Westerwelle son yolculuğuna uğurlandı

Vefat eden eski Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Köln’de düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Westerwelle son yolculuğuna uğurlandı

Westerwelle son yolculuğuna uğurlandı

Vefat eden eski Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Köln’de düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Vefat eden eski Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Köln’de düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

 54 yaşında kansere yenik düşen Westerwelle için Köln’ün tarihi St. Aposteln Kilisesi’nde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in yanı sıra, siyasetçiler, çalışma arkadaşları ve aile üyeleri katıldı.Merkel törende yaptığı duygusal konuşmada, uzun yıllar boyunca birlikte çalıştığı Westerwelle’yi çok erken kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirtti.

Westerwelle’nin görevi boyunca özgürlükleri, liberal değerleri güçlü bir şekilde savunduğunu, aktif siyaseti bıraktıktan sonra da kurduğu vakıf aracılığıyla dünya sorunlarına çözüm aramaya devam ettiğini anlatan Merkel,  “Almanya çok özel bir insanı, çok özel bir siyasetçiyi kaybetti” dedi.

Westerwelle ile kimi zamanlar görüş ayrılıkları yaşadıklarını, ancak onun her zaman için güvenilir bir mesai arkadaşı olduğunu vurgulayan Merkel, Westerwelle’yi bir vatansever olarak, insan hakları ve barışın savunucusu olarak daima hatırlayacağını,  onun yerinin doldurulmasının mümkün olmayacağını ifade etti.Kilisedeki tören boyunca Westerwelle’nin hayat arkadaşı Michael Mronz’un yanında oturan Merkel’in son derece üzgün olduğu gözlendi.

2001’den 2011 yılına kadar liberal Hür Demokrat Parti (FDP)  genel başkanlığını yürüten Westerwelle, 2009-2013 yılları arasında Merkel liderliğindeki muhafazakar-liberal koalisyon hükümetinde dışişleri bakanı olarak görev yapmıştı.Mücadele ettiği lösemiye yenik düşerek 18 Mart’ta hayatını kaybeden Westerwelle, Köln’deki cenaze töreninin ardından Melaten Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ha-ber.com

 
İLGİLİ FOTO GALERİ:
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2016, 10:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Uslu
Yunus Uslu - 3 yıl Önce

"may he rest in peace." huzur icinde yatsin.

SIRADAKİ HABER