"Yabancı düşmanlığına müsaade etmeyeceğiz"

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Schwandorf kentinde 24 yıl önce bir evin kundaklanması sonucu hayatını kaybeden 3'ü Türk 4 kişi için anma töreni düzenlendi

 

 

Yabancı düşmanlığına müsaade etmeyeceğiz

Almanya'nın Bavyera eyaletinin Schwandorf kentinde 24 yıl önce bir evin kundaklanması sonucu hayatını kaybeden 3'ü Türk 4 kişi için anma töreni düzenlendi

Schwandorf Belediyesi ve Aşırı Sağcılara Karşı İttifak Derneği'nin ''St. Josef Maedchenschule'' adlı okulda düzenlediği törene, Türkiye'nin Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil, Schwandorf Belediye Başkanı Helmut Hey (SPD), Din Hizmetleri Ataşesi Cafer Acar, Belediye Encümeni Ferdi Eraslan, Almanca İslam din dersi öğretmeni Hülya Ertürk, DİTİB Schwandorf Merkez Cami Cemiyeti Başkanı Halil Çağan, hayatını kaybeden kişilerin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

schwandorf-kurban-anil-c.jpg

Başkonsolos Çil, burada yaptığı konuşmada, öğrenciler tarafından aşırılığa karşı yapılan bir çok projeyi yakından takip ettiğini belirterek, Habermeier Evi'nde 24 yıl önce meydana gelen akıl almaz kundaklama olayını unutamadıklarını ifade etti.

Çil, Schwandorf ile Karamürsel arasındaki kardeş kent projesinin en kısa zamanda hayata geçmesini temenni ettiğini de kaydetti. 

schwandorf-kurban-anil-b.jpg

Belediye Başkanı Hey, Schwandorf kentinde yabancı düşmanlığına asla müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Törende Nürnberg Başkonsolosu Cafer Acar ve Hristiyan din adamının yaptığı konuşmanın ardından öğrenciler çeşitli gösteriler sundu.

schwandorf-kurban-anil-e.jpg

Törenden sonra aşırı sağcı Josef S'nin kundakladığı evin önüne gidilerek olayda hayatını kaybeden Fatma, Osman ve Mehmet Can ile komşuları Jürgen Hübener için yaptırılan anıt tabelası önüne çiçek bırakıldı.

schwandorf-kurban-anil-d.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2012, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321