirilebilecek. Ülkeye geldikten sonra daimi oturma izni alabilmek için yılda 66 bin euro olan gelir sınırı ise 48 bin euroya düşürüldü.

Kısa süre önce Göttingen'de yaşanan organ bağışını takiben yürürlüğe girecek olan yeni organ nakli düzenlemesiyle birlikte Federal Tabipler Odası bünyesinde faaliyet gösterecek olan bir denetleme komisyonu, organ ve doku nakli yapan merkezler ile hastanelerin organ nakli üniteleri daha sıkı denetime tabi tutacak. Yeni düzenlemeye birlikte bağışçıların organlarını bağışladıkları hastanın bağlı olduğu hastalık kasasından ameliyat öncesi ve sonrası için bakım, iyileştirme, ulaşım giderleri ve hastalık parası talep etme hakkı olacak.

TIR ve benzeri ağır vasıtalara artık yeterli altyapıya sahip olan devlet kara yollarında da otoyol ücreti uygulanacak. Yeni ek güzergâhlarla birlikte toplam uzunluğu 13 bin kilometreyi bulan otobanlarda 12 tonun üzerindeki ağır vasıtalardan kilometre başına ortalama 17 sent ücret alınacak.

Yeni yasal düzenlemeler kapsamında gazetecilerin hakları da iyileştirilecek. Böylelikle gazeteciler adli müdahalelere karşı daha iyi korunacak ve kendilerine sızdırılan belgeleri kamuoyuna açıklamaları halinde gizlilik mecburiyetini ihlalden yasal takibata uğramayacak. Gazetecilerin ellerindeki malzemelere ancak suça yardım ve yataklık yaptıklarının tespit edilmesi halinde el konulabilecek. Sanal alışverişlere getirilecek olan 'uyarı butonu' mecburiyetiyle birlikte tüketiciler internetteki abonelik tuzaklarına ve gizli ücretlendirme girişimlerine karşı daha iyi korunacak.

ha-ber.com  

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2012, 21:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321