Uyum yasasında uzlaşma sağlandı

Almanya Başbakanı Merkel: "Uyum yasası hazırlıyoruz. Bu, Almanya tarihinde bir ilk olacak" 

Uyum yasasında uzlaşma sağlandı

Uyum yasasında uzlaşma sağlandı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koalisyon hükümetinin, ülkeye yönelik göçü ve yabancıların topluma uyumunu düzenleyebilmek ve kolaylaştırabilmek amacıyla uyum yasası hazırladığını söyledi.

Merkel, koalisyon ortakları  Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer ile Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, "Uyum yasası hazırlıyoruz. Bu, Federal Almanya Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olacak" dedi.Merkel, Almanya'ya gelen mültecilerin işlemlerini düzgün bir şekilde yapabilmek ve yabancıların topluma uyumunu kolaylaştırabilmek amacıyla böyle bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

Angela Merkel, bu yasa çerçevesinde vasıflı yabancıları daha rahat şekilde istihdam piyasasına sokmayı hedeflediklerini, diğer yandan daha az vasıflı insanların dil ve uyum kurslarıyla topluma kazandırılmasını istediklerini kaydetti.

Alman şirketlerinin istekleri doğrultusunda yabancıların hukuki haklarının da yasayla daha belirgin hale geleceğini belirten Merkel, iş hayatında başarılı olan yabancılara sürekli oturum hakkının da verileceğini, diğer yandan dil ve uyum kurslarını yarıda bırakan yabancıların ise ülkedeki oturum haklarını kaybedeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Sigmar ve SPD Genel Başkanı Gabriel de, hazırlanan uyum yasasını tarihi bir adım olarak nitelendirdi."50 yıl sonra bir ilk"

SPD Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Almanya göçün başlamasından 50 yıl sonra nihayet bir uyum yasasına kavuşuyor" dedi.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 23:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER