Wesel Alevi Cem Evi'nin Dayanışma gecesi

Wesel Alevi Cem Evi'nin Duisburg'ta Efendi düğün salonunda düzenlediği Dayanışma Gecesinde halaylar çekildi türküler söylendi. Gece adeta bir konser havasında geçti.

Wesel Alevi Cem Evi'nin Dayanışma gecesi
Selin Kılıç'ın sunuculuğu yaptığı geceye Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Başkanı Hüseyin Mat, AABF NRW Bölge Eş Başkanı Fatma Yaşar ve Wesel Alevi Cem Evi Başkanı Ali Solan katıldı ve birer konuşma yaptılar.

Ali Soylu: Amaçlarının 2013 yılında kurulan ve 150 üyesi olan Wesel Alevi Cem Evi üyelerinin ve çevredeki Alevi dernek üyeleriyle birlik ve beraberliği pekiştirerek kaynaşmak. Alevilik yolunda inancımızı, kültürümüzü genç nesillere aktararak birlikte hareket etmektir dedi.

Daha sonra söz alan Fatma Yaşar şunları söyledi:“Devlet bizi maalesef bölmeye çalışıyor. Aleviler inançsızdır diyor, Cem evlerimizi ve ibadetimizi kabul etmiyor, alevi inancına saygı duymuyor. Türkiye’deki alevi kurum başkanları siyasi çıkar için çalışma yapıyorlar. Birlik beraberlik sözleri sadece sözde kalıyor özde bir çalışma yok. Karşımızdakine kendimizi iyi tanıtmak ve anlatmak için kendimizi eğitmemiz lazım. Kurtuluşumuz eğitimli gençler ve nesiller yetiştirmekten geçiyor.”Daha sonra sahne alan Dertli Divani sunduğu birbirinden güzel nefesler ardında şunları söyledi:

“Pir Sultan Abdal, Fuzuli, Seyrani, Seyit Nesimi, Kaygusuz Abdal, Karacaoğlan, Aşık Veysel, Mahzuni Şerif ve daha isimlerini sayamadığım ozanlarımız birer filozoftur. Yüzyıllardır yaşamış olduğumuz acılarımızı, geleneğimizi gahi saz ve gahi söz ile bağlama eşliğinde  bugünlere taşımışlar. Onlar dünya görüşümüzü anlatmaya çalışmışlar. Söylenen deyişleri can kulağıyla dinleyip muhabbet konuları yapmak lazım. Her bir sözün bir kitap yazacak kadar değeri vardır.”Gecede ayrıca Yeliz İlter, Saniye ve Sinan, Ali Asker Arduç ve Ergün Efe, Adem Arslandoğan, Dertli Divani, Yılmaz Çelik ve Grup Derdiçoklar sahne aldılar.

ha-ber.com/Hüseyin Gül / Duisburg
Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 23:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321