Öne Çıkanlar AB Almanya Türkiye Fransa Suriye Recep Tayyip Erdoğan

Würzburg ve Bamberg’de Kanser hakkında Türkçe bilgilendirme

Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Profesörü Prof. Sadettin Kılıçkap tarafından verilen konferanslar Würzburg ve Bamberg AOK binalarında yapıldı.

Würzburg ve Bamberg’de Kanser hakkında Türkçe bilgilendirme

Würzburg ve Bamberg’de Kanser hakkında Türkçe bilgilendirme

Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Profesörü Prof. Sadettin Kılıçkap tarafından verilen konferanslar Würzburg ve Bamberg AOK binalarında yapıldı.

Çağın hastalığı olarak bilinen Kanser hakkında anadilde bilgilendirmeler Türk toplumu arasında büyük ilgili görüyor. Hastalık hakkında bilgi almak ve soru sormak isteyen Bavyera Türkleri anadilde düzenlenen sağlık etkinliklerine ciddi anlamda ilgi gösteriyor.

AOK Bayern yetkilileri Duygu Sahin ve Özcan Göksu'nun ev sahibi olarak yaptığı hoş geldiniz konuşmalarının ardından mikrofona gelen ve kendisinin de bu hastalıktan bir kardeşini kaybeden biri olarak hastalık ile ilgili dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak istediğini belirten IKG Enstitüsü Başkanı Dr. Latif Çelik, “Hem Hacettepe Üniversitesi’ne hem de AOK Bayern’e çok teşekkür ediyoruz. Her iki kurumda böyle bir bilgilendirmeye severek destek verdiler. Üniversite en değerli öğretim üyelerinden olan Prof. Dr. Sadettin Kılıçkap’ı buraya göndererek, AOK Bayern ise bize salonlarını açarak destek verdi. Bütün bunların insan sağlığına destek amaçlı olduğunu düşününce kendilerine saygı ve teşekkürlerin en büyüğü ile karşılık vermek istiyorum. Konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğümüzden bugüne kadar 10 konferans düzenleyerek çok sayıda insanımızda bu hastalık ile ilgili olarak farkındalık yaratmaya çalıştık. Bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz “şeklinde konuştu.Uzun konuşmasında kanserin birçok türlerinin eskisinden çok daha ileri boyutta tedavi edilebilir duruma geldiğini belirten Prof. Dr. Sadettin Kılıçkap, “Her hastalıkta olduğu gibi hemen hekime başvurmak kanserde çok ama çok daha önemlidir. Hekim dilinde buna erken teşhis denir. Hastalığın ileri devresinde hekime gelindiğinde maalesef yaşama şansı azalıyor. Bilgilendirerek, farkındalık yaratıp ve dikkat çekerek bu hastalığın sürekli gündemde tutulması insanları bir şekilde daha çok bilgilenmesine yol açmaktadır. Ama bu bilgiler kanser uzmanlarından olmalı. Bu bağlamda kanser konusunda bu işin hekiminden alınan bilgi kesinlikle çok önemlidir. “Şeklinde konuştu.
Konuşmasında kanserin çeşitleri, nedenleri, tedavi yöntemleri, korunma şekilleri ve obeziteye de uzun uzun dia, grafik ve resimler ile değinen Prof. Dr. Kılıçkap, “Nasil beslendiğimiz, hangi türlerin bize yararlı ve zararlı olduğunu bilerek bu gıdaları almamız yapmamız çok önemli. Günümüzün bir başka önemli konusu da maalesef Obezitedir. Obeziteden uzak durmak sağlıklı olmak demektir. Sağlıklı ve düzgün beslenenlerin kansere yakalanma oranı diğerlerine göre çok daha azdır “şeklinde konuştu.IKG Enstitüsü tarafından Würzburg ve Bamberg şehirlerinde düzenlenen konferanslara çeşitli bölgelerden gelen Türkler bu konferansları düzenleyen IKG Enstitüsü Başkanı Dr. Latif Çelik ve konferanslara destek veren AOK Bayern’e özellikle teşekkür ederek, “Önceden bilgilenmek en doğrusu. Elbette hasta olanlara AOK Bayern en güzel şekilde sağlık alanında destek veriyor. Esas önemli olan ise hastalık öncesi temel bilgileri alarak sağlık alanında üzerimize düşenleri en iyi şekilde yaparak bu hastalık hakkında önceden bilgilenmek. Özellikle konuşmacıya birebir soru sorabilmek bizim için çok önemlidir “şeklinde konuştular.ha-ber.com/ Würzburg

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol