''Yabancılar kendilerini güvende hissetmeli''

Almanya'da öldürülen Türkler -Federal Meclis Araştırma Komisyonu CDU üyesi Binninger: -"Parti politikası yapmadığımızı göstermek istiyoruz. Yabancılar kendilerini ülkemizde güvende hissetmeli"

''Yabancılar kendilerini güvende hissetmeli''

 

 

''Yabancılar kendilerini güvende hissetmeli''

Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin işlediği cinayetleri araştıran Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) üyesi Clemens Binninger, cinayetleri tümüyle aydınlatarak, ülkede yaşayan yabancıların kendilerini güvende hissetmesini ve güvenlik makamlarına yeniden güven duymalarını sağlamayı istediklerini söyledi.

Binninger, CDU/CSU Federal Meclis Grubu entegrasyon politikası sözcüsü Michael Frieser ile birlikte Türk gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında, NSU Araştırma Komisyonu'nun, mecliste temsil edilen tüm partilerin isteğiyle kurulan bir komisyon olduğuna işaret ederek, "Parti politikası yapmadığımızı göstermek istiyoruz. Yabancılar kendilerini ülkemizde güvende hissetmeli" şeklinde konuştu.

Yaklaşık 10 aydan beri 1998-2007 yılları arasında yaşanan olayları araştırdıklarını, NSU'nun, cinayetler dahil olmak üzere bugüne kadar işlediği 26 suç olayını incelediklerini belirten Binninger, gelecek yılın Nisan ayına kadar tanıkları dinleyeceklerini ve sonuçta bir rapor hazırlayacaklarını ifade etti.

Eski bir polis olan Binninger, cinayetlerin araştırılması sırasında yapılan hataların, büyük ölçüde Federal Suç Dairesi (BKA) ile eyaletlerin güvenlik birimleri arasındaki yetki karmaşasından yaşandığını, bu nedenle güvenlik birimleriyle istihbarat birimleri arasındaki işbirliğinin daha da sıkılaştırılması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

Polisin aşırı sağcılara göz yumduğu şeklindeki iddiaları da reddeden Binninger, "Hatalar yapılmış, ancak bunların kasıtlı yapıldığı yönünde hiçbir bilgi yok" dedi.

NSU'nun işlediği bazı suç olaylarının ardından eski İçişleri Bakanı Otto Schily ile eski Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Fritz Behrens'in, çok hızlı bir şekilde, bu olayların yabancı düşmanlığından kaynaklanmadığı yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Binninger, halbuki aşırı sağcıların bu tür suç eylemlerine girişebileceği yönünde bazı raporların bulunduğunu söyledi.

Binninger, bu yıl içinde, daha önce İçişleri Bakanı olan Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'yi, gelecek yıl içinde de Schily ve Behrens'i dinleyeceklerini kaydetti.

Türk parlamenterlerle de bu konularda görüştüklerini ve büyük olasılıkla gelecek yılın Şubat ayında Türkiye'ye gideceklerini belirten Binninger, aşırı sağa karşı mücadelenin tüm toplumun görevi olduğunu ifade etti.

Polise teslim olan NSU üyesi Beate Zschaepe'nin ifade verip vermediği şeklindeki bir soruya karşılık Binninger, Zschaepe'nin şu ana kadar ifade vermediğini, ancak Kasım ayında Münih'te başlanması beklenen davasında konuşmasının beklendiğini söyledi.

Binninger, bazı polislerin aşırı sağcılara yardımcı olduğuna inanıp inanmadığının sorulması üzerine de bu iddiaları doğrulayacak hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını, bazı yetkililerin hata yapmadığı, ancak cinayetlerin araştırılmasında yeterli tutkuyu göstermediği şeklinde bir izlenim edindiğini kaydetti.

Bazı gizli dosyaların Federal Meclis Araştırma Komisyonu'na, içinde yer alan isimlerin karartılmadan gönderilmesi konusunda ne düşündüğünün sorulmasına karşılık da Binninger, bu konunun abartıldığını, söz konusu dosyaların zaten çoğaltılamadığını ve yetkili kişilerin bu dosyalara sadece kontrol edilen odalarda bakabildiğini söyledi.

Frieser de olayların ayrıntılı bir şekilde araştırılması gerektiğini, Alman hukuk devletinin bunu kurbanlara ve yakınlarına borçlu olduğunu belirterek, toplumu bölmeye çalışanların hiçbir zaman başarılı olmaması gerektiğini ifade etti.

Devletin cinayetleri araştırmak için her türlü çabayı harcadığını, ancak vatandaşların da bu konuda devlete yardımcı olması gerektiğini kaydeden Frieser, Almanya'da yaşayan Türklerin bu ülkede yaşamaktan korkmaması ve yetkili makamlara güvenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2012, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321