Vergi CD'leri etkisini gösteriyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin vergi yüzsüzlerinin isimlerini içeren CD'leri satın alması olumlu etkilerini göstermeye başladı. Almanya'da kendini ihbar eden 'vergi yüzsüzü' sayısı artıyor. 

Vergi CD'leri etkisini gösteriyor

 

 

Vergi CD'leri etkisini gösteriyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin vergi yüzsüzlerinin isimlerini içeren CD'leri satın alması olumlu etkilerini göstermeye başladı

KRV'nin milyonlarca euro ödeyerek ikinci bir CD daha alıp almadığı henüz kesinleşmemekle birlikte, eyalette kendisini ihbar eden vergi mükellefi ortalaması daha önce ayda yirmi kişiyi ancak bulurken, bu sayının haziran ayında 93'e yükseldiği açıklandı. 2010 yılının başından bu yana kendisini ihbar edenlerin sayısı 6 bin 370 kişiye ulaştı. KRV'nin bu sayede elde ettiği ek vergi gelirinin yaklaşık 200 milyon euroyu bulduğu öğrenildi.

Bild gazetesi KRV'nin İsviçre'nin büyük bankalarından birine ait yeni bir CD daha aldığını yazmıştı. Bunu kesin bir ifadeyle doğrulamayan KRV Eyaleti Maliye Bakanlığı ise, "Elimize her gün yeni veriler geçiyor ve biz de bunların doğruluk payını araştırıyoruz." şeklinde bir açıklamayla yetinmişti.

Öte yandan KRV'nin CD satın alma girişimlerinden diğer eyaletlerin de kârlı çıktığı belirtildi. Die Welt gazetesinin eyaletler arasında yaptığı araştırmalara göre Baden Württemberg'de geçen ayın ortasından bu yana 158 vergi mükellefi kendisini ihbar etti Rheinland Pfalz'ta bu sayı son bir haftada 95'e yükseldi. Yılın başından bu yana toplam 16 ihbarın görüldüğü Hamburg'da ise sayının sadece son dört hafta içinde 42'ye yükseldiği saptandı.

SCHAEUBLE, EYALETLERİN CD ALMASINA SICAK BAKMIYOR

Diğer yandan KRV'nin yeni CD satın alma girişimi Almanya ile İsviçre arasında imzalanan ancak henüz yürürlüğe girmeyen vergi anlaşması hakkındaki tartışmaları da yeniden alevlendirdi. İsviçre bankalarından CD satın alınmasına mesafeli yaklaşan Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, bu girişimlerin iki ülke arasındaki anlaşma zeminine zarar verdiğini ifade etti. Rheinische Post demeç veren Schaueble, "Her eyaletin sorumluluğunu bilmesi gerekiyor. Eğer yeni anlaşma yürürlüğe girmezse, tarafların memnun olmadığı mevcut hukuki zeminde kalırız. Bu da kayda değer bir meblağın kaybına yol açar. Yeni anlaşmanın sağlayacağı götürü vergilendirme, yüzde 70'i eyaletlere kalmak üzere geriye dönük 10 milyar Euro tutarında vergi geliri sağlayacak." diye konuştu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321